Svobodu pro Liberec. ODS a ČSSD nasadily "čisté tváře"

Martina Machová Martina Machová
4. 9. 2012 19:00
Na severu Čech tak ODS reprezentuje pražský primátor a "neoblíbený" místopředseda
Bohuslav Svoboda v Liberci.
Bohuslav Svoboda v Liberci. | Foto: Jan Pešek

Praha, Liberec - Obě nejsilnější strany nasadily do boje o hejtmanství tváře, které jsou sice vnímány veřejností jako „čisté", nicméně je spojuje i to, že v podzimních krajských ani v senátních volbách nekandidují.

Po lídrovi ČSSD Bohuslavu Sobotkovi, který objíždí předvolební mítinky ČSSD s podiem a limonádou a prezidentskému kandidátovi socialistů Jiřímu Dienstbierovi, který se stal symbolem "čisté" ČSSD, přišli se svou verzí reprezentantů krajské politiky i občanští demokraté.

Ne vždy se ale dá říci, že kampaň založená na tom „lepším" z obou partají sedí. Například v Liberci, tedy ve městě, kde se místní ODS potýká s obecně špatnou reputací, reprezentuje na billboardech "volitelnou" ODS pražský primátor Bohuslav Svoboda. 

Dalšími tvářemi občanských demokratů krajské kampaně jsou předseda ODS a premiér Petr Nečas a předsedkyně sněmovny a Nečasova 1. místopředsedkyně Miroslava Němcová. Čtvrtým členem "pozitivního čela ODS" je prezidentský kandidát Přemysl Sobotka, který alespoň v Liberci "nevyčuhuje". Je totiž místní a ODS v Libereckém kraji léta vede.

"Ne, tak to není," reagoval na dotaz Aktuálně.cz Přemysl Sobotka, zda výběr osobností pro krajské volby znamená, že ODS v regionech, respektive na Liberecku, nemá sama co nabídnout.

"Byly vybrány čtyři osoby, které budou součástí celostátní kampaně a prezentovat její hesla, aniž kandidují," vysvětloval scénář kampaně s tím, že vybrané stranické osobnosti tím ukazují podporu krajským kandidátům.

Jiří Dienstbier v Liberci.
Jiří Dienstbier v Liberci. | Foto: Martina Machová

"Čistí" vpřed! 

Volební tým ODS pak podle něj zvolil pražského primátora jako jednu z osobností proto, že se mu podařilo odblokovat situaci v Praze a zbavit se zájmových skupin, a je brán jako "pozitivní fenomén". V další fázi pak podle něj přijdou i billboardy s regionálními politiky. 

Paradox s nasazením pražského politika ve městě, kde se někdejší primátor za ODS stal symbolem prorůstání byznysu do politiky, se ovšem nepodařil jen občanským demokratům.

Tvář sociální demokracie zde (stejně jako v celé republice) reprezentuje i místopředseda Jiří Dienstbier, shodou okolností rovněž Pražan. Ten sice na rozdíl od Svobody z ODS do dění v Liberci přímo zasáhl, nicméně u svých spolustraníků na Severu příliš nepochodil.

V době, kdy místní sociální demokraté svrhávali "zimního primátora" Jana Korytáře, snažil se své kolegy přesvědčit, aby své rozhodnutí ještě zvážili. V Liberci byl ale odmítnut a dosud mu mnozí vlivní členové vyčítají, že do liberecké politiky zasahoval. Dokonce se zde traduje, že má zákaz k městu se vůbec přiblížit.

Podle volebního manažera ČSSD Jana Hamáčka je ovšem souběh kampaně prezentující Jiřího Dienstbiera s krajskou pouhou náhodou. "Že jsou vedle sebe, je tím, že se objednávali ve stejný čas. Záměr to nebyl," tvrdí.

Zdroje deníku Aktuálně.cz z ČSSD ovšem hovoří i o jiné interpretaci. "Je to i proto, že někde nemáme co ukazovat," glosoval situaci v krajích jeden z vlivných straníků.

 

Právě se děje

Další zprávy