Švýcaři souhlasí, uprchlík Pitr může putovat do Česka

Domácí ČTK Domácí, ČTK
17. 12. 2010 17:01
Podnikatel má 30 dnů na odvolání
Přibližně po hodině a půl vyšel Tomáš Pitr ze soudní síně. Svobodný.
Přibližně po hodině a půl vyšel Tomáš Pitr ze soudní síně. Svobodný. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Ženeva - Švýcarské ministerstvo spravedlnosti povolilo vydání uprchlého podnikatele Tomáše Pitra zpátky do Česka.

Někdejší faktický vládce nad potravinářským gigantem Setuzou prchal před českými úřady několik let.

Švýcarská policie ho zadržela 27. července nad ránem v alpském středisku Svatý Mořic.

Pitr může do 30 dnů napadnout rozhodnutí švýcarského ministerstva spravedlnosti o svém vydání do Česka u spolkového trestního soudu v Bellinzoně.

Pokud by nebyl spokojen s jeho výrokem, může se odvolat ještě k nejvyššímu švýcarskému soudu. Ten je pak poslední instancí.

Pokud uprchlý podnikatel využije všechny opravné prostředky, může řízení trvat ještě měsíce.

Podle mluvčího švýcarského ministerstva spravedlnosti Folca Galliho Česko žádalo o Pitrovo vydání kvůli tomu, aby si podnikatel mohl ve vlasti odpykat trest odnětí svobody.

"Ministerstvo spravedlnosti dospělo ve svém rozhodnutí o vydání k závěru, že jsou všechny předpoklady pro vydání naplněny. Zvlášť v žádosti doložené hospodářské a daňové delikty jsou trestné také podle švýcarského práva," upřesnil Galli.

Rozhodnutí švýcarských orgánů potěšilo českého ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila: "Vítám to, je to úspěch expertů ministerstva spravedlnosti a jejich přípravy. Ale není to ještě pravomocné rozhodnutí, musíme se soustředit na přípravu pro další kola. Není prostor pro jásání," řekl Pospíšil Aktuálně.cz.

"Já stále vidím, že je to padesát na padesát, to znamená padesát procent pro to, že na konci celého procesu bude dotyčný vydán," uvedl Pospíšil.

Česko má proti Pitrovi dva pravomocné rozsudky.

V jednom případě byl v roce 2006 poslán na pět let za mříže kvůli krácení daní. Stát připravil o více než padesát milionů korun.

Druhý rozsudek je z letošního dubna, kdy dostal tentokrát šestiletý trest vězení za machinace s akciemi průmyslového gigantu společnosti Setuza.

Tomáš Pitr patřil k nejbližším spolupracovníkům zavražděného podnikatele Františka Mrázka.

Stejně jako on měl cenné informace o lidech z podsvětí i politicích. Po smrti Mrázka se pak velmi pravděpodobně dostal k jeho archivu, který je plných kompromitujících materiálů.

 

Právě se děje

Další zprávy