Syn Špinarové odmítl převzít medaili od Zemana. Máma měla jiné hodnoty, Zemana ráda neměla, říká

Barbora Němcová Barbora Němcová
Aktualizováno 26. 10. 2017 11:28
Syn Věry Špinarové odmítl převzít státní vyznamenání, které se zpěvačce rozhodl posmrtně udělit prezident Miloš Zeman. Podle syna Špinarové Adama Pavlíka jeho matka o podobná vyznamenání nestála. Hrad o celé záležitosti ví podle mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka už nejméně měsíc, z etických důvodů ji ale dříve nekomentoval. Na věc ve čtvrtek upozornila Česká televize.
Věra Špinarová.
Věra Špinarová. | Foto: ČTK

Praha - Prezident Miloš Zeman chtěl o nadcházejícím státním svátku 28. října udělit vyznamenání i letos zesnulé zpěvačce Věře Špinarové. Její syn Adam Pavlík ale odmítl vyznamenání z rukou prezidenta Zemana převzít.

"Vím, že máma o žádné ocenění nestála, a rozhodně by si ho nešla převzít na Hrad od prezidenta Zemana," zdůvodnil syn zpěvačky Pavlík. "Měla jiné hodnoty než toto," dodal pro Aktuálně.cz syn zpěvačky. Zároveň připustil, že roli sehrála i Zemanova osobnost. "Pan prezident Zeman nebyl zrovna člověk, kterého by měla ráda," dodal Pavlík.

Pro Hrad ale to, že si syn Špinarové ocenění nepřevezme, novinka není. "Celá tato věc proběhla už více než před měsícem, z etických důvodů jsme to ale nekomentovali," řekl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Hrad podle Ovčáčka kontaktoval Pavlíka, který nejdříve řekl, že si celou věc musí promyslet, a později Hradu oznámil, že ocenění nepřevezme. Špinarová tak nebyla vůbec zařazena do seznamu vyznamenaných, který musí kontrasignovat premiér.

Zeman podle Ovčáčka obdržel desítky občanských návrhů, aby Špinarové udělil státní vyznamenání.

Věra Špinarová zemřela ve věku 65 let v motolské nemocnici letos v březnu. Zpěvačka zkolabovala při koncertu v rámci společného turné s Heidi Janků. Nevolno se jí udělalo už po druhé písni.

Špinarová se na hudební scéně pohybovala více než půl století. Jejím poznávacím znamením byl chraplavý hlas, který ji vždy tak trochu odlišoval od ostatních zpěvaček české pop-music.

Z rukou Zemana odmítli převzít vyznamenání i další lidé. V roce 2013 to byl hudebník Vladimír Mišík a loni ho odmítl známý popularizátor astronomie Jiří Grygar.

Při loňských oslavách 28. října pozornost vzbudilo i nevyznamenání přeživšího holokaustu Jiřího Bradyho. Na předávání státních vyznamenání proto odmítlo přijít mnoho politiků, ale i někteří zástupci církve.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Mongolsko se kvůli viru izoluje: zavírá hraniční přechody, školy i univerzity

Mongolsko od dnešního dne až do 2. března uzavře všechny školky, školy, univerzity a další vzdělávací zařízení. Tamní úřady se tak snaží zabránit šíření smrtícího koronaviru, který v uplynulých dnech zasáhl sousední Čínu. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na mongolská média. Úřady rovněž uzavřely pro chodce a automobilovou dopravu všechny hraniční přechody a zakázaly veškerá veřejná shromáždění.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Při útoku na ambasádu USA v Iráku byl zraněn jeden člověk

Při nedělním raketovém útoku, který zasáhl velvyslanectví Spojených států v Bagdádu, utrpěl zranění nejméně jeden zaměstnanec ambasády. Agentuře AFP to řekl nejmenovaný irácký zdroj.

Reportér televizní stanice Al-Arabíja popsal, že viděl uvnitř areálu přistávat americký letoun. Zraněných je podle něj více, Washington ale tyto informace zatím nekomentoval. Celkem bylo vypáleno pět raket, areál ambasády zasáhly tři, jedna z nich pak jídelnu v době večeře.

Podle agentury AFP je to poprvé, co rakety dopadly přímo na americkou ambasádu, nacházející se v opevněné a přísně střežené zelené zóně, kde sídlí vláda a mnoho dalších zahraničních zastoupení. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy