Svobodní na billboardech volají po ozbrojování. Divoký západ ale nechceme, brání se

Jan Hejl Jan Hejl
8. 1. 2016 13:09
Svobodní europoslance Petra Macha v pátek vyvěsili billboardy s heslem "Zbraň každému rozumnému člověku." Strana však odmítá, že by vybízela k celoplošnému ozbrojování Čechů. Poutači podle mluvčí jen protestuje proti názorům, že by se mělo udělování zbrojních průkazů více omezovat a zpřísňovat.
Billboard Svobodných na Strakonické ulici u Prahy.
Billboard Svobodných na Strakonické ulici u Prahy. | Foto: Facebook/Petr Mach

PrahaStrana svobodných občanů po zahájení spolupráce s miliardářem a senátorem Ivo Valentou zahájila billboardovou kampaň, která vybízí k ozbrojování.

Na velkoplošné poutače Svobodní vylepili heslo "Zbraň každému rozumnému člověku." Že billboard může přispívat k militarizaci společnosti, mluvčí strany Kateřina Kašparová odmítla.

Podle ní Svobodní kampaní protestují proti názorům, že by se mělo udělování zbrojních průkazů zpřísňovat nebo omezovat. "Normální rozumný a slušný člověk by měl mít nárok na to, aby mohl zbrojní průkaz dostat," vysvětlila deníku Aktuálně.cz Kašparová.

"Určitě tady nechceme vyvolat Divoký západ nebo něco takového, to v žádném případě. Proto je tam také napsáno a zdůrazněno slovo 'rozumný'," upozorňuje mluvčí.

Billboardy, které jsou umístěny například podél hlavního tahu z Prahy do Příbrami, souvisí také s aktivitou předsedy Svobodných Petra Macha. Ten nedávno o zbrojní průkaz sám požádal a na svém webu podporovatelům radí, jak průkaz získat.

"Jsem zásadně pro to, aby bezúhonný český občan měl nadále možnost legálně držet zbraň, ať pro sport nebo pro vlastní ochranu," vysvětluje Mach. "Českou legislativu v této oblasti považuji za jednu z nejlepších v Evropě," dodává na úvod návodu.

Společná kandidatura s Valentou a soukromníky

Strana billboardy o ozbrojování vyvěsila jen několik dní poté, co oznámila, že se do krajských voleb spojí se Stranou soukromníků a senátorem a majitelem sázkařského gigantu Synot Ivo Valentou.

Koalice se chce v krajských volbách zaměřit na boj proti administrativní zátěži, kterou podle jejich názoru současná Sobotkova vláda klade na podnikatele a živnostníky.

Pokud by se spojení osvědčilo, strany zváží, zda budou společně kandidovat i do Senátu nebo Poslanecké sněmovny.

"Naším cílem je získat mandáty v krajských volbách, překročit pětiprocentní hranici, abychom společně hráli významnější roli na české politické scéně," uvedl ve středu na tiskové konferenci předseda svobodných a europoslanec Petr Mach.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy