Tady dál věří pravici a vládě. Najdete je na předměstí

Petr Holub
16. 10. 2012 11:10
Politická scéna se vrátila nejméně deset roků nazpět, ukazuje tento výsledek
Volby v Hostivici na okraji Prahy. Vyhrál tu Rathův duch (Středočeši 2012), ale hned pak byla pravice.
Volby v Hostivici na okraji Prahy. Vyhrál tu Rathův duch (Středočeši 2012), ale hned pak byla pravice. | Foto: Jan Langer

Praha - Tento výsledek je svědectvím, že se politická scéna vrátila nejméně deset roků nazpět.

Vládní strany nepodlehly úplně všude tradiční levici a regionálním hnutím. Většinu si udržely v satelitních oblastech okolo velkých měst, konkrétně Prahy, Plzně, Českých Budějovic.

Relativně slušně uspěly také v brněnském okolí.

Mekka pravice: Štěnovický Borek

V obcích sousedících s Prahou neklesla společná podpora ODS a TOP 09 pod 40 procent. V Dolních Břežanech s oblíbeným pravicovým starostou dokonce překročila sedmdesát procent. Intenzita podpory roste, čím později se nastěhovali nájemníci do nových satelitních sídlišť.

Samotná ODS může vzpomínat na své minulé úspěchy v Přezleticích za severovýchodním okrajem Prahy, kde i tentokrát získala 35 procent. Také další pevnosti občanských demokratů jsou k nalezení na severu, konkrétně v Líbeznicích a Horoměřicích, kde strana také tradičně triumfovala.

Přesto nejsou obce v okolí Prahy rekordmany občanských demokratů. Ještě lepší výsledky hlásí Štěnovický Borek na jihovýchod od Plzně s bezmála čtyřiceti procenty. Lepší než pražské satelity jsou i sousední Chválenice. Plzeňské periferie ovšem těžily z popularity volebního lídra ODS Jiřího Pospíšila.

Po započtení výsledků TOP 09 už nemůže Plzeň konkurovat. Vládní strany jsou v pražských satelitech natolik oblíbené, že se v žebříčku provládních obcí nedostane ani Štěnovický Borek mezi první dvacítku.

Důsledky jihočeské rebelie

Ke třicetiprocentnímu výsledku se ODS přiblížila ještě ve své jihočeské baště, Hluboké nad Vltavou. Leží v dosahu Českých Budějovic, přesto v ní ODS zaznamenala dvakrát lepší výsledek než v krajském městě. Bilanci Hluboké se blíží i další budějovické satelity, v první řadě Nové Roudné a Litvínovice, kde se v posledních letech nejvíce staví.

Jihočeské pravicové pevnosti přitom výrazně oslabila regionální strana Jihočeši 2012, kterou založili rebelové z ODS a které dali jejich příznivci přednost. Po sečtení hlasů ODS, TOP 09 a Jihočechů inkasovala pravice třeba v Novém Roudném skoro 60 procent.

V Brně už pravice své pevnosti vyklidila skoro úplně. Jedině v Ivanovicích na severozápadě moravské metropole překročila ODS dvacet procent a obě vládní strany společně třicetiprocentní hranici. Pouze v Ivanovicích zaznamenali Nečasovi a Schwarzenbergovi lidé lepší výsledek než v součtu dosáhly ČSSD a KSČM.

V Ostravě vládní strany jenom asistovaly drtivému vítězství levice.  Přes dvacet procent se společně dostaly pouze ve třech obcích na severozápadní periferii. Ve srovnání se 14 procenty v Moravskoslezském kraji ovšem i to lze považovat za kvalitní výsledek.

Příliš málo špeku

Výsledek v bohatém pásu okolo velkých měst nepřekvapuje. Za pozornost však stojí, jak je i po dvaceti letech budování satelitů tento „špekový pás" (německy Speckgürtel) úzký. V Přezleticích za Prahou získala ODS rekordní výsledek 35 procent, o vesnici dál ve Veleni ale nedosáhla ani ke dvaceti procentům.

Širší pásy bohatých vesnic jsou k nalezení jenom na jihovýchodě Prahy v údolí Botiče a jeho přítoků a také na jihozápadě v údolí Berounky. Jiná města ale satelity dosud neobklopily. Třeba občané Újezdu na východním okraji Brna odmítají vládní strany stejně jako voliči ve zbytku jižní Moravy: ODS zde získala pět procent hlasů, TOP 09 o tři procenta více. 

Satelity přejí pravici o mnoho víc než venkov nebo klasická městská zástavba. Svědčí o tom příklad Budějovic: ve staré zástavbě městského centra získaly ODS a TOP 09 čtvrtinu všech hlasů. V kilometr vzdáleném předměstí Litvínovice měly víc než třetinu. Litvínovice ovšem sousedí s panelovým sídlištěm Máj, kde se vládní strany musely spokojit s patnácti procenty.

Proč nefunguje nová levice

Bohaté vesnice v pražském, plzeňském a brněnském okolí zaznamenaly ještě další primát. Nejvíce hlasů v nich posbíraly strany zelených a pirátů. Tím Česko opět následuje vzor Německa, kde zmíněné strany zakořenily právě v zázemí Mnichova, Frankfurtu, Stuttgartu a dalších metropolí.

Zelené i piráty považují Němci za novou levici, která odebírá hlasy sociálním demokratům, postkomunistům a také liberálům. Strany také mají v Německu mnohem větší ohlas. Zelení běžně dosahují dvacetiprocentní hranice a piráti se snaží aspoň v některých spolkových zemích získat 10 procent.

Ve středních Čechách získali piráti tři procenta, zelení byli ještě o půl procenta slabší.

Důvodem českého neúspěchu „nové levice" je fakt, že ji volí právě jen úzký pás bohatých vesnic. Zřejmě nejlepší výsledek měla ve Statenicích na severním okraji Prahy, kde zelení získali sedm procent a piráti jen o procento méně. Také proto se zde komunisti museli spokojit s obdobným výsledkem.

S výjimkou několika satelitů ovšem protestní hlasy inkasovala především stará levice. Třeba ze Statenic je pouhých pět kilometrů do Turska, kde KSČM dostala dvacet procent protestních hlasů a zelení i s piráty dohromady ani třetinu.   

 

Právě se děje

Další zprávy