Svými skutky vytáčeli Gestapo. Tři králové jsou legendy

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
4. 9. 2012 16:17
Legendární odbojáři Balabán, Mašín, Morávek, tzv. Tři králové, dostali ocenění in memoriam
Odbojář Václav Morávek, známý jako "poslední ze Tří králů".
Odbojář Václav Morávek, známý jako "poslední ze Tří králů". | Foto: Vojenský historický ústav

Praha - Gestapo jim krycím názvem říkalo "Heillige drei Könige" - "Svatí tři králové". Jednalo se o zpravodajskou a sabotážní odbojovou skupinu organizace Obrana národa. Tvořili ji dnes už legendární odbojáři Josef Balabán, Josef Mašín a Václav Morávek.

V úterý se dočkali dalšího uctění svých hrdinských skutků. Městská část Praha 6 jim v Tereziánském sále Břevnovského kláštera slavnostně udělila čestná občanství in memoriam.

Balabán, Mašín a Morávek sbírali zpravodajské informace a prováděli sabotážní akce. Pomáhali rovněž udržovat spojení s velitelem československé rozvědky v Londýně generálem Františkem Moravcem.

Svými mnohdy riskantními operacemi skupina provokovala špičky pražského gestapa a získávala velmi cenné informace. Odbojová skupina Tři králové se proslavila statečnými akcemi proti jednotkám SS na území protektorátu Čechy a Morava i v německé říši. Svou nepolapitelností přiváděla příslušníky gestapa v zuřivost, smyčka kolem nich se však přesto postupně utahovala.

Je nakonec s podivem, že trojice hrdinů dokázala německé moci vzdorovat tak dlouho - v letech 1939-1942. Poslední rok z nich vydržel již jen Václav Morávek, poslední ze "Tří králů". Balabán již byl v tu dobu popraven a Mašín ve vězení.

Osudy "Tří králů" jsou spjaty s Prahou 6

Jak vysvětlují představitelé Strany zelených v Praze 6, kteří ocenění navrhli, nejen odbojové aktivity "Tří králů", ale i jejich předválečné životy jsou úzce spjaty s oblastí dnešní městské části Praha 6.

Balabán i Mašín zde bydleli (Balabán v dnešní Lotyšské, Šlikově či Eliášově ulici, Mašín zase v Litovické) či zde sloužili v dělostřeleckých kasárnách v Praze-Ruzyni.

Také jejich konec je spojen s Prahou 6 - Josef Balabán byl zatčen 22. dubna 1941 v dnešní Studentské ulici a popraven byl 3. října 1941 v kasárnách v Praze-Ruzyni. Václav Morávek zase přišel o život při přestřelce s příslušníky gestapa 21. března 1942 na Prašném mostě. Krátce před jeho smrtí se s ním spojila rovněž legendární skupina Silver A.

Uctění památky Josefa Balabána v dubnu 2006. Uprostřed generál Tomáš Sedláček a tehdejší starosta Prahy 6, dnes ministr životního prostředí Tomáš Chalupa.
Uctění památky Josefa Balabána v dubnu 2006. Uprostřed generál Tomáš Sedláček a tehdejší starosta Prahy 6, dnes ministr životního prostředí Tomáš Chalupa. | Foto: Praha 6

Josef Mašín byl zatčen 13. května 1941 v Čiklově ulici v Praze-Nuslích a popraven na kobyliské střelnici 30. června 1942. Je otcem Josefa a Ctirada Mašínů, kteří pro změnu bojovali proti komunistickému režimu.

Balabán i Mašín byli podrobeni krutým výslechům, nic ze své konspirační činnosti však neprozradili.

Morávkův pomník ustoupil tunelu Blanka

Josef Balabán má od května 2006 pamětní desku ve Studentské ulici v Praze 6, tedy v místě, kde byl zatčen. Pietních akcí u této desky se pravidelně účastnil i generál Tomáš Sedláček. Ten se stal čestným občanem Prahy 6 roku 2003 a v den udělení čestného občanství členům skupiny Tři králové pohřeb.

Poněkud pohnutý osud má pomník Václava Morávka. Ten totiž musel ustoupit ražení tunelu Blanka. Provizorně byl přemístěn do areálu pražských kasáren v Praze-Dejvicích.

Původně stál v parčíku u Prašného mostu, v místech, kde skončil Morávkův život po přestřelce s několika členy pražského gestapa.

Pomník Josefa Mašína se nachází v jeho rodných Lošanech na Kolínsku.

V srpnu 2004 byl zřízen Čestný odznak štábního kapitána Václava Morávka. Odznak se uděluje vojákům v aktivních zálohách, občanským zaměstnancům a zaměstnancům státní a veřejné správy. Je jednostupňový a může být nositeli udělen pouze jednou.

 

Právě se děje

Další zprávy