Systém Galileo bude sídlit v Praze, tvrdí diplomat

Domácí Domácí
25. 10. 2010 6:25
Rozhodne prosincový summit ministrů dopravy EU

Praha - Česko je blízko k tomu, aby v něm bylo sídlo evropského navigačního systému Galileo, uvedl pod slibem anonymity důvěryhodný diplomatický zdroj Českého rozhlasu. Rozhodnutí má padnout na prosincovém summitu ministrů dopravy zemí EU.

Ministři se mají spolu s kolegy zodpovědnými za energetiku sejít 2. a 3. prosince, uvedl Radiožurnál.

Česko je hlavním favoritem na zisk sídla Galilea, ale zájem mají také Němci a Nizozemci. Galileo provizorně sídlí v Bruselu a Belgie by mohla chtít, aby se v době nedostatku peněz nevynakládaly prostředky na jeho stěhování.

Pokud Česko sídlo získá, vznikne v Praze administrativní centrum systému. To bude dohlížet i na pobočky v západní Evropě.

Družicový systém Galileo za 3,5 miliardy eur (asi 90 miliard korun) by měl začít plně fungovat v roce 2014, ale řídící agentura by se mohla z Bruselu stěhovat již v polovině příštího roku. Zatím jsou na oběžné dráze pouze dva satelity, celkem jich má být 30. Pro plné spuštění systému jich bude stačit 18. Nejznámější službou Galilea budou navigační služby řidičům, napsala agentura ČTK..

 

Právě se děje

před 37 minutami

K Bermudám se blíží hurikán Humberto, udeřit má na sever ostrovů

Obyvatelé Bermud se připravují na příchod hurikánu Humberto, který by souostroví vzdálené asi tisíc kilometrů východně od amerického pobřeží mohl zasáhnout ve středu večer místního času (ve čtvrtek časně ráno SELČ). Lidé zabedňují okna svých domů, obchody se zavírají, doprava se zastavila a zdravotnická zařízení jsou v pohotovosti. Bermudská vláda povolala na pomoc příslušníky armádního sboru. Humberto, který byl ještě před třemi dny tropickou bouří, už se na pětistupňové hurikánové škále dostal na třetí stupeň. Informace Národního střediska pro hurikány (NHC) hovoří o tom, že střed živlu se pohybuje asi 300 kilometrů západně od Bermud a míří k ostrovům rychlostí kolem 26 kilometrů za hodinu.

Další zprávy