Syřan vaří ve válkou zničené zemi české pivo. Lidem chutná, chtějí žít jako předtím, říká

Barbora Němcová Barbora Němcová
24. 12. 2017 16:40
Českému pivu se v Sýrii, která se jen pomalu vzpamatovává ze zdlouhavé krvavé války, začíná dařit. Pivovar na výrobu zlatavého moku podle českého vzoru založil v provincii Tartús Syřan Básil Abbás, který v Česku studoval a sedm let žil. Pivo Arados, které vyrábí, je na syrském trhu od léta a chuťově má nejblíže k plzeňskému ležáku. "Syřanům české pivo chutná," říká syrský pivovarník v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Básil Abbás.
Básil Abbás. | Foto: Archiva Basela Abbase.

Jak vás napadlo založit v Sýrii český pivovar? Jaký vliv na to měl váš pobyt v Česku?

Bylo pro to hodně důvodů. Pivovary v Sýrii byly během války zničeny a všechny druhy piva se musely na syrský trh dovážet. Český pivovar jsme zakládali i proto, že Česko je výrobou piva známé, a nemalou roli sehrál i můj pobyt v České republice. 

Jak dlouho jste v Česku pobýval?

V Česku jsem žil sedm let. Studoval jsem tam provozní ekonomiku na Mendelově univerzitě v Brně. Naučil jsem se i trochu česky.

Jak složité bylo pivovar v Sýrii vybudovat?

K založení pivovaru v Sýrii je třeba, stejně jako v každé jiné zemi, získat povolení a licence. Příliš komplikované to ale není.

Básil Abbás

Básilu Abbásovi je 37 let, studoval zemědělství na tišrínské univerzitě v Latákii. Doktorát si Abbás doděl v Brně na Mendelově univerzitě. Je ženatý a má dvě děti. V jeho pivovaru nyní pracuje 15 lidí.

Je v Sýrii zájem o české pivo?

Syřané znají české pivo a chutná jim.

Není při prodeji piva problém to, že islám pití alkoholu zakazuje?

V Sýrii není problém pít pivo či jiný alkohol. Sýrie je rozmanitou zemí, kde žijí jak lidé, kteří alkohol nepijí, tak i ti, kteří mají rádi pivo či jiný alkohol.

Jak pivo v Sýrii vyrábíte?

Vaříme ho tradičně "po česku", ale nemáme všechny druhy piva.

Jaké používáte v pivovaru vybavení? Odkud berete suroviny?

Všechny přístroje, vybavení v pivovaru i suroviny pocházejí z České republiky a žádné problémy s jejich dovozem nejsou.

Vrací se do Sýrie normální život? Mají Syřané chuť chodit do restaurací, hospod a pít u toho třeba právě pivo?

Do Sýrie se normální život vrátil a Syřané jsou odhodlaní žít normálně jako před válkou. Chtěl bych proto Česku poděkovat jak za šanci tam studovat, tak za pomoc s budováním pivovaru zde v Sýrii.

Pivovar Arados na výrobu českého piva v Sýrii.
Pivovar Arados na výrobu českého piva v Sýrii. | Foto: Archiv Basela Abbase
 

Právě se děje

před 36 minutami

Slalomové tituly na MS snowboardistů mají Nadyršinová a Karl

Ruská snowboardistka Sofia Nadyršinová získala na mistrovství světa v Rogle po pondělním stříbru v paralelním obřím slalomu titul ve slalomu. Mužům ve Slovinsku kraloval pětatřicetiletý Rakušan Benjamin Karl, jenž získal už pátý titul v kariéře.

Teprve sedmnáctiletá Nadyršinová, která vyhrála už kvalifikaci, dnes v semifinále oplatila pondělní finálovou porážku šampionce v obřím slalomu Selině Jörgové a v závěrečné jízdě o zlato pak porazila i další Němku Ramonu Hofmeisterovou. Jörgová nakonec v paralelním slalomu brala bronz.

Karl vyhrál finálový duel s krajanem Andreasem Prommeggerem o devět setin sekundy. V jízdě o světový titul se spolu utkali už potřetí, oba předchozí souboje ve slalomu i v obřím slalomu v roce 2017 v Sierra Nevadě vyhrál Prommegger. Bronz dnes získal stejně jako v pondělí Rus Andrej Sobolev.

Čeští snowboardisté se ani ve druhém závodu na šampionátu, který kvůli zranění v pondělí musela opustit Ester Ledecká, ve vyřazovacích jízdách nepředstavili. Mladé závodnice Klára Šonková a Adéla Keclíková skončily v kvalifikaci na 38. respektive 40. místě. Adam Počinek a Viktor Brůžek se seřadili na 48. a 49. příčce.

Aktualizováno před 1 hodinou

EU a USA uvalily sankce na ruské činitele kvůli uvěznění Navalného

Evropská unie uvalila sankce na čtyři ruské představitele za uvěznění opozičního vůdce Alexeje Navalného a potlačování pokojných protestů. Mezi vysoce postavenými činiteli, k jejichž potrestání unie vůbec poprvé využila nový globální sankční režim, je i generální prokurátor Igor Krasnov či hlavní vyšetřovatel Alexandr Bastrykin.

Sankce v úterý uvalily na několik Rusů a podniků i Spojené státy. Jedná se o první protiruské sankce vlády prezidenta Bidena, který slíbil zaujmout k Rusku tvrdší postoj než jeho předchůdce Donald Trump. Republikánský exprezident se často vyjadřoval o svém ruském protějšku Vladimiru Putinovi obdivně a dlouhodobě se stavěl proti návrhům na potrestání Moskvy.

Americká vláda plánovala sankce vůči Rusku několik týdnů. Zatím není jasné, na které činitele konkrétně míří. Zacíleny jsou však kromě jedinců také na 14 společností, jež se většinou specializují na výrobu biologických a chemických látek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy