Tady bude americký radar. Na kótě 718 uprostřed lesa

Pavel Baroch
27. 7. 2007 18:00
V srpnu začnou Američané v Brdech s expertizami
Tomáš Klvaňa na kótě 718
Tomáš Klvaňa na kótě 718 | Foto: Ludvík Hradilek

Míšov - Nevýrazné návrší uprostřed brdských lesů je natolik nevýznamné, že ani nemá své jméno. Jen číslo: kóta 718.

To se ovšem může brzy změnit. Právě tady, asi dva kilometry od obce Míšov na Plzeňsku, by mohl za pár let stát americký radar.

"Je to támhle," ukáže vládní zmocněnec pro americký radar Tomáš Klvaňa z lesní kamenité cesty směrem ke vzrostlému buku.

Právě pod ním, ve vysoké trávě mezi trním, se nachází kóta 718. V tuto chvíli nejstrategičtější místo v zemi. Klvaňa ho dnes spolu se zástupci ministerstva obrany poprvé oficiálně představil.

"Tuto kótu, toto místo beru jako naši investici do naší bezpečnosti," prohlásil Klvaňa.

Čtyři kandidáti, jeden vítěz

Míšov byl od počátku jednou ze čtyř variant, kde by americká základna případně mohla stát. Posuzovalo se sedm technických a bezpečnostních kritérií.

Nakonec zvítězila právě kóta 718 u Míšova. Její výhodou je například to, že jde o vyvýšené místo, takže radar by odtud měl dobrý výhled.

V nedalekém Míšově je navíc opuštěný vojenský areál, kde se na dlouhá léta usídlila sovětská armáda. Za plotem s ostnatým drátem jsou prázdné paneláky, sklady i sila pro uložení vojenských raket. Klvaňa ovšem ubezpečuje, že v Brdech bude pouze radar.

Připouští ovšem, že by se některý z objektů po bývalé sovětské armádě mohl hodit. "Mnohé z nich jsou využitelné," říká Klvaňa.

Američané si kótu nechají proměřit

V nejbližších dnech dorazí ke kótě 718 odborníci najatí americkou vládou, aby si místo prověřili. Zkoumat budou například geologické vlastnosti podloží nebo prověřovat případná ekologická rizika.

Mapa Míšova na Plzeňsku
Mapa Míšova na Plzeňsku | Foto: Centrum.cz

"Měření proběhnou v následujících dnech a týdnech," řekl přímo ze strategické kóty vládní zmocněnec Klvaňa.

Je přesvědčen o tom, že měření dopadnou příznivě. "Radar nemá ekologická ani zdravotní rizika," tvrdí Klvaňa, podlě něhož by americká základna včetně bezpečnostní zóny zabrala maximálně "několik málo kilometrů čtverečních".

I tak by se okolo kóty 718 muselo vykácet spousta stromů. "Kolem nás je vzrostlý les," konstatuje mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek. Dodal, že vysoké stromy mají zároveň zabránit tomu, aby byl radar vidět.

Co když se ale ukáže, že vybrané místo například nevyhovuje z geologického hlediska? "Jsou k dispozici i další místa," říká vládní zmocněnec Tomáš Klvaňa.

Místní obyvatelé tu radar nechtějí

Ačkoli Klvaňa ubezpečuje, že radar zdraví neškodí a že celé jeho okolí bude díky vojákům jedno z nejbezpečnějších míst v Česku, naprostá většina obyvatel malé obce Míšov za svými humny americkou základnu nechce. V místním referendu bylo devadesát procent lidí proti radaru.

Starosta Míšova: Jsme proti!
Starosta Míšova: Jsme proti! | Foto: Ludvík Hradílek

Tamní starosta Pavel Hrubý slibuje, že udělá všechno pro to, aby stavbě radaru v blízkosti jeho obce zabránil. "Uděláme všechno možné. Měli jsme to tu dlouho a teď se nám to vrací druhou stranou," řekl starosta s odkazem na mnohaletou přítomnost sovětských vojsk.

Padesátnice Helena Šálová se obává záření z radaru. "Já se bojím, že to bude vyzařovat rakovinotvorné paprsky. To všichni říkají. Jdete po silnici v Mníšově, do sámošky ve Spáleném Poříčí nebo jinde a všude se o tom mluví," řekla nedávno Šálová.

Vládní zmocněnec Tomáš Klvaňa se pokusí také tyto obavy vyvrátit už dnes večer, kdy se s obyvateli Míšova sejde. Jedním z argumentů bude například to, že radar se bude "dívat" pouze na jihovýchod, tedy opačným směrem než leží Míšov. Navíc bude mířit vzhůru a nikoli k zemi.

Na Marshallových ostrovech podle Klvani míří americký radar nad střední školu a nikoho nepoškozuje.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Francouzský obránce Varane odchází z Realu do Manchesteru United

Fotbalový mistr světa Raphaël Varane odchází z Realu Madrid do Manchesteru United. Podle britských médií se oba kluby dohodly na transferu, odstupné by mělo činit 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) a bonusy. Varane měl v Madridu smlouvu ještě na nadcházející sezonu, španělský klub původně požadoval údajně 80 milionů eur.

Osmadvacetiletý Varane přišel do Realu v roce 2011 z Lensu, nastoupil od té doby do 350 utkání a získal s "Bílým baletem" tři španělské tituly a čtyři trofeje v Lize mistrů. S francouzskou reprezentací vyhrál v roce 2018 titul mistra světa, na letošním evropském šampionátu odehrál všechny čtyři zápasy do vyřazení od Švýcarska v osmifinále. V Manchesteru je pro něj připravená pětiletá smlouva.

před 3 hodinami

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy