Tajná schůzka u premiéra: Zastavme miliardový tunel

Sabina Slonková
31. 3. 2008 0:00
Ministři jednali o osudu strategické firmy

Praha - Hrozba, že firma spravující strategické zásoby benzínu a nafty přijde o miliardy, je podle nejnovějších zjištění české policie reálnější, než se zdálo.

Obavy o osud státních peněz ve společnosti Čepro jsou natolik silné, že už dokonce vyústily v utajovanou schůzku u premiéra.

S premiérem Mirkem Topolánkem jednali o firmě v minulých dnech ministři vnitra Ivan Langer a spravedlnosti Jiří Pospíšil. Cíl schůzky byl podle zjištění Aktuálně.cz jediný: zabránit vytunelování společnosti, která mimo jiné ochraňuje státní hmotné rezervy.

Soud o vymyšlené miliardy

"Ministři dostali zprávy bezpečnostních složek, podle nichž je velmi pravděpodobné, že Čepro u soudu prohraje první kola sporu o platnost fiktivních pohledávky. Pak má přijít na řadu exekuce. Vzhledem k tomu, že soudní verdikt nebude mít odkladný účinek, odvolání k vyšším instancím budou k ničemu a miliardy na účtech Čepra zůstanou v podstatě bez ochrany," popsal pro Aktuálně.cz jeden z účastníků rozhovorů o záchraně Čepra.

Státní úřady včetně policie a státního zastupitelství stojí od počátku na straně Čepra. Pohledávka je totiž podle nich vymyšlená.

Ohrožení státní firmy pramení z letitých tahanic o platnost pohledávek, s nimiž roky operuje uprchlík Radovan Krejčíř a jeho spolupracovníci. Spor, který už před čtyřmi lety vyústil v pokus vyvést z účtů firmy 2,5 miliardy a Krejčíř byl už kvůli němu obviněn, znovu ožil před pár dny.

Případ řeší vedení soudu

Soudce David Hovorka, který svým rozhodováním umožnil už původní exekuci, nyní v rekordně krátkém čase posvětil postoupení jedné z pohledávek na nového majitele a spor tak mohl znovu odstartovat.

Foto: Ondřej Besperát
Čtěte více:
Jak měly z Čepra zmizet miliardy?

Právě Hovorka má podle policejních analýz určených ministrovi vnitra nyní rozhodnout, že pohledávka platí a Čepro za ni musí zaplatit. On sám nechce svá rozhodnutí předem prozrazovat, ani o svých dosavadních verdiktech jakkoli veřejně polemizovat. "Komentovat vlastní rozhodnutí do tisku nechci," prohlásil Hovorka.

Případ už nicméně začali sledovat jeho nadřízení z Městského soudu v Praze, hodnotit jej ale veřejně odmítají. Mimo jiné i proto, že právníci Čepra se oficiální cestou snaží docílit toho, aby byl soudci Hovorkovi případ odejmut pro podjatost. Zdrženlivý je proto i ministr spravedlnosti Pospíšil.

"Na kauzu se v rámci své působnosti zaměří předseda soudu, neboť obdržel oficiální stížnost. Ministerstvu nepřísluší danou kauzu hodnotit, neb nemá k dispozici soudní spis," uvedl ministr.

Čtěte více: O roli soudce Hovorky v útocích na Čepro

Kromě pátrání po osudu pohledávek, bezpečnostní složky shromažďují informace, kdo je vlastně nyní jejich skutečným majitelem. Jinak řečeno: Kdo teď na Čepro útočí.

Krejčíř nebo jeho komplicové?

Deník Aktuálně.cz již informoval, že oficiálně pohledávku drží společnost Global Licence and Services Establishment, která sídlí v Lichtenštejnském knížectví. Jde však jen o krycí firmu, jejíž zástupci jsou spojeni buď přímo s Krejčířem nebo jeho spolupracovníky, kteří po podnikatelově útěku do zahraničí zůstali v republice.

Nejnovější zjištění Aktuálně.cz ukazují, že u zrodu lichtenštejnské firmy skutečně stál Radovan Krejčíř. Zakládal ji totiž pro něj jeho tehdejší blízký spolupracovník Jakub Konečný, který později beze stopy zmizel (jednou z vyšetřovacích verzí je i ta, že za tím stojí právě Krejčíř).

Radovan Krejčíř, jak se prezentuje na svých webových stránkách.
Radovan Krejčíř, jak se prezentuje na svých webových stránkách. | Foto: Repro
Nepřehlédněte:
Režíruje další atak na Čepro uprchlík Krejčíř?

Podle kriminalistů to ale neznamená, že nynější spor o pohledávky je opět v režii Krejčíře. "Formální jednatelka společnosti Global Licence and Services Establishment byla v úzkém obchodním kontaktu s dalšími lidmi v Česku kolem firmy Tukový průmysl. Myslíme si, že tentokrát to nejde přímo od Krejčíře," uvedl jeden z detektivů.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Kosovo uznává méně než 100 ze 193 států OSN, uznání stáhla Ghana

Uznání Kosova už stáhlo 16 zemí, a nezávislost této bývalé jihosrbské provincie tak nyní podporuje méně než 100 ze 193 členských států OSN. O víkendu přišla do Bělehradu příslušná nóta z Ghany, informovala agentura Tanjug.

Srbsko tím zaznamenalo další úspěch ve svém diplomatickém úsilí přesvědčovat země, které uznaly nezávislost Kosova, aby od tohoto svého rozhodnutí ustoupily. Priština to ostře kritizuje a loni kvůli snaze Srbska o její diplomatické blokování zavedla stoprocentní cla na dovoz srbského zboží.

Zdroj: ČTK
Další zprávy