Syfilis, kapavka i HIV. Počty nakažených v Česku rostou, nejvíce u mladých homosexuálních mužů

Markéta Šrajbrová Markéta Šrajbrová
Aktualizováno 28. 6. 2017 14:30
V minulém roce vzrostl počet nakažených pohlavními chorobami. Nejčastěji jde o syfilis, kapavku a virus HIV. Náměstkyně ministra zdravotnictví Lenka Teska Arnoštová statistiky považuje za alarmující. V Česku se navíc šíří i nemoc, která se ještě před pár lety vyskytovala jen v tropech. Nejčastěji se choroby vyskytují u mladších homosexuálních mužů.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Reuters

Praha - V Česku roste počet případů pohlavně přenosných chorob, jako je nejen virus HIV, ale také syfilis či kapavka.

Počet čerstvých případů syfilidy roste od roku 2008, především mezi homosexuálními a bisexuálními muži. V roce 2006 tvořili necelou desetinu všech onemocněných se syfilidou, v loňském roce pak téměř polovinu. V roce 2016 bylo touto chorobou nakaženo celkem 722 obyvatel, nových případů bylo 494, což je o 74 více čerstvých nákaz než v roce 2012.

Častější jsou také souběžné nákazy HIV a syfilidou. V roce 2014 mělo obě infekce 113 mužů.

"Epidemie infekce HIV a ostatních pohlavně přenosných infekcí spolu velmi těsně souvisí. Lidé, kteří jsou HIV pozitivní, jsou obvykle nakažlivější, mají-li i jiné pohlavně přenosné nemoci. Naši typičtí pacienti jsou mladí gayové, kteří byli u dermatovenerologa pro potíže s nějakou jinou pohlavně přenosnou chorobou. HIV je u nich odhalováno jako vedlejší diagnóza," uvedl Ladislav Machala, vedoucí AIDS centra Nemocnice na Bulovce, kde se léčí asi dvě třetiny nakažených.

Potvrdil, že v případě HIV se už dá hovořit o epidemii mezi pražskými gayi. V celé republice k poslednímu dubnu žily téměř tři tisíce lidí nakažených tímto virem, z toho polovina v hlavním městě.

Kapavka se začala významně šířit po roce 2011. Tehdy mělo tuto nemoc 709 lidí, loni už to bylo 1527 pacientů. "To souvisí s tím, že kapavka je dnes už někdy rezistentní k určitým antibiotikům, ale i s pracovním úsilím lékařů a lepšími diagnostickými metodami," uvedla vedoucí Národní referenční laboratoře pro diagnostiku syfilidy Hana Zákoucká.

Náměstkyně ministra zdravotnictví Lenka Teska Arnoštová statistiky považuje za alarmující. "Připadá mi, že se vracíme až téměř do 19. století. Tato čísla ve mně vzbuzují pocit, že pohlavní choroby jsou asi zapříčiněny nějakou neinformovaností nebo lehkovážností mladých lidí," uvedla.

Dodala, že na ministerstvu pro tuto zdravotnickou oblast vznikl akční plán pro roky 2018 až 2020, který úřad už rozeslal k připomínkám dalším institucím.

Šíří se navíc i nemoc zvaná LGV (lymphogranuloma venereum), která se ještě před pár lety vyskytovala jen v tropech. Loni už ji mělo 43 Čechů. "Do České republiky byla choroba zavlečena v rámci vysoce rizikového sexuálního chování, což souvisí se současným trendem velké sexuální volnosti," řekla Zákoucká.

"Kapavka i syfilis se u nás vyskytují po stovky let, ale lyphogranuloma venereum je nemoc, o které když jsem si četl před dvaceti lety, tak jsem si myslel, že ji nikdy neuvidím, že je jenom v Africe. Je to excelentní příklad následků globalizace," uvedl Machala.

Lékaři důrazně vyzývají k obezřetnému výběru sexuálního partnera, jehož zdravotní stav je třeba znát, a doporučují udržovat dlouhodobé partnerské vztahy.

Zákoucká připomněla, že snadnou, ale někdy zanedbávanou prevencí sexuálně přenosných chorob je používání bariérové ochrany, jako je například kondom. A to i při orálním sexu, protože syfilis a kapavka jsou na rozdíl od viru HIV přenosné i tímto způsobem. 

"Nebrání to lidem v žádných náhodných sexuálních vztazích tak, jak se jim bude líbit. Prostě je jen třeba pochopit způsob přenosu sexuálních infekcí. Znovu zdůrazňuji, že používání bariérové ochrany je z hlediska akčnosti použití a komplexnosti u všech pohlavně přenosných chorob nepochybně výhodné," dodala.

U heterosexuálů jsou počty nových případů syfilidy stabilní. "To, co roste velmi raketově, jsou počty nových případů u mužů majících sex s muži," uvedl lékař Filip Rob z Dermatovenerologické kliniky Nemocnice na Bulovce. Za velký problém označil opakované nakažení syfilidou. "Jsou pacienti, kterým v třiceti pětatřiceti letech léčíme infekci po sedmé či po osmé," dodal.

Podle Roba šíření pohlavních chorob mezi homosexuálním muži kopíruje trend v dalších západoevropských zemích. "Velmi podobné to bylo před několika lety v Nizozemsku, Španělsku, Velké Británii," podotkl.

Nárůst počtu případů má podle něj několik příčin. Jednak se zlepšila kvalita i délka života pacientů s HIV. "Pacienti potom mají i víc času na sexuální aktivity," řekl Rob a za další důvod považuje oblibu seznamovacích aplikací, jako je Grinder.

"Je velmi jednoduché anonymně na jedno kliknutí najít sexuálního partnera bez nějaké další nutnosti se seznamovat," myslí si lékař. Za třetí příčinu označil trend, který se v Česku zatím ještě neprojevil naplno, a to je takzvaný chemsex, tedy pohlavní styk po požití drog, které zvyšují sexuální apetit a výkonnost.

Proti viru HIV neexistuje žádná vakcína. V některých zemích už se ale začala používat metoda takzvané preexpoziční profylaxe, tedy předléčení, kdy zdravý člověk vystavený riziku nákazy bere léky na HIV a tak se před virem chrání. V Česku tento způsob zatím schválen nebyl.

Náměstkyně Teska Arnoštová ale není příznivcem toho, aby byla takováto preventivní léčba hrazená z veřejného pojištění. "Trochu se mi příčí hradit lék, který bude někdo preventivně užívat, aby mohl hazardovat se svým zdravím. Omlouvám se za ten příměr, ale to je jako kdybychom hradili sebevrahovi neprůstřelnou vestu," uvedla náměstkyně.

S tím souhlasí i profesor Machala, který potvrzuje, že předléčení sice funguje, ale má řadu úskalí. "Hlavní příčina šíření HIV je vysoce rizikové chování těch, kteří se nakazí. Domnívám se, že preexpoziční profylace spíš toto chování bude stimulovat," říká s tím, že metoda navíc nechrání před ostatními pohlavně přenosnými infekcemi.

"Také se obávám, že tyto léky potom ztratíme pro léčbu pacientů, kteří už infekci mají, protože se na ně jistě dříve nebo později vytvoří rezistence," dodal Machala.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy