To není hra na indiány. Podívejte se, jak lidé žijí a co hledají v táboře Ligy lesní moudrosti

To není hra na indiány. Podívejte se, jak lidé žijí a co hledají v táboře Ligy lesní moudrosti
Údolí Kosího potoka východně od Plané u Mariánských Lázní.
Český woodcraft - Liga lesní moudrosti sem každým rokem zve kmeny z celé země, aby tu společně tábořily. Nikde jinde tolik indiánských týpí pohromadě neuvidíte.
Náčelník tábora Martin Lehký mě upozorňuje na pravidla, která tu platí. Jindy to není tak přísné, ale tento týden se snaží používat civilizační výdobytky maximálně z devatenáctého století.
Kosí bojovník Genia má na starost dodržování pravidel. Za první tři dny už musel dvanáckrát zasáhnout. "Trenky se tu nenosí." Nelíbí se mu ani mé sandály a batoh.
Foto: Ludvík Hradilek
Ludvík Hradilek Ludvík Hradilek
31. 7. 2018 11:02
Táboření s Ligou lesní moudrosti není hra na indiány. Týpí, koně, děti, ohně v údolí Kosího potoka jsou jen romantickou kulisou pro naplňování základních principů woodcraftu: žít v souladu s přírodou, prahnout po poznání, dbát na pevné morální zásady a být prospěšný svému okolí.

Výchovné hnutí založil na počátku dvacátého století  E. T. Seton, malíř a spisovatel, autor knih Dva divoši, Rolf zálesák či Kniha lesní moudrosti. Partu kluků, která byla postrachem na pozemcích jeho usedlosti v Connecticutu, inspiroval k založení prvního woodcrafterského kmene.

Woodcraft pro ně neznamenal "opracování dřeva", ale lesní moudrost.  Z některých kmenů se staly první skautské oddíly. Zatímco v Americe už woodcraft prakticky neexistuje, v Česku se mu daří.

Jen tak v bederní roušce tu můžete potkat burzovního právníka, učitele, vojenského pilota nebo ředitele výchovného ústavu, jak rozdělávají oheň třením dřev.

 

Právě se děje

Další zprávy