Syndikát novinářů dostane místo sídla odškodnění 292 milionů

ČTK ČTK
Aktualizováno 15. 4. 2014 13:38
Stát slíbil syndikátu, že mu postaví nové sídlo. Na místě ale vyrostl Tančící dům.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Tomáš Adamec

Praha - Ministerstvo financí má vyplatit Syndikátu novinářů ČR 292 milionů korun jako náhradu za nové sídlo, které nakonec nepostavilo. Loňský verdikt obvodního soudu potvrdil Městský soud v Praze.

Rozsudek je pravomocný, lze proti němu pouze podat dovolání k Nejvyššímu soudu. Soud určil, že stát musí peníze vyplatit do 30 dnů od nabytí právní moci verdiktu. Ministerstvo sdělilo, že o dalším postupu rozhodne po obdržení písemného vyhotovení rozsudku.

Podle předsedy syndikátu Adama Černého se částka skládá ze 191 milionů korun jako náhrady škody a zbytek tvoří úroky. Právní zástupkyně ministerstva financí se k rozhodnutí odmítla vyjádřit.

Jak novinářské sdružení s penězi naloží, není podle Černého zatím zřejmé. Rozhodne o tom prý valná hromada, která se koná v červnu. Způsobů využití se podle něj nabízí celá řada, například by to mohla být podpora různých projektů. Peníze půjdou ve prospěch novinářů, řekl Černý.

Místo sídla novinářů vyrostl Tančící dům

Začátek sporu spadá do roku 1967. Tehdejší Svaz československých novinářů převedl na stát dvě budovy u Václavského náměstí. Později tam vyrostla budova Federálního shromáždění. Stát se na oplátku zavázal, že svazu postaví nové sídlo u Jiráskova mostu.

Nové sídlo se ale nikdy stavět nezačalo. Na místě původně přislíbeném novinářské organizaci po letech vyrostl Tančící dům architektů Franka Gehryho a Vlada Miluniče.

Ještě dříve stát s novináři jednal například o parcele v Nekázance nebo budově nad stanicí metra Můstek. Po roce 1989 se syndikát neúspěšně pokusil získat do svého vlastnictví alespoň jeden z domů v Pařížské, protože druhý mezitím dostal zpět restituent. Stát budovu převedl na památkáře, potom ji prodal.

Tančící dům
Tančící dům | Foto: Saša Janovský

Žalobu na stát podal syndikát v roce 2005. Soud ji ale zamítl jako předčasnou. O sedm let později, po zásahu Nejvyššího soudu, justice pravomocně uznala nárok profesního sdružení jako důvodný. Nyní soud řešil konkrétní výši odškodného, které má syndikát dostat. Původní nárok se pohyboval kolem 302 milionů korun za nesplnění hospodářské smlouvy.

"V září 2013 Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl tak že, Syndikátu novinářů přiznal částku zhruba 191 milionů korun spolu s úrokem z prodlení a v rozsahu částky zhruba 110 milionů korun žalobu zamítl. Městský soud v Praze rozsudek soudu prvého stupně potvrdil," upozornilo MF.

SN má podle Černého zhruba 2400 členů. V posledních letech prý zaznamenává "mírný pokles". Ročně prý hospodaří se zhruba milionovým rozpočtem, který tvoří členské příspěvky a výnos z majetku.

 

Právě se děje

Další zprávy