To není hra na indiány. Podívejte se, jak lidé žijí a co hledají v táboře Ligy lesní moudrosti

To není hra na indiány. Podívejte se, jak lidé žijí a co hledají v táboře Ligy lesní moudrosti
Údolí Kosího potoka východně od Plané u Mariánských Lázní.
Český woodcraft - Liga lesní moudrosti sem každým rokem zve kmeny z celé země, aby tu společně tábořily. Nikde jinde tolik indiánských týpí pohromadě neuvidíte.
Náčelník tábora Martin Lehký mě upozorňuje na pravidla, která tu platí. Jindy to není tak přísné, ale tento týden se snaží používat civilizační výdobytky maximálně z devatenáctého století.
Kosí bojovník Genia má na starost dodržování pravidel. Za první tři dny už musel dvanáckrát zasáhnout. "Trenky se tu nenosí." Nelíbí se mu ani mé sandály a batoh.
Foto: Ludvík Hradilek
Ludvík Hradilek Ludvík Hradilek
31. 7. 2018 11:02
Táboření s Ligou lesní moudrosti není hra na indiány. Týpí, koně, děti, ohně v údolí Kosího potoka jsou jen romantickou kulisou pro naplňování základních principů woodcraftu: žít v souladu s přírodou, prahnout po poznání, dbát na pevné morální zásady a být prospěšný svému okolí.

Výchovné hnutí založil na počátku dvacátého století  E. T. Seton, malíř a spisovatel, autor knih Dva divoši, Rolf zálesák či Kniha lesní moudrosti. Partu kluků, která byla postrachem na pozemcích jeho usedlosti v Connecticutu, inspiroval k založení prvního woodcrafterského kmene.

Woodcraft pro ně neznamenal "opracování dřeva", ale lesní moudrost.  Z některých kmenů se staly první skautské oddíly. Zatímco v Americe už woodcraft prakticky neexistuje, v Česku se mu daří.

Jen tak v bederní roušce tu můžete potkat burzovního právníka, učitele, vojenského pilota nebo ředitele výchovného ústavu, jak rozdělávají oheň třením dřev.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Federer rozdrtil Albota, v Basileji je už posedmnácté ve čtvrtfinále

Miláček domácích fanoušků Roger Federer porazil v druhém kole v Basileji 6:0, 6:3 Moldavana Radu Albota a při 19. startu na halovém turnaji v rodném městě si zahraje 17. čtvrtfinále. V dosavadních dvou zápasech prohrál slavný švýcarský tenista jen pět gamů.

Osmatřicetiletý Federer dnes navázal na úvodní výhru nad Němcem Peterem Gojowczykem za 53 minut a s Albotem se zdržel jen zhruba o deset minut déle. Na kurtu tak grandslamový rekordman nestrávil ještě ani dvě hodiny a upravil svou bilanci v St. Jakobshalle na 73:9.

Federer útočí v Basileji na jubilejní desátý titul, což se mu letos povedlo už na trávě v Halle. Ve čtvrtfinále se může střetnout s krajanem Stanem Wawrinkou, jehož ještě ve 2. kole čeká Američan Frances Tiafoe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy