Tahanice o peníze pro pražskou MHD ukončí Brusel

Adam Junek
12. 11. 2009 9:50
Systém účelových dotací musí zmizet. Před podpisem je smlouva na deset let
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Každoroční přetahování mezi pražským magistrátem a Dopravním podnikem Praha o výši účelové dotace na pokrytí tak zvané prokazatelné ztráty, které se letos vyhrotilo až v hrozbu stávky odborářů, skončí. Těsně před podpisem je totiž podle zjištění deníku Aktuálně.cz smlouva, která zajistí provoz pražské MHD na deset let dopředu.

Kontrakt dokonce předpokládá, že by DPP měl vykazovat zisk.

"Dolaďují se poslední detaily. V zásadě zbývají dva poslední sporné body, o kterých se ještě jedná. Do prosince však podle nové evropské legislativy musí být taková smlouva uzavřena, protože jinak budou platby magistrátu považovány za v zásadě veřejnou podporu," sdělil deníku Aktuálně.cz vysoce důvěryhodný zdroj obeznámený s jednáními o novém kontraktu.

Jak se bude počítat zisk

Od prosince začíná platit evropská norma (konkrétně nařízení Evropského parlamentu a Rady EU), která upravuje provozování veřejné dopravy. A podle ní má provozovatel této veřejné služby nárok mimo jiné i na přiměřený zisk.

Právě ten je jedním ze sporných bodů mezi Dopravním podnikem a organizací ROPID (tedy objednatelem služeb od všech dopravců Pražské integrované dopravy). ROPID operuje takzvanou černou nulou, zatímco DPP se brání, že by mu tak nezbylo ani na nutné investice do obnovy vozového parku.

Podle informací, které má deník Aktuálně.cz k dispozici, směřuje dohoda k tomu, že by se přiměřený zisk vypočítával pomocí váženého průměru nákladů na kapitál, tedy veličiny, která podle ekonomů zajišťuje podniku takový výdělek, aby byl schopen udržovat hodnotu svých aktiv přibližně na stejné úrovni.

Změna pravidel financování

Druhým problematickým bodem je požadavek ROPIDu, aby mohl flexibilně upravovat každoročně požadavky na výkon MHD o plus minus pět procent. DPP chce větší stabilitu.

"Určitě se dospěje k dohodě, ta jednání nejsou nijak vyhrocená," míní zdroj blízký magistrátu, který je jak stoprocentním vlastníkem DPP, tak nadřízeným orgánem ROPIDu.

Desetiletá smlouva především změní systém financování DPP, který je kamenem úrazu současné krize. Dosud magistrát na podzim stanovuje výši dotace, která má DPP kompenzovat provozování nevýnosných linek, které jsou však nutné pro komfortní zajištění dopravní obslužnosti Prahy.

Linky, a tím tedy náklady dopravního podniku, ale objednává organizace ROPID, která je příspěvkovou organizací magistrátu. Ta však o penězích vůbec nerozhoduje. Proto došlo letos k patové situaci - magistrát stanovil dotaci na sedm miliard korun a ROPID objednal služby, takže předpokládaná prokazatelná ztráta byla devět miliard.

Jak už dříve uvedl deník Aktuálně.cz, nakonec není rozdíl necelé dvě miliardy, ale ke konci roku se vyšplhá ještě o půl miliardy výš.

Díky nové evropské legislativě se tento "trojúhelník" srovná v úsečku. Magistrát dá peníze ROPIDu, který si za ně objedná služby DPP.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Stříbrný koulař z MČR Vilímek dostal za doping čtyřletý trest

Koulař Tomáš Vilímek přišel kvůli dopingu o stříbrnou medaili z mistrovství republiky. Dvaadvacetiletý atlet Spartaku Třebíč užil zakázaný steroid drostanolon, byl diskvalifikován a antidopingový výbor mu udělil čtyřletý zákaz činnosti. Informovala o tom Česká televize.

Vilímek prohrál na srpnovém mistrovství republiky v Plzni pouze s Martinem Novákem, který jako jediný překonal hranici 18 metrů. V nových výsledcích se na druhé místo koulařské soutěže posunul Ladislav Prášil a na bronzovou pozici Marek Bárta.

Vilímek se letos zlepšil na 17,98 metru, druhý byl i na Odložilově memoriálu. Dopingový trest mu vyprší na konci srpna roku 2024.

Zdroj: ČTK
Další zprávy