Syn Heliodora Píky je generál. Dnes bude podruhé

Jan Gazdík Jan Gazdík
7. 5. 2014 15:30
Do generálské hodnosti Milana Píku, jehož otce zavraždili v roce 1949 ve zmanipulovaném procesu komunisté, jmenuje prezident Miloš Zeman.
Slovenský prezident Ivan Gašparovič (vlevo) 6. května jmenoval do hodnosti generála válečného veterána Milana Píku (uprostřed).
Slovenský prezident Ivan Gašparovič (vlevo) 6. května jmenoval do hodnosti generála válečného veterána Milana Píku (uprostřed). | Foto: ČTK

Bratislava/Praha - Exprezident Václav Klaus má v jednom pravdu: Česko oplývá generály. Vždyť jen Klaus jich za své prezidenství jmenoval několik desítek.

Přesto - válečný veterán britského Královského vojenského letectva (RAF) Milan Píka si povýšení na brigádního generála podle historiků zasluhuje. Do první generálské hodnosti v Česku Milana Píku (jehož otce, divizního generála Heliodora Píku, zavraždili v roce 1949 ve zmanipulovaném procesu komunisté) jmenuje dnes prezident Miloš Zeman.

Heliodor Píka. Po únoru 1948 byl zatčen a obviněn z vlastizrady a ve vykonstruovaném soudním procesu byl odsouzen k trestu smrti oběšením.
Heliodor Píka. Po únoru 1948 byl zatčen a obviněn z vlastizrady a ve vykonstruovaném soudním procesu byl odsouzen k trestu smrti oběšením. | Foto: Zdroj: Wikipedia

"Bude to tak. Je to pocta a děkuji i za otce," říká Milan Píka z Bratislavy, kde žije. A s nemalými rozpaky přiznává, že již v úterý ho na brigádního generála povýšil slovenský prezident Ivan Gašparovič.

Píka tedy bude mít hned dvě generálské uniformy. Slovenskou si dodatečně možná objedná, avšak ta česká ho v Praze již čeká.

Češi totiž Píkovo povýšení připravovali dlouho, a když se to dozvěděla Bratislava, odsouhlasila nahonem tento krok i ona - přestože to až dosud léta odmítala. "Udělali nám to tak trochu na just, aby byli první. Nemá cenu to nějak dál rozvádět či dělat kvůli podobnému 'předhánění' rozbroje. Milan Píka si to nezaslouží," řekl Aktuálně.cz zdroj blízký Hradu.

Milan Píka
Milan Píka | Foto: Petr Protivánek

Historici Milana Píku oceňují jako aktivního bojovníka proti nacismu v řadách britského RAF, ale i člověka, který po degradaci a vyhazovu z armády v roce 1949 (měl hodnost kapitána) dlouhá léta bojoval za rehabilitaci nejen svého otce, ale i dalších popravených či vězněných vlastenců a vojáků. "A to se v době totality neobešlo bez osobních rizik," vysvětluje historik Eduard Stehlík.

Slovensko-české "závody" v Píkově povýšení ovšem komentovat "v žádném případě" nechce. "Možná to vyzní pateticky, ale Milan Píka se zasloužil o národ, jeho paměť a demokracii," říká bez váhání Stehlík.

Dvaadevadesátiletého muže uvádějí dotazy do zjevných rozpaků.

"Dvojnásobný generál? Snad to nějak unesu. Nijak jsem o to neusiloval ani nebojoval. Od roku 1949, kdy mě z kapitána degradovali na vojína, jsem vojenskou uniformu neoblékl (po pádu komunismu byl Píka povýšen do hodnosti plukovníka - pozn. red.). Dost mě to překvapilo a jsem z toho poněkud zmatený. Stále mi totiž není jasné, jaké jsou důvody k tomu, že jsem se vlastně už nad hrobem stal generálem - včera na Slovensku a zítra i v Česku. Na Hradě si tedy tu vojenskou uniformu s generálskými výložkami po desetiletích budu muset obléknout - tomu už se tentokrát nevyhnu," říká.

Poslední slova jeho otce Heliodora těsně před popravou byla: "Milane, buď dobrým člověkem. Buď věrný svojí vlasti a nemsti se." A jeho syn k tomu dodává: "Pokud se teď táta na mě dívá, možná si říká: 'Milane, svůj slib jsi splnil a žij dál.' Snad je tomu tam nahoře rád i on. Jen ho prosím, aby při mně stál i dál. Brzy se s ním jistě sejdu."

Milan Píka má české i slovenské občanství. Po popravě otce však nemohl v Čechách najít práci. Měl jedinou nabídku - uranové doly.

Odstěhoval se tedy na Slovensko. A jak říká, našel tam druhý domov, protože v Česku to bylo k nežití. "Ale zůstalo mou vlastí... i když jsem už doma na Slovensku. Slováci mi zachránili život."

 

Právě se děje

Další zprávy