Tady bude bydlet Zeman. Stále má několik možností

ČTK ČTK
5. 2. 2013 13:52
Ve hře je Masarykovo apartmá, Lumbeho vila nebo prostory ve výběžku jižního křídla
Miloš Zeman se svou dcerou.
Miloš Zeman se svou dcerou. | Foto: Reuters

Praha - Budoucí prezident Miloš Zeman bude po svém nástupu do funkce bydlet zřejmě v prezidentském apartmá na Pražském hradě.

"V úvahu připadá i Lumbeho vila na Brusnici, kterou využívá i jeho předchůdce Václav Klaus,"  řekl člen Zemanova štábu a předseda SPOZ Vratislav Mynář. Zeman se již dříve nechal slyšet, že by bydlením na Hradě ušetřil čas.

Podle Mynáře si Zeman chce možné varianty svého budoucího bydlení nejprve osobně prohlédnout. "Dnes to asi nestihne, v dalších dnech má důležité schůzky," řekl Mynář. Podle předsedy Zemanovců si budoucí hlava státu nedala termín, do kterého se chce o stěhování definitivně rozhodnout.

 

Zeman o bydlení v hradním areálu už hovořil se šéfem Správy Pražského hradu (SPH) Ivo Velíškem. Mluvčí správy David Šebek řekl, že SPH se k možnostem bydlení budoucího prezidenta vyjádří až poté, co sám Miloš Zeman uvede, kterou variantu zvažuje.

Podle Mynáře bude stěhování možná záviset i na úterní Zemanově schůzce s jeho předchůdcem Klausem. Nynější prezident přijal vítěze první přímé volby odpoledne na Hradě.

Masarykovo apartmá v jižním křídle Nového královského paláce upravil pro prvního československého prezidenta slovinský architekt Josip Plečnik. Ústřední částí bytu bylo impluvium, kontemplační prostor inspirovaný římskými vilami. V poslední době sloužilo k setkávání prezidenta s novináři. Na jih od impluvia byla řada vzájemně propojených místností, první z nich byla pracovna s jednoduchým interiérem.

Podívejte se, kde Miloš Zeman bydlel doposud

 

Za vlády socialistických prezidentů bylo apartmá, podobně jako vše spojené s Masarykovým jménem, poničeno, zmíněné prostory sloužily třeba jako sklady nebo garáže a doznaly i stavebních úprav. Interiéry byly rekonstruovány až v 90. letech, vybaveno je však jen pět z 12 místností.

V úvahu by ale vedle bytu mohly přicházet i prostory ve výběžku jižního křídla, který se používal k ubytování státních návštěv. Podle historika architektury Zdeňka Lukeše mají tyto prostory veškeré zázemí a mohly by sloužit i pro bydlení prezidenta.

Beneš přímo na hradě nebydlel

Masarykův nástupce Edvard Beneš později rozhodl o přemístění prezidentské rezidence do Královské zahrady, do vily všeobecně zvané Domeček. Sám tam již nebydlel, využívali ho socialističtí prezidenti, dnes by ale bezpečnostní důvody při jeho obývání hlavou státu mohly vést k uzavření zahrad pro veřejnost. Zeman již podle SPH uvedl, že tento objekt obývat nebude.

Lumbeho vila je empírové stavení nedaleko Jeleního příkopu, kterou nechal v polovině 19. století vybudovat pražský chirurg Karel Lumbe. Počátkem 20. století v ní bydlel malíř Miloš Jiránek a maloval z ní netradiční pohledy na Pražský hrad. Hrad vilu a okolní pozemky vlastní od roku 1925, využívala je SPH jako hospodářské prostory.

Plány na rekonstrukci vily se začaly připravovat v roce 1993 a v roce 2004 si ji Václav Klaus vybral jako své nové sídlo. Manželé Klausovi se do vily o rozloze zhruba 200 metrů čtverečních nastěhovali v létě 2005.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Fotbalisty Watfordu povede Pearson, bude třetím koučem v sezoně

Fotbalisty Watfordu povede ve zbytku sezony trenér Nigel Pearson, který se poslední celek tabulky pokusí zachránit v anglické lize. Na lavičce nahradí odvolaného španělského kouče Quiqueho Sáncheze Florese.

Šestapadesátiletý Pearson, bývalý trenér Leicesteru, bude už třetím koučem Watfordu v tomto ročníku. Mužstvo vstoupilo do ligy pod vedením Javiho Gracii, ten ale ve funkci vydržel jen do začátku září. Flores byl po špatných výsledcích odvolán v neděli.

Watford z patnácti ligových zápasů vyhrál jen jeden. Od udržení ho v současné době dělí sedm bodů.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Švýcar Odermatt slaví v super-G v Beaver Creeku první výhru v SP

Švýcarský lyžař Marco Odermatt vyhrál superobří slalom v americkém Beaver Creeku a připsal si premiérové vítězství v seriálu Světového poháru. Druhého Nora Aleksandera Aamodta Kildeho porazil o desetinu sekundy. Vítěz úvodního super-G z Lake Louise, olympijský šampion Matthias Mayer z Rakouska, byl o další čtyři setiny třetí a upevnil si vedení v celkovém hodnocení SP.

Dvaadvacetiletý Odermatt se na trať spustil s číslem dvě a byl první, kdo dojel až do cíle. Jeho čas pak už nikdo nepřekonal. Všestranný Švýcar, jenž na loňském mistrovství světa juniorů získal pět zlatých medailí, tak potvrdil svůj talent i mezi elitou. Jeho dosavadním maximem v SP bylo druhé místo z obřího slalomu v Soldeu z minulé sezony.

"Bylo to na hraně, víc už bych přitlačit nemohl. Ale v super-G můžete být rychlý jedině tak, že pojedete na hraně. S číslem dvě to taky jinak nejde. Neměl jsem žádné informace, měl jsem v hlavě jen ideální linii a té jsem se držel," řekl.

V sobotu čeká lyžaře v Coloradu sjezd, v neděli je na programu obří slalom.

Další zprávy