Syner přišel o milionovou zakázku, město porušilo zákon

Eliška Bártová Eliška Bártová
5. 12. 2008 11:25
Antimonopolní úřad zakázku v Krupce zrušil
Foto: Aktuálně.cz

Brno/Krupka - Úřad na ochranu hospodářské soutěže rozhodl, že severočeské město Krupka musí zrušit smlouvu na stavbu domu pokojného stáří. Zároveň musí zaplatit 50 tisíc korun pokuty.

ÚOHS označil soutěž, ze které vyšla vítězně firma Syner, za netransparentní. Podle kontrolorů porušila radnice v čele se starostou Milanem Pucharem (ODS) zákon ve třech bodech.

Město se proti verdiktu neodvolalo, ten proto nabyl právní moci. Vedení Krupky však od svého záměru na vybudování domu pro seniory neustoupilo a připravuje už novou soutěž.

And the Winner is...

Radnice v Krupce, městě ležícím nedaleko Teplic, začala shánět firmu, která by postavila Dům pokojného stáří, už v roce 2006.

Jako předpokládanou cenu tehdy stanovila 110 milionů korun. "Zadavatel uvedl předpokládanou cenu chybně ve výši 110 milionů korun bez DPH," říká mluvčí ÚOHS Kristián Chalupa. "Přičemž správný odhad ceny celé stavby byl přes 190 milionů bez daně."

Město totiž do ceny nezahrnulo celý objekt, ale pouze jednu budovu bez inženýrských sítí. Díky tomu se tak vyhnulo povinnosti zveřejnit nabídku ve věstníku Evropské unie.

"Tím byl ovlivněn výběr uchazeče," říká mluvčí Chalupa. "Pokud by nabídku zveřejnili ve věstníku, pak by se mohla přihlásit řada jiných uchazečů a město tak mohlo získat jinou výhodnější nabídku."

To se však nestalo a sedmičlenná komise, jmenovaná starostou města, vybrala jako vítěze libereckou firmu Syner s cenou 229 milionů korun.

Firma Syner je známá blízkým vztahem k ODS a také takzvanou karlovarskou losovačkou. Výběr papírku se jménem vítězné firmy na miliardovou zakázku na stavbu haly v Karlových Varech, trval šátráním v osudí více než 2 minuty. Na úpěnlivě hledaném lístečku bylo jméno sdružení firem Syner-Baustav-Metrostav.

Úřad na ochranu hospodářské soutěže označil výběrové řízení za zmanipulované a udělil městu půlmilionovou pokutu. Přesto vítěz Syner-Baustav-Metrostav, kterého právě zmanipulované losování do soutěže protlačilo, staví vesele dál.

Kritéria neznámá

I v případě stavby v Krupce ÚOHS upozorňuje na to, že výběr uchazečů do užšího řízení neproběhl transparentně.

Vzhledem k vysokému počtu uchazečů - 25, město zúžilo výběr pouze na pět firem. Klíčem k selekci měly být reference realizovaných staveb. Jenže nikdo přesně netušil, podle čeho komise firmy vybrala.

"Zadavatel nevymezil obsah kritéria pro hodnocení referencí pro výběr uchazečů do užšího řízení," uvádí se v rozhodnutí ÚOHS. „Zájemcům o účast tak nebylo známo, podle jakých kritérií budou referenční zakázky posuzovány."

Podle verdiktu kontrolního úřadu to není zřejmé ani ze samotného průběhu hodnocení. "Z průběhu hodnocení nevyplývá, co členové komise u jednotlivých referenčních staveb hodnotili," uvádí se v rozhodnutí. "Takový postup odporuje zásadám transparentnosti."

A přece postavíme

Starosta Krupky Milan Puchar (ODS)
Starosta Krupky Milan Puchar (ODS) | Foto: Ludvík Hradilek

Vedení města pokuta nijak netrápí a kritiku odmítá. "Respektujeme rozhodnutí úřadu," říká místostarosta Zdeněk Matouš. "Ale nesouhlasíme s ním. Vše proběhlo transparentně. Nepřipouštíme žádnou chybu."

Podle Matouše se prostě stává, že se posléze ukáže, že cena zakázky je mnohem vyšší. "Říkali jsme si, že by to tolik mohlo stát, pak se ukázalo, že je to jinak. To se stává," říká Matouš. "Zadání pak bylo jasné a stejné pro všechny firmy."

Radnice v Krupce se plánu na stavbu domu pro seniory nevzdává. "Po dohodě s vítěznou firmou, jsme se rozhodli, že se neodvoláme proti verdiktu ÚOHS," říká Matouš. "A vrátíme se k levnější variantě. Nová soutěž bude příští rok, stavět by se mělo začít v roce 2010."

Kromě verdiktu ÚOHS je vedení města Krupky od roku 2006 také v hledáčku protikorupční policie. Starosta a místostarostové jsou v podezření, že se dopustili řady trestných činů jako je braní úplatků či zpronevěra, při prodeji pozemků pro stavbu průmyslové zóny. 

 

Právě se děje

Další zprávy