Svobodu kvůli němu stíhají, Dvořákova kauza se ale protahuje

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková, Jakub Kalenský
7. 2. 2015 6:58
Případ obviněného exšéfa pražského dopravního podniku Dvořáka se ani po letech nedostal k soudu. Policie však chce stíhat exprimátora Svobodu za audit, který do městské firmy poslal.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Když se před třemi lety dostal na světlo audit advokáta Václava Lásky o podezřelých zakázkách v pražském dopravním podniku a následně si bývalý šéf městské firmy Martin Dvořák vyslechl od policie obvinění, hovořilo se o odhalení "zločinecké skupiny“ napojené na lobbistu Ivo Rittiga.

Na rozuzlení Dvořákovy kauzy se však i po několika letech marně čeká, zato chce policie stíhat exprimátora Bohuslava Svobodu (ODS), který audit do podniku poslal. Detektivové tvrdí, že zakázku zadal Láskovi v rozporu se zákonem. Případ už jednou odložili, žalobce jim ale nařídil se k němu vrátit.

Pikantní na celém případu je, že trestní oznámení na Svobodu podal sám Dvořák, podle kterého je nejnovější vývoj důkazem toho, že celá kauza byla zmanipulovaná. On sám na soud údajně čeká tak dlouho, protože proti němu policie nemá důkazy.

"Nemají žádný znalecký posudek, který by ukazoval na porušení zákona nebo vzniklou škodu, tak je to pro ně samozřejmě problém. Proto neustále vznikají pokusy o nějaká falešná svědectví, falešné důkazy, falešné domněnky,“ uvedl Dvořák.

Druhá strana ovšem nabízí jiný výklad - případ se táhne dlouho především kvůli tomu, že je závažný a vyšetřovatelům doslova bobtná pod rukama. Detektivové již několikrát rozšířili počet obviněných, naposledy koncem loňského října.

Tehdy začali nově stíhat bývalého poradce dopravního podniku Jana Valtra, který byl podle detektivů klíčovou spojkou mezi Dvořákem a taktéž obviněným Ivo Rittigem. "Obviněný si podal stížnost, která byla vyřízena až někdy před Vánoci. Vyšetřování stále běží,“ popsal důvod zdržení žalobce Adam Borgula.

Třináct obviněných

Zda je Láskův audit jedním z klíčových důkazů a zda pochyby o způsobu jeho vzniku znamenají pro kauzu komplikace, nechtěl žalobce komentovat.

Policie má ale v této věci své vlastní důkazy. Zakázky dopravního podniku totiž vyšetřuje již od konce roku 2011, zatímco Láska svůj audit zveřejnil až v polovině roku 2012.

Složitá kauza, ve které je momentálně obviněno třináct lidí, se týká několika kontroverzních kontraktů dopravního podniku. Nejznámější je smlouva na tisk jízdenek s tiskárnou Neograph, která podle obvinění posílala za každý lístek provizi firmě na Panenské ostrovy. Odtud měly peníze plynout Rittigovi.

Obvinění padla také v souvislosti s projektem SMS jízdenek od firmy Crowsnest a údajně předraženým prodejem papírových jízdenek, který zajišťovala společnost Cross point.

Podle dřívějších informací dozorujícího státního zástupce jsou všichni obvinění vyšetřováni na svobodě. Původně policie stíhala ještě jednoho člověka, který ale zemřel. Jde o Antonína Vilímce, bývalého předsedu představenstva společnosti Crowsnest, která vyhrála v roce 2007 bez soutěže tendr na provozování SMS jízdenek.

 

Právě se děje

Další zprávy