Tajemný Hasler vede obchody se správcem exekucí Šikošem

Eliška Bártová Eliška Bártová
18. 8. 2009 18:15
Tajemný Markus Hasler je obchodně spojen s dalším účastníkem toskánské dovolené Šikošem
Petr Šikoš v Toskánsku při zdravici s Markem Dalíkem
Petr Šikoš v Toskánsku při zdravici s Markem Dalíkem | Foto: Karel Randák

Vaduz - Dva týdny poté, co se Mirek Topolánek vrátil z Toskánska a nepřesvědčivě vysvětloval, kdo mu půjčil dovolenkovou vilu, vyplouvají na povrch nové informace, jež jej stále více spojují se světem vrcholného lobbingu v Česku.

Expremiér i jeho přítel Marek Dalík spojili vilu s jediným jménem - lichtenštejnským podnikatelem Markusem Haslerem. Dosud neznámá postava má však podle nových zjištění Aktuálně.cz s českým byznysem velmi úzké vazby.

Hasler je totiž napojen na českého podnikatele Petra Šikoše, který se v Toskánsku objevil na jachtě exministra dopravy Aleše Řebíčka společně s šéfem ČEZ Martinem Romanem. Předtím se zdravil jak s Dalíkem, tak s Topolánkem a jeho partnerkou Lucií Talmanovou.

Společný byznys...

Společnost Neutrics plzeňského podnikatele Petra Šikoše podepsala ještě za Topolánkovy vlády smlouvu na zakázku na provoz webové evidence dlužníků.

Kauza registru dlužníků:
Data dlužníků vlastní bývalý konkursní správce Škody

Haslerovou obživou, jak Aktuálně.cz zjistilo, je krýt vztahy, obchody a transakce, jejichž majitelé chtějí zůstat utajeni.

O Haslerově byznysu:
Kdo půjčil Topolánkovi vilu? Dalíkova verze se rozpadá

Karibský skandál M. Haslera

  • Britská vyšetřovací komise prověřuje Michaela Misicku, bývalého premiéra karibské britské kolonie Turks a Caicos, z braní úplatků.
  • V kauze figuruje česko-slovenská finanční skupina J&T a firma Arling Anstalt, jejímž představitelem je Markus M. Hasler.
  • J&T poskytla bývalému premiéru Misickovi bezúročnou půjčku ve výši šesti miliónů dolarů, jejíž splácení nebylo firmou vymáháno.
  • Úvěr zařizovala a finančně kryla lichtenštejnská společnost Arling Anstalt, jejíž jediným veřejným představitelem je Markus M. Hasler, který pronajal Marku Dalíkovi vilu v Toskánsku.
  • Informace o vyšetřování přinesl v lednu tohoto roku slovenský deník SME

Aktuálně.cz získalo výpis z lichtenštejnského obchodního rejstříku, z něhož vyplývá, že Hasler zastupuje lichtenštejnskou firmu M.A.P.S. International Trust. Ta vlastní téměř poloviční podíl v české firmě Cooper Press, jež vydává konkurzní noviny.

Většinový podíl v této společnosti má firma Cooper, jejíž vlastník se sice schovává za akcie na majitele, lze však usuzovat, že se na jejím vlastnictví podílí právě bývalý konkurzní správce Šikoš.

Ten se také k firmě sám hlásí. Podle Věstníku úřadu průmyslových vlastnictví právě Šikošovi patřila až do loňského roku ochranná známka konkurzních novin i Cooper a Cooper Press. 

Jednatelem firmy Cooper Press je Jiří Němec, jenž působí v Šikošově firmě Neutrics a také Milan Bufka, bývalý konkurzní správce Škody, jenž byl před rokem vybrán pražským magistrátem na post ředitele Galerie hlavního města Prahy. Šikoše s Bufkou pojí společná Agentura pro konkurz a vyrovnání.

Ve vedení firmy Cooper opět zasedá již zmíněný Němec a v dozorčí radě Šikošova manželka Alice.

Její firma Casting Centrum se podle údajů na webových stránkách podílela na reklamní kampani ODS i energetického gigantu ČEZ. 

... společná sídla

Obě společnosti mají navíc kromě stejných jednatelů také společné pražské sídlo s firmou Neutrics a s firmou Šikošovy manželky.

Jméno Markuse Haslera zastupujícího firmu M.A.P.S. figuruje podle obchodního rejstříku také v další firmě - Property engineering, která zakotvila též na stejné adrese.

Šikoš s Haslerem se pak společně objevují i v historii už zmíněné firmy Neutrics.

Hasler nyní zastupuje lichtenštejnskou firmu Descor Marketing, která přes dceřinou společnost Šikošův Neutrics vlastnila.

Šikoš dlouho vlastnictví této firmy tajil. Schovával se za akcie na majitele, a teprve po sérii článků na Aktuálně.cz se k vlastnictví Neutricsu přihlásil.

Firmy, které spojují Šikoše s Haslerem, spravuje lichtenštejnský podnikatel ze stejné adresy, na níž má napsáno sídlo také společnost Raben Anstalt, jež měla Topolánkovi vilu pronajmout.

K Haslerovi se ale Šikoš na přímou otázku nehlásí. "Toho člověka jsem v životě neviděl, ani jsem si s ním netelefonoval," uvedl v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Kompletní rozhovor s Petrem Šikošem Vám přineseme zítra

 

 

Právě se děje

před 15 minutami

Jihokorejský ministr, který měl řešit korupci ve vládě, kvůli vlastním skandálům nabídl rezignaci. V úřadu byl od začátku září

Nový jihokorejský ministr spravedlnosti Čo Kuk, jehož jmenování kvůli korupčnímu skandálu jeho rodiny vyvolalo v zemi demonstrace a otřáslo místní liberální vládou, dnes nabídl rezignaci. Informovaly o tom dnes agentury Reuters a AP. Zatím podle nich není jasné, zda jihokorejský prezident Mun Če-in demisi přijme.

Hlava státu Čoa jmenovala do funkce 9. září, jeho hlavním úkolem bylo dovést do konce reformu prokuratury. Cílem reformy je poskytnout více pravomocí policii a vytvořit zvláštní agenturu, která by se zabývala korupčními kauzami vysoce postavených vládních činitelů.

Příchod dřívějšího prezidentova poradce pro občanské záležitosti a profesora práva vyvolal protesty, protože úřady vyšetřují finanční investice jeho rodiny a také sporné přijetí jeho dcery na univerzitu. V Soulu ale manifestovali i Čoovi příznivci, kteří kauzu označovali za umělou a hon na čarodějnice. Sám Čo popírá, že by se dopustil něčeho nezákonného.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Svíce u Gottovy vily na Bertramce se na přání rodiny zatím odklízet nebudou

Termín úklidu byl na přání rodiny odložen, zatím není známo na kdy. Lidé začali chodit spontánně k vile 2. října, kdy bylo oznámeno úmrtí osmdesátiletého zpěváka. Místo zaplavili svíčkami, květinami, vzkazy, fotografiemi, plyšáky, balonky a dalšími předměty.

"Na přání rodiny se termín úklidu pietního místa Nad Bertramkou posouvá, přesný termín zatím není znám. Vše řeší hlavní město Praha přímo s rodinou," napsala mluvčí TSK Lišková.

před 47 minutami

Čínský vývoz i dovoz v září klesly více, než se čekalo, může za to slabší celosvětová poptávka a americká cla

Vývoz z Číny v září klesl více, než se čekalo a dovoz se snížil již pátý měsíc za sebou. Na vývoz má negativní dopad slabší globální poptávka a rostoucí americká cla na čínské zboží. Pokles dovozu pak ukazuje, že domácí poptávka je slabá. Druhá největší ekonomika světa tak bude zřejmě potřebovat další stimulaci ekonomiky, napsala agentura Reuters.

Vývoz ze země se v září podle údajů celního úřadu snížil meziročně o 3,2 procenta, zatímco analytici čekali pokles jen o tři procenta. Dovoz se pak propadl o 8,5 procenta místo očekávaných 5,2 procenta.

Bilance zahraničního obchodu však skončila v přebytku 39,65 miliardy USD (928,2 miliardy korun). V srpnu přebytek činil 34,84 miliardy USD a analytici čekali, že se sníží na 33,3 miliardy USD. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy