Syřan, který v Kolíně nad Rýnem zranil dvě ženy, žádal před třemi lety o azyl v Česku

ČTK ČTK
Aktualizováno 18. 10. 2018 21:23
Syřan Muhammad A. R. v pondělí po poledni v restauraci McDonald's na kolínském nádraží začal rozlívat hořlavinu a posléze odpálil takzvaný Molotovův koktejl.
Policejní zásah na hlavním vlakovém nádraží v Kolíně nad Rýnem.
Policejní zásah na hlavním vlakovém nádraží v Kolíně nad Rýnem. | Foto: Reuters

Kolín nad Rýnem - Syřan, který v pondělí zranil na nádraží v Kolíně nad Rýnem dvě ženy, podal v roce 2015 žádost o azyl v Česku. S odkazem na své zdroje z vyšetřování o tom dnes informoval místní list Kölner Stadt-Anzeiger (KSA). Nyní pětapadesátiletý muž podle novin krátce po podání žádosti o azyl odešel z Česka do Německa. Německé úřady následně promeškaly lhůtu, ve které mohly Syřana na základě unijních pravidel vrátit Česku.

Syřan Muhammad A. R. v pondělí po poledni v restauraci McDonald's na kolínském nádraží začal rozlívat hořlavinu a posléze odpálil takzvaný Molotovův koktejl. Popáleniny přitom utrpěla 14letá dívka. Muž se následně přesunul do blízké lékárny, kde se zmocnil ženy a dvě hodiny ji zadržoval jako rukojmí. Speciální jednotky ji nakonec osvobodily. Žena utrpěla lehká zranění, útočník těžká a musel se okamžitě podrobit operaci.

Německé nejvyšší státní zastupitelství ve středu uvedlo, že má dostatek indicií, které mu umožňují se domnívat, že měl čin radikálně-islamistické pozadí.

První zemí Evropské unie, do které Syřan na počátku roku 2015 přicestoval, bylo podle listu KSA Česko, kde muž požádal o azyl. Již 2. března ale údajně odcestoval do Německa, kde o dva týdny později podal novou žádost o azyl.

Na základě dublinského systému, podle kterého je za zpracování žádosti o azyl zodpovědná ta unijní země, do které migrant vstoupí nejdříve, mohlo Německo předat Syřana zpět českým úřadům. Podle KSA ale úředníci Spolkového úřadu pro migraci a uprchlíky (BAMF) promeškali lhůtu, ve které tak mohli učinit.

V červnu 2015 pak udělil BAMF Syřanovi v Německu status uprchlíka. Muhammad A. R. od té doby žil v Německu legálně a zdržoval se v Kolíně nad Rýnem.

Mluvčí BAMF i generálního státního zastupitelství, které v současnosti vyšetřování incidentu z kolínského nádraží dozoruje, zprávu listu KSA odmítli komentovat.

Syřan, který utrpěl při zásahu policie střelné zranění hlavy, je podle dnešního prohlášení generální prokuratury nadále v kómatu. Kdy a jestli vůbec jej budou moci policisté vyslechnout, není jasné.

 

Právě se děje

Další zprávy