Tajná zbraň ČT. Tak budou vypadat nové Události

Pavel Baroch
21. 3. 2012 16:00
Podívejte se na vizualizaci studia, odkud se bude vysílat hlavní zpravodajská relace ČT
Foto: Česká televize

Praha - Vedení České televize finišuje v přípravách na start radikálně proměněné hlavní zpravodajské relace Události, která se poprvé divákům představí příští neděli 1. dubna.

Čtveřice nového moderátorského týmu prakticky denně natáčí zkušební zpravodajství a zvyká si na studio, kde se už nebude sedět za stolem, ale pohybovat se v prostoru.

Vedení ČT už rozhodlo, že první vysílání odstartuje Marcela Augustová jako hlavní moderátorka. Vypomáhat jí bude Jakub Železný v pozici moderátora-reportéra, jehož úkolem bude doplňovat zpravodajskou relaci.

Kromě zásadních změn, mezi něž patří například vysílací schéma nebo to, že se moderátor bude daleko víc podílet na přípravě vysílání, se řeší i zdánlivé drobnosti.

Podívejte se na novou podobu Událostí:

Mezi ně patří líčení moderátorek, protože Události se budou nově vysílat ve vysokém rozlišení, což přináší jiné požadavky na maskérky. Řeší se i to, aby titulky v jednotlivých reportážích byly čitelnější nebo aby reportéři v terénu mluvili pomaleji a srozumitelněji.

Dvořák slibuje evoluční proměnu

Nové vedení veřejnoprávní televize v čele s Petrem Dvořákem slibuje, že hlavní změna bude v obsahu, v němž by čím dál víc měla dominovat vlastní témata.

"Věřím, že nové Události naplní očekávání diváků a nabídnou jim to, co nenajdou v jiných televizích, a hlavní zpravodajství České televize tak naplní své poslání veřejnoprávní instituce," řekl Dvořák, podle něhož to nebude revoluční, nýbrž evoluční změna.

Foto: Petr Vyoral

"Myslím, že to ale bude změna velmi viditelná," dodal Dvořák, podle něhož jde v první řadě o obsahové změny. Ředitel zpravodajství Zdeněk Šámal slibuje, že nové Události budou živější a dynamičtější. Moderátoři budou i vyjíždět do terénu.

Víc místa pro hlavní zprávu

"Charakteristikou nových Událostí bude pevná struktura relace, akcentace vlastních zdrojů a vlastních témat, vlastní sítě reportérů a hlavní zprávě dne budeme věnovat mnohem více prostoru," dodal šéfredaktor Petr Mrzena.

Ve všední den se Události protáhnou na 48 minut, o víkendech bude jejich stopáž o tři minuty kratší. Změní se grafika, písmo, upraví se znělky. Zároveň s tím se promění i moderátorské složení navazujícího pořadu Branky, body, vteřiny.

Splněny dva úkoly ze tří

Generální ředitel Dvořák připomněl, že proměna Událostí a zpravodajství ČT byl jednímn ze tří hlavních úkolů, které si stanovil ve svém projektu, když se přihlásil do soutěže o nástupce Jiřího Janečka v čele veřejnoprávní televize.

Foto: Pavel Baroch

Tím druhým je opětovné vytvoření produkčních skupin, jejichž vedoucí byli shodou okolností vybráni v uplynulých dnech.

Třetím úkolem je vytvoření nového dětského a vzdělávacího kanálu. Na otázku Aktuálně.cz Dvořák uvedl, že by do konce března měl být ukončena základní studie o tomto kanále.

Pokud se ukáže, že je ekonomicky únosný, mohlo by se speciální vysílání pro děti spustit na konci letošního roku, jak Dvořák po svém bezprostředním zvolení sliboval.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Komunisté chtějí jednat s lídry ANO o toleranční smlouvě ještě v úterý. Podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa lze očekávat její vypovězení

Zdroj: ČTK
před 3 minutami

EPH podnikatele Křetínského postaví v Německu 50 větrných elektráren

EPH podnikatele Křetínského postaví v Německu 50 větrných elektráren s celkovým výkonem 300 MW. Dodavatelem technologie bude GE Renewable Energy.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 18 minutami

Spojené státy vyšlou do Německa dodatečných 500 vojáků

Spojené státy vyšlou do Německa dodatečných 500 vojáků, kteří posílí stávající americký kontingent 35 tisíc mužů a žen ve zbrani. Při úterní návštěvě Německa to oznámil americký ministr obrany Lloyd Austin. Zvýšení počtu vojáků označila Austinova německá kolegyně Annegret Krampová-Karrenbauerová za symbol přátelství. Administrativa bývalého republikánského prezidenta Donalda Trumpa chtěla počet amerických vojáků v Německu snížit asi o třetinu, nový demokratický prezident Joe Biden ale stahování pozastavil.

"USA stahování vojsk z Německa neplánují," řekl Austin s tím, že počet amerických vojáků se naopak zvýší. Němečtí novináři na tiskové konferenci označili zprávu jako překvapivou, protože po Bidenově ohlášeném plánu vojáky z Německa nestahovat bude jejich počet naopak ještě navýšen. Oznámení přišlo navíc v době, kdy Rusko posiluje své vojenské kapacity u hranic s Ukrajinou.

"Je to symbol upřímného přátelství," řekla Krampová-Karrenbauerová s tím, že věří, že noví vojáci i jejich rodiny naleznou v Německu druhý domov. Austinovi poděkovala, že do země přijel i přes složitou epidemickou situaci. "I já doufám, že budu moci brzy využít pozvání do USA," dodala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy