Česko dalo azyl syrské rodině s nemocným dítětem, odešla do Německa

ČTK ČTK
Aktualizováno 6. 11. 2015 20:08
Jedna ze tří syrských rodin, které dostaly v Česku azyl, aby se jejich nemocné děti mohly léčit v pražské motolské nemocnici, odešla do Německa. Pokračovala tam záhy po svém říjnovém příletu. Syřané patří do skupiny 400 uprchlíků z táborů na Blízkém východě, které chce ČR přijmout v rámci přesídlovacího programu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Michal Przedlacki / Člověk v tísni

Praha - Rodina jednoho ze tří dětí, jejichž rodiny v Česku dostaly azyl, aby se zde děti mohly léčit, odešla krátce po svém říjnovém příletu do Německa.

České televizi to řekl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) a vzápětí to potvrdil ředitel Fakultní nemocnice Motol Miloslav Ludvík, kde se měly děti léčit.

Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) odchod syrské rodiny ukazuje, že nebudou fungovat uprchlické kvóty.

Tři nemocné syrské děti s rodinami z jordánského uprchlického tábora v Zatárí přiletěly do Česka v polovině října v rámci programu MEDEVAC. Jedno z dětí trpí svalovou dystrofií, druhé srdeční poruchou a třetí, devítiletá holčička, se potýká s následky těžkých popálenin.

Sobotka: Problém kvót

"Rozhodli se odejít do Spolkové republiky Německo. My je nemůžeme přesvědčovat, že jim chceme pomoct za každou cenu. Byla jim nabídnuta pomocná ruka a oni ji odmítli," řekl Chovanec.

Ministr zdůraznil, že na přijímání dalších rodin v rámci programu MEDEVAC se nic nemění. Do Česka mají dorazit ještě další Syřané, celkem 21 lidí, více než polovina z nich jsou děti.

"To, že jedna ze tří syrských rodin, kterým jsme zajistili azyl a léčbu dětí, odešla hned do Německa, signalizuje, že kvóty fungovat nebudou," komentoval situaci premiér Sobotka na sociální síti. Kvóty rozdělující uprchlíky, kteří přišli do Evropy, mezi unijní země prosazuje Evropská komise. Česká vláda je proti kvótám, při rozhodování o nich byla ale přehlasována.

Ředitel motolské nemocnice potvrdil, že syrská rodina s jedním dítětem odjela, a to beze slova vysvětlení.

Dítě vytipovali čeští lékaři, mělo u něj být provedeno několik poměrně zásadních zákroků po vážném zranění. Na životě dítě ohroženo nebylo, plánované zákroky jen měly jeho zdravotní stav výrazně zlepšit. Podle Ludvíka vše bylo teprve v přípravných fázích, nestihlo se zatím ani plánované očkování.

Dítě nedorazilo do školy

Arcidiecézní charita Praha, která se stará o integrační a sociální péči syrských rodin z programu MEDEVAC, se o odjezdu jedné z nich dozvěděla zprostředkovaně počátkem listopadu. Dostala zprávu, že dítě nepřišlo do školy. "Detaily nevíme. S tou rodinou nejsme v kontaktu už nadále," řekla zástupkyně ředitele charity Jarmila Lomozová.

Program MEDEVAC (Medical Evacuation) je primárně určen pro vážně nemocné děti z válkou postižených či jinak potřebných oblastí, jimž není možné zajistit léčbu v místních podmínkách. Uskutečňuje jej ministerstvo vnitra ve spolupráci s resorty obrany, zahraničí a zdravotnictví. V jeho rámci jsou léčeni pacienti v ČR, ale též vysíláni lékaři do zahraničí.

Přijetí patnácti syrských rodin není součástí imigrační politiky, jedná se o humanitární pomoc. Nejsme připraveni přijímat tisíce uprchlíků ze Sýrie, říká ministr zahraničí Lubomír Zaorálek /ČSSD/ | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy