Tady je Havlovo

Sandra Štefaniková Sandra Štefaniková
18. 12. 2013 11:15
Nejčerstvěji byla po bývalém prezidentovi pojmenována ulice v centru Brna
Václav Havel.
Václav Havel. | Foto: ČTK

Praha - Školy, ulice, letiště, knihovny a další místa dnes nesou jméno bývalého prezidenta Václava Havla, který zemřel přesně před dvěma lety.

Nejčerstvěji byla po bývalém prezidentovi pojmenována dosud bezejmenná ulice v centru Brna. Jedna z nejmenších tamějších ulic se od prosince jmenuje Ulička Václava Havla. Nachází se hned pod Petrovem a v blízkosti Divadla Husa na provázku, které Havel jakožto dramatik často navštěvoval.

Jako první se k odkazu Václava Havla přihlásila základní škola v Poděbradech. "Přesně měsíc po smrti Václava Havla bylo prosté pojmenování Základní škola změno na Základní škola Václava Havla," řekl ředitel školy Vlastimil Špinka.

Žádné velké vzpomínkové akce u příležitosti druhého výročí Havlovy smrti ale škola nechystá. "Samozřejmě se žákům připomene, kdo Václav Havel byl. Žádné velké akce ale nechystáme. Nemyslím si, že by si něco takového prezident přál," dodal Špinka.

Čas neztráceli ani Litoměřičtí. Hned zkraje roku 2012 na památku dramatika pojmenovali místní park.

Univerzita Karlova pojmenovala na počest zesnulého prvního českého prezidenta svou magisterskou specializaci. Mezinárodní magisterský studijní program "Václav Havel EUROPAEUM MA Programme: European Politics and Society" je realizovaný pražskou univerzitou ve spolupráci s Université Paris I Panthéon Sorbonne, Univerzitou v Leidenu a Univerzitou v Oxfordu.

Asi nejznámější případ je pražské letiště, které bylo na Letiště Václava Havla přejmenováno v den Havlových nedožitých 76. narozenin.

Pocty v zahraničí

Památku českého státníka si připomínají i v zahraničí. Exprezidentovo jméno se objevilo například na mapě Paříže. Starosta francouzské metropole Bertrand Delanoë rozhodl, aby se vznikající knihovna v ulici Pajol jmenovala Bibliothéque Vaclav Havel.

Na budově Evropského parlamentu v Bruselu zase před rokem zářilo slavné srdce výtvarníka Jiřího Davida, které kdysi viselo i na Pražském hradě.

Letos v den Havlových narozenin byl na Georgetownské univerzitě ve Washingtonu odhalen jeho památník, který tvoří lípa, dvě křesla a stolek. Odhalení se zúčastnila i bývalá ministryně zahraničí USA Madeleine Albrightová a zpěvačka Suzanne Vega.

Havlovu ulici si nechte

Ne všude se ale myšlenka pojmenovat místa nebo budovy po zesnulém prezidentovi setkala s kladnými reakcemi.

Návrh ředitele Divadla Husa na provázku Vladimíra Morávka přejmenovat již zmiňovanou uličku v Brně vzbudil spory mezi místními. S konkurenčními návrhy přišli muzejníci z Moravskoslezského divadla. Víc by se jim totiž líbilo pojmenování po Karlovi Andrém, spoluzakladateli muzea.

Kvůli bouřlivým reakcím nakonec radnice Brna-středu uspořádala dvě ankety. Obě ale skončily s pochybným výsledkem. V té internetové někdo masivně zasílal negativní hlasy, v klasické zase došlo k nakopírování lístků. Radní tak nakonec rozhodli bez znalosti názoru místních. 

Přejmenovat existující ulici? Raději ne

Pojmenování nových ulic či přejmenování těch stávajících řeší místopisná komise. "Komise jednou měsíčně projednává podněty, ať už od městských částí, soukromých osob, nebo organizací. Již konkrétní návrh potom komise jako poradní orgán předá radě, která nové názvy případné změny schvaluje," řekl předseda místopisné komise Albert Kubišta.

Důvodů, proč místopisné komise nechtějí měnit názvy již existujících ulic, je několik. Jakmile totiž rada schválí přejmenování ulice, jsou místní obyvatelé "nuceně přestěhováni." To znamená, že si musí zažádat o vystavení nového občanského průkazu a změnu nahlásit na nejrůznějších místech.

"Vyhýbáme se přejmenovávání a snažíme se zachovat systém pražských ulic, které nezřídka fungují jako podvědomý orientační systém. Například řekne-li někdo Záhřebská či Jugoslávská, může Prahy znalý člověk snadno vytušit, že se tyto ulice nalézají na Vinohradech," dodal Kubišta. 

Kvůli komplikacím, které mohou přejmenováním vzniknout, tak nikdy nevznikala ulice Václava Havla v Českých Budějovicích, Olomouci, Ostravě nebo Hradci Králové.

Myšlenka přejmenovat hradecké náměstí Svobody se zrodila krátce po smrti Václava Havla a vyvolala různé reakce ze strany zastupitelů i laické veřejnosti. Na náměstí se totiž nacházejí budovy vysoké školy, a případné přejmenování by tak mohlo způsobit nemalé komplikace.  Návrh proto nakonec nezískal potřebný počet hlasů a ke změně názvu nedošlo.

V Plzni naopak mělo Havlovo jméno nést nové divadlo. Jelikož se ale v průběhu jeho výstavby objevilo několik konkurenčních návrhů, např. Miroslava Horníčka nebo Josefa Kajetána Tyla, bude se divadlo nejspíš jmenovat neutrálně Nová scéna.

Od smrti Václava Havla uplynuly dva roky.
Od smrti Václava Havla uplynuly dva roky. | Foto: Vojtěch Marek

Když ne ulici, tak aspoň bustu

Přejmenování ulic se nesetkalo s kladnými reakcemi ani v Liberci. Osobnost Václava Havla je s městem pod Ještědem spjata historicky. Právě z místní radnice Václav Havel spolu se svou manželkou Olgou a hercem Janem Třískou organizovali pětidenní odpor vůči srpnové okupaci. Působili v tehdejším rozhlase, psali komentáře nebo vystupovali v narychlo zřízeném televizním studiu.

Liberečtí by proto jeho památku chtěli uctít zhotovením busty a pamětní destičky, která bude nejspíš umístěna přímo na radnici.

"O tom, zda busta skutečně vznikne, by mělo zastupitelstvo rozhodnout v lednu. Jako nejbližší termín jejího odhalení by pak v úvahu přicházel 21. srpen příštího roku," řekla liberecká tisková mluvčí Zuzana Minstrová.

Sochy, busty a pamětní desky vznikaly během dvou let i na jiných místech Česka. Již rok zdobí Havlův portrét Litoměřický park, který nese jeho jméno. Dramatikovu památku připomíná i busta v Plzni-Křimicích, pamětní deska na Chodníku svobody u památníku Woodrowa Wilsona v Praze nebo socha v téměř životní velikosti ve vstupu do pražské kavárny Slavie.

 

Právě se děje

Další zprávy