Syřan vaří ve válkou zničené zemi české pivo. Lidem chutná, chtějí žít jako předtím, říká

Barbora Němcová Barbora Němcová
24. 12. 2017 16:40
Českému pivu se v Sýrii, která se jen pomalu vzpamatovává ze zdlouhavé krvavé války, začíná dařit. Pivovar na výrobu zlatavého moku podle českého vzoru založil v provincii Tartús Syřan Básil Abbás, který v Česku studoval a sedm let žil. Pivo Arados, které vyrábí, je na syrském trhu od léta a chuťově má nejblíže k plzeňskému ležáku. "Syřanům české pivo chutná," říká syrský pivovarník v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Básil Abbás.
Básil Abbás. | Foto: Archiva Basela Abbase.

Jak vás napadlo založit v Sýrii český pivovar? Jaký vliv na to měl váš pobyt v Česku?

Bylo pro to hodně důvodů. Pivovary v Sýrii byly během války zničeny a všechny druhy piva se musely na syrský trh dovážet. Český pivovar jsme zakládali i proto, že Česko je výrobou piva známé, a nemalou roli sehrál i můj pobyt v České republice. 

Jak dlouho jste v Česku pobýval?

V Česku jsem žil sedm let. Studoval jsem tam provozní ekonomiku na Mendelově univerzitě v Brně. Naučil jsem se i trochu česky.

Jak složité bylo pivovar v Sýrii vybudovat?

K založení pivovaru v Sýrii je třeba, stejně jako v každé jiné zemi, získat povolení a licence. Příliš komplikované to ale není.

Básil Abbás

Básilu Abbásovi je 37 let, studoval zemědělství na tišrínské univerzitě v Latákii. Doktorát si Abbás doděl v Brně na Mendelově univerzitě. Je ženatý a má dvě děti. V jeho pivovaru nyní pracuje 15 lidí.

Je v Sýrii zájem o české pivo?

Syřané znají české pivo a chutná jim.

Není při prodeji piva problém to, že islám pití alkoholu zakazuje?

V Sýrii není problém pít pivo či jiný alkohol. Sýrie je rozmanitou zemí, kde žijí jak lidé, kteří alkohol nepijí, tak i ti, kteří mají rádi pivo či jiný alkohol.

Jak pivo v Sýrii vyrábíte?

Vaříme ho tradičně "po česku", ale nemáme všechny druhy piva.

Jaké používáte v pivovaru vybavení? Odkud berete suroviny?

Všechny přístroje, vybavení v pivovaru i suroviny pocházejí z České republiky a žádné problémy s jejich dovozem nejsou.

Vrací se do Sýrie normální život? Mají Syřané chuť chodit do restaurací, hospod a pít u toho třeba právě pivo?

Do Sýrie se normální život vrátil a Syřané jsou odhodlaní žít normálně jako před válkou. Chtěl bych proto Česku poděkovat jak za šanci tam studovat, tak za pomoc s budováním pivovaru zde v Sýrii.

Pivovar Arados na výrobu českého piva v Sýrii.
Pivovar Arados na výrobu českého piva v Sýrii. | Foto: Archiv Basela Abbase
 

Právě se děje

před 20 minutami

Policie propustila muže, který naboural do brány sídla Merkelové

Řidiče, který ve středu autem narazil do příjezdové brány sídla německé kancléřky Angely Merkelové v centru Berlína, policie ve čtvrtek propustila. Rozhodnutí zdůvodnila tím, že není důvod muže dále zadržovat. Případ kvůli politickému pozadí prověřuje kriminální policie. K motivu se nevyjádřila, muž ale podobný čin spáchal již před šesti lety, kdy rovněž najel do plotu kancléřství.

Auto 54letý muž popsal nápisy, které byly protiglobalizační. V roce 2014 měl na voze vzkaz o ochraně klimatu a také vyznání lásky. To, že za oběma událostmi stojí jeden člověk, potvrdilo ve středu ministerstvo vnitra.

Německá média bezprostředně po incidentu spekulovala, že muž se mohl potýkat s psychickými problémy. Podle policie ale převoz na psychiatrické oddělení není třeba. Při nehodě, která byla zřejmě úmyslná, se nikdo nezranil, škody na plotu i na voze jsou jen malé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy