"Střílet po narození, poslat do plynu." Politici popisují rasistický výstup vlivného muže SPD

Jakub Zelenka Lukáš Prchal Michael Švec Kateřina Frouzová Jakub Zelenka, Lukáš Prchal, Michael Švec, Kateřina Frouzová
Aktualizováno 10. 11. 2017 22:21
Tajemník SPD a blízký spolupracovník Tomia Okamury Jaroslav Staník podle svědků říkal ve sněmovně rasistická hesla. Jaroslav Staník tvrdí, že je to sprostá lež.
Jaroslav Staník.
Jaroslav Staník. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Blízký spolupracovník Tomia Okamury a tajemník klubu Svobody a přímé demokracie (SPD) Jaroslav Staník se před dvěma týdny dostal ve sněmovně do konfliktu s ministryní práce a sociálních věcí Michaelou Marksovou-Tominovou (ČSSD) a dalšími lidmi.

Politička deníku Aktuálně.cz sdělila, že důvodem byly Staníkovy slovní útoky proti menšinám. I podle dalších dvou svědků Staník prohlašoval, že "Židi, homosexuálové i Cikáni by měli jít do plynu". K incidentu došlo v jednom ze sněmovních klubů, což je veřejnosti nepřístupné restaurační zařízení pro poslance.

"Jak jsem vešla, řekl: 'Vy jste ta ministryně Marxová-Engelsová. Vy podporujete homosexuály.' Mluvil o tom, že by měli jít do plynu a že by se měli zlikvidovat. Pohádala jsem se s ním a odpálkovala ho," popsala incident dosluhující ministryně, podle níž byl Staník silně opilý.

"Příště ho chci nahrát, protože poté podle mých kolegů začal mluvit i o Židech a Romech, kteří by měli skončit v plynu. Nechutné," uzavřela ministryně, podle níž podobní lidé nemají ve sněmovně co dělat. 

Svědkem události byl i končící poslanec Marek Černoch (zvolený za Úsvit). "Bylo to dokonce mnohem horší. Vyzýval k tomu, aby se všichni homosexuálové, Romové a Židé stříleli už po narození," sdělil redakci Černoch, podle nějž tajemník navíc hrubě urážel přítomné ženy.

Útoky na příslušníky menšin ze Staníkových úst deníku Aktuálně.cz popsal i další svědek incidentu, který v klubu po odchodu Marksové zůstal. "Říkal nechutné věci o Židech a Romech. Mezi námi bylo dost Židů a ten pán tam ještě vykřikoval, že to je nově hospoda SPD a že jim to tam patří. Byl opilý, ale posílat národnostní menšiny do plynu, to je tak za čárou, že si nic horšího neumím představit," řekl svědek, který si nepřál být jmenován, protože už v minulosti se stal terčem útoku neonacistů.

"Je pravda, že mluvil o plynování Židů a Cikánů," vzkázal redakci další člověk, který u Staníkova výstupu byl.

Podle několika poslanců, s nimiž redakce o incidentu mluvila, nešlo o jediný případ, kdy se Staník v klubu vyjadřoval nevybíravým způsobem.

Svědkem části incidentu je i bývalý poslanec zvolený za Úsvit a nyní realista Martin Lank. "Neslyšel jsem přesně ty nejkontroverznější výroky, ale něco o plynu padlo," uvedl s tím, že v u chvíli seděl o kousek dál v místech, kde nemohl slyšet každé slovo. Nicméně si dobře pamatuje na začátek incidentu.

Podle Lanka Staník na ministryni slovně zaútočil prakticky ihned potom, co vešla do místnosti. "Nebyl ve střízlivém stavu. Řekl: 'Soudružko Marxová-Engelsová, vy se zastáváte těch buzerantů.' Zaznělo i to, že to je úchylka a nemoc, proti přírodě," uvedl Lank s tím, že pak padala ještě jiná a ostřejší vyjádření na adresu gayů. Přítomné ženy si pak prý od Staníky vyslechly několik urážek, které svědek definoval slovy "nejhrubšího zrna". Bývalý poslanec Lank byl prý svědkem i jiných situací, kdy tajemník SPD ve sněmovní restauraci vyvolal konflikt.

Sám tajemník SPD a pravá ruka Tomia Okamury Jaroslav Staník ve čtvrtek nechtěl s redakcí na toto téma mluvit. "Povídejte," vyzval nejprve redaktora Aktuálně.cz Staník. Jakmile zazněla otázka na spor s Marksovou, hovor rázně ukončil. "Na shledanou," řekl a zavěsil. Na opakované telefonáty reagoval stejným způsobem, sám se ozval až v noci na pátek. "Je to sprostá lež od zoufalé politické konkurence, nikdy jsem nic takového neřekl," napsal v SMS ve dvě hodiny ráno.

Podobně na situaci v pátek odpoledne reagoval i šéf SPD Okamura. "Co na to všechno říct? Je to lež, kterou šíří zoufalá politická konkurence. Cílem je jen pošpinit naše hnutí SPD a snížit naší důvěryhodnost u veřejnosti. Kvůli velkému úspěchu hnutí SPD ve volbách se z nás opět snaží politici jiných stran a mainstreamová média udělat populisty, xenofoby, rasisty či nás jinak lživě pošpinit, aby snížili náš úspěch," napsal Okamura na Facebooku

Hamáček: Naprosto nepřijatelné

Poslanec Jaroslav Holík (SPD), jemuž Staník dělá ve sněmovně asistenta, o incidentu údajně slyšel od redaktora Aktuálně.cz poprvé. "Trochu jste mě překvapil, pana Staníka znám a on je uvážlivý," reagoval poslanec s tím, že se ho na tyto výroky "určitě zeptá".

"Pokud se to potvrdí, v každém případě budu vyžadovat jako minimum jeho omluvu a budu vyvozovat důsledky," dodal. "Pokud to byl takto závažný výraz, říct ‘do plynu’ je hodně nešťastné, tam by musela být důraznější sankce. Ale mám to jen jako neověřenou informaci od vás," uzavřel.

Staník působil od 80. let u SNB, později u policie. Byl dlouholetým členem ČSSD a v letech 2010-2014 místostarostou Bojkovic na Uherskohradišťsku. Ze strany byl v roce 2012 vyloučen, neboť v té době už úzce spolupracoval s Okamurou. Jako tajemník SPD na sebe upozornil, když nevybíravým způsobem vyhazoval v den voleb novináře ze štábu hnutí, a dokonce na ně volal policii.

Staníkovo jednání odsoudil tehdejší předseda sněmovny Jan Hamáček. "Pokud je pravda to, co píšete ve svém článku (a já nemám důvod tomu nevěřit), tak očekávám, že pan Staník, popřípadě vedení klubu SPD, vyvodí z jeho naprosto nepřijatelného chování důsledky. Člověk, který hlásá takovéto názory, nemá ve sněmovně co dělat," napsal Hamáček Aktuálně.cz.

Pravděpodobný budoucí šéf sněmovny Radek Vondráček (ANO) Aktuálně.cz řekl, že SPD bude muset své výroky vysvětlit. "Předpokládám, že SPD nějak kauzu vysvětlí. Jednodušší možná bude vyhodit tajemníka," míní.

Jaroslav Staník vysvětluje, proč novináři nesmí do štábu SPD:

Opusťte náš štáb. SPD nepustilo kameramana Aktuálně.cz do volebního štábu | Video: Tomáš Cetkovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Policie dopadla muže, který v Chomutově ukradl auto i s ročním dítětem

Policie dopadla muže, který ve středu 12. ledna v Chomutově ukradl nastartované auto i s ročním dítětem. Šestačtyřicetiletého muže z Teplicka zadrželi v pátek večer, k činu se přiznal. Obviněn byl ze spáchání tří trestných činů - neoprávněného užívání cizí věci, krádeže a maření výkonu úředního rozhodnutí, řekla krajská policejní mluvčí Alena Bartošová. Vyšetřovatel podal zároveň státnímu zástupci návrh na vzetí obviněného do vazby, rozhodnout by se mělo podle mluvčí v pondělí.

Řidička vozu nechala ve středu své auto nastartované a odvedla starší dítě do školky. "Obviněný muž si dle svého vyjádření všiml u chomutovské školky nastartovaného vozu, chvilku prý vyčkával a poté vůz odcizil. Údajně se chtěl s autem jenom někam odvézt. Dítěte v autě si měl všimnout až po chvíli. Z tohoto důvodu vůz okamžitě odstavil a z místa odešel," doplnila Bartošová.

Policie po oznámení krádeže zorganizovala rozsáhlou pátrací akci. O několik desítek minut později si náhodní svědci nedaleko místa krádeže všimli odstaveného auta s rozsvícenými světly, ve kterém bylo malé dítě, a ihned zavolali policii.

S pátráním po neznámém zloději pomohly kamerové záznamy. Muže podezřelého z krádeže se pak podle Bartošové podařilo zadržet díky výzvě zveřejněné v médiích. "Tento případ, naštěstí bez vážného následku, je zároveň varováním pro řidiče, kteří nechávají svá auta s klíči v zapalování nebo dokonce nastartovaná. Případnému pachateli stačí jen pár sekund k tomu, aby se vozidla zmocnil," dodala policejní mluvčí.

Další zprávy