Švýcarský soud sloučil části procesu s exmanažery MUS

ČTK ČTK
24. 6. 2013 17:21
Exmanažeři MUS jsou ve Švýcarsku obžalováni z praní špinavých peněz, podvodů a korupce
Ve švýcarském městě Bellinzona v pondělí začala klíčová část procesu s bývalými manažery Mostecké uhelné společnosti.
Ve švýcarském městě Bellinzona v pondělí začala klíčová část procesu s bývalými manažery Mostecké uhelné společnosti. | Foto: ČTK/Aktuálně.cz

Bellinzona - Soud ve švýcarské Bellinzoně se rozhodl spojit obě části procesu s bývalými manažery Mostecké uhelné společnosti (MUS) obžalovanými ve Švýcarsku z praní špinavých peněz, z podvodů a z korupce.

Proces byl rozdělen letos v květnu na úvod líčení, protože se tehdy dostavila jen část obžalovaných.

V květnu do soudní síně přišli jen Marek Čmejla, Jiří Diviš a Petr Kraus. Soud proto pokračoval v líčení s nimi a zbývající tři obeslal na 10. června.

Tehdy přišli Antonín Koláček a šestaosmdesátiletý Belgičan Jacques de Groote. Tribunál už na úvod zastavil řízení proti Luboši Měkotovi, který v březnu zemřel.

V pondělí jsou v Bellinzoně Koláček, de Groote, Čmejla, Diviš i Kraus. Stejně jako 10. června opět nedorazil Oldřich Klimecký, který se tehdy omluvil kvůli nemoci manželky a kvůli tomu, že nemá na pobyt ve Švýcarsku peníze.

"Samozřejmě nemáme žádný problém a počítáme s tím, že se to spojí," řekl před zahájením líčení Koláček.

Obhájci Diviše, Krause a Čmejly pondělní postup soudu v tomto směru zprvu ostře kritizovali, ale proti spojení obou procedur nakonec nic nenamítali.

Obžalovaný Petr Kraus (vpravo) přichází k soudu.
Obžalovaný Petr Kraus (vpravo) přichází k soudu. | Foto: ČTK

"Soud nařizuje spojení obou procedur," prohlásil předseda tribunálu Jean-Luc Bacher. Znamená to, že u líčení musí být nyní všichni obžalovaní a všechny procedury se nemusí opakovat dvakrát. Ve středu budou předvoláni poprvé svědci.

Bacher ale odmítl přijmout písemné prohlášení, ve kterém Antonín Koláček líčí své působení kolem MUS. "Celý minulý víkend a v pondělí a úterý jsem sepisoval své prohlášení a v pátek bylo doručeno v češtině a francouzštině švýcarskému soudu," řekl Koláček, který při minulém líčení odmítl odpovídat na konkrétní otázky týkající se kauzy.

Soudce Bacher řekl, že se mohl vyjádřit při výslechu před dvěma týdny. Dodal, že Koláček může své argumenty předestřít při závěrečné řeči. Podle soudce není na obžalovaném, aby rozhodoval o formě své výpovědi.

"Zvláštní síly"

Koláček před dvěma týdny nechtěl odpovídat veřejně s tím, že se obává výhrůžek a manipulací "zvláštních sil", které se kolem něj prý začaly pohybovat.

Když byla začátkem roku 2008 zablokována konta obžalovaných ve Švýcarsku, údajně se kolem nich začali vyskytovat "právníci a lidé z bezpečnostních složek a začali nám navrhovat, že za určitý podíl na zadržených penězích nám pomohou celou věc ve Švýcarsku vyřídit," řekl tehdy Koláček a mluvil i o výhrůžkách na jeho adresu.

On stejně jako další obžalovaní také tvrdí, že by ho výpověď mohla poškodit při probíhajícím vyšetřování kauzy v České republice.

Soudce naopak přes námitky obžaloby vyhověl návrhu Koláčkova obhájce, aby byl do spisu zařazen posudek Výzkumného ústavu hnědého uhlí. Podle obhájce Michaela Mraze má posudek soudu poskytnout informace o pozadí privatizací v 90. letech.

Advokát Klimeckého také předal soudu písemný dokument vysvětlující nepřítomnost jeho klienta.

Trestní oznámení za nepravdivé informace

Minulý týden také Koláček, Čmejla, Diviš a Kraus zažalovali v ČR firmu Czech Coal Services, napojenou na nástupce MUS, společnost Czech Coal.

Bývalí manažeři MUS žalují Czech Coal Services a její spolumajitele Petra Pudila a Vasila Bobelu za podvod, kterého se údajně dopustili tím, že soudu v Bellinzoně poskytují údajně nepravdivé informace.

Czech Coal Services se připojila k žalobě jako poškozená strana a požaduje náhradu za údajnou škodu 6,3 miliardy korun.

"Já jsem se přidal k tomu trestnímu oznámení, protože si myslím, že je pravdivé. To je vše, co k tomu můžu říct," řekl.

Švýcarské úřady zablokovaly obžalovaným 660 milionů švýcarských franků (asi 13,9 miliardy korun). Českou republiku svým jednáním prý připravili asi o tři miliardy korun. Podle prokuratury použili obžalovaní k ovládnutí společnosti MUS přímo peníze z jejích fondů.

 

Právě se děje

Další zprávy