Svobodní na billboardech volají po ozbrojování. Divoký západ ale nechceme, brání se

Jan Hejl Jan Hejl
8. 1. 2016 13:09
Svobodní europoslance Petra Macha v pátek vyvěsili billboardy s heslem "Zbraň každému rozumnému člověku." Strana však odmítá, že by vybízela k celoplošnému ozbrojování Čechů. Poutači podle mluvčí jen protestuje proti názorům, že by se mělo udělování zbrojních průkazů více omezovat a zpřísňovat.
Billboard Svobodných na Strakonické ulici u Prahy.
Billboard Svobodných na Strakonické ulici u Prahy. | Foto: Facebook/Petr Mach

PrahaStrana svobodných občanů po zahájení spolupráce s miliardářem a senátorem Ivo Valentou zahájila billboardovou kampaň, která vybízí k ozbrojování.

Na velkoplošné poutače Svobodní vylepili heslo "Zbraň každému rozumnému člověku." Že billboard může přispívat k militarizaci společnosti, mluvčí strany Kateřina Kašparová odmítla.

Podle ní Svobodní kampaní protestují proti názorům, že by se mělo udělování zbrojních průkazů zpřísňovat nebo omezovat. "Normální rozumný a slušný člověk by měl mít nárok na to, aby mohl zbrojní průkaz dostat," vysvětlila deníku Aktuálně.cz Kašparová.

"Určitě tady nechceme vyvolat Divoký západ nebo něco takového, to v žádném případě. Proto je tam také napsáno a zdůrazněno slovo 'rozumný'," upozorňuje mluvčí.

Billboardy, které jsou umístěny například podél hlavního tahu z Prahy do Příbrami, souvisí také s aktivitou předsedy Svobodných Petra Macha. Ten nedávno o zbrojní průkaz sám požádal a na svém webu podporovatelům radí, jak průkaz získat.

"Jsem zásadně pro to, aby bezúhonný český občan měl nadále možnost legálně držet zbraň, ať pro sport nebo pro vlastní ochranu," vysvětluje Mach. "Českou legislativu v této oblasti považuji za jednu z nejlepších v Evropě," dodává na úvod návodu.

Společná kandidatura s Valentou a soukromníky

Strana billboardy o ozbrojování vyvěsila jen několik dní poté, co oznámila, že se do krajských voleb spojí se Stranou soukromníků a senátorem a majitelem sázkařského gigantu Synot Ivo Valentou.

Koalice se chce v krajských volbách zaměřit na boj proti administrativní zátěži, kterou podle jejich názoru současná Sobotkova vláda klade na podnikatele a živnostníky.

Pokud by se spojení osvědčilo, strany zváží, zda budou společně kandidovat i do Senátu nebo Poslanecké sněmovny.

"Naším cílem je získat mandáty v krajských volbách, překročit pětiprocentní hranici, abychom společně hráli významnější roli na české politické scéně," uvedl ve středu na tiskové konferenci předseda svobodných a europoslanec Petr Mach.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy