Tady vzniká naděje proti rakovině. Za Kellnerovy peníze

Domácí Domácí
5. 4. 2012 6:45
Podle magazínu Forbes by vakcína mohla být na trhu v roce 2017
Laboratoř firmy Sotio.
Laboratoř firmy Sotio. | Foto: Forbes

Praha - Pozor na ty hadičky, nezavaďte o ně, prosím. V úzké chodbě se jde sotva otočit a musíte být opravdu opatrní, abyste se neotřeli o některý z tajemných přístrojů, které tlumeně předou u vašeho levého boku.

Právě tady, v nenápadné budově na kraji pražských Holešovic, vzniká naprosto mimořádná věc - lék na rakovinu,  píše měsíčník Forbes ve svém novém čísle, které vychází ve čtvrtek.

I když ve firmě Sotio miliardáře Petra Kellnera raději místo slova lék používají termín „léčebný přípravek" - prý aby se u laiků nevyvolávaly asociace s pilulkou.

Vzniká tady vakcína DCVAC/PCa, která by za pět let mohla být zlomem v boji proti karcinomu prostaty. Do testování se prozatím zapojilo 13 českých nemocnic. Vakcínu pacientům nabízejí jako doplněk chemoterapie nebo hormonální léčby.

Počet mužů s rakovinou prostaty v České republice rychle stoupá a do nového způsobu léčby jsou tak vkládány velké naděje. Oproti počátku devadesátých let vzrostl počet pacientů s tímto nádorem až o 70 procent na odhadovaných 42 600 v roce 2012. Znamená to 6000 nových pacientů ročně.

Ale i v případě úspěchu v této fázi testování má před sebou vakcína DCVAC/PCa ještě dlouhou cestu, než by se dostala na pulty lékáren. Jako nejbližší termín využití vakcíny v praktické medicíně je uváděn rok 2017.

V Sotiu doufají, že lék by se v budoucnu mohl prodávat přes zdravotní pojištění.

Klíčem je individualizovaná léčba

Interiér holešovické firmy.
Interiér holešovické firmy. | Foto: Forbes

Na projektu, do kterého majoritní vlastník společnosti Petr Kellner investuje miliardy korun, pracují už více než deset let odborníci z motolské nemocnice, profesorka Jiřina Bartůňková a docent Radek Špíšek.

Jejich imunoterapie funguje na principu aktivace takzvaných dendritických buněk, které tvoří malou část bílých krvinek. Dendritické buňky jsou klíčové pro zahájení imunitní odpovědi organismu proti infekci a nádorovým buňkám.

Vakcína je každému pacientovi namíchána na míru z látek získaných z jeho vlastní krve, výroba vakcín pro konkrétní pacienty trvá asi týden. Lék se pacientům podává podkožně v deseti dávkách měsíčně.

Odborníci zdůrazňují, že celý proces vývoje léku je třeba považovat za nesmírně riskantní a pozitivní výsledek zatím není zaručen.


Ve druhé fázi se letos bude testovat na zhruba stovce pacientů z různých léčebných center, v různých stádiích nemoci. V první fázi se vakcína testovala na desítkách mužů.

"Pacienti žijí v době, kdy už by žít nemuseli," shrnul pro dubnový Forbes úspěchy počátečních testů Karel Nohejl, generální ředitel Sotia. Dodal, že u pacientů se neprojevily ani žádné vedlejší účinky.

Se zahájením třetí fáze testování Sotia opatrně počítá na rok 2013. To by mohla vakcína být podávána až tisícům mužů i mimo Českou republiku. Testy by v této fázi musely prokázat, že lék funguje i u afroamerické populace, u které má rakovina prostaty téměř dvakrát častější výskyt.

Až poté by vakcína mohla přejít do poslední fáze, kterou je už samotné využití léčebného přípravku v praktické medicíně.

 

Právě se děje

Další zprávy