Svobodná Evropa se z hagiborské ´tvrze´ ozve už letos

Michal Pavec
24. 8. 2008 8:30
Uvnitř : Fotogalerie z výstavby nové budovy rádia
Stavba nové budovy Rádia Svobodná Evropa se již blíží ke konci. Pohled z Vinohradské ulice.
Stavba nové budovy Rádia Svobodná Evropa se již blíží ke konci. Pohled z Vinohradské ulice. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Na první pohled připomíná novodobou tvrz. Nové sídlo Rádia Svobodná Evropa, které vyrůstá na pražském Hagiboru, skutečně splňuje ta nejpřísnější bezpečnostní opatření, která by ho měla ochránit i před teroristickým útokem.

O potřebě přesunout rozhlasovou stanici - vysílající do tří desítek nedemokratických zemí - na bezpečnější místo, než je bývalá budova Federálního shromáždění u Národního muzea, se začalo mluvit už po teroristických útocích na USA z 11. září 2001.

Nyní je stavba před dokončením. Kolem ostře sledované pětipatrové budovy sice stále popojíždí stavební technika, ale na téměř hotových zdech už visí logo a název stanice.

Dokončení: Podzim 2008

"Se začátkem stěhování do nové budovy se počítá někdy na konci podzimu, skončí se na začátku roku 2009," sdělila Aktuálně.cz Anna Šišková z tiskového oddělení Svobodné Evropy.

Přesun z rušného centra na strašnický Hagibor bude probíhat v etapách - tak, aby nebylo narušeno vysílání. Z hotové "pevnosti" by se měli moderátoři poprvé ozvat právě na konci podzimu.

Stavba tak běží podle původních plánů, v nichž investor Orco Property Group počítal s předáním prostor nájemci v posledním čtvrtletí tohoto roku. Svobodná Evropa bude mít nájemní smlouvu na patnáct let s možností prodloužení vždy o dalších deset let.

Zmizet by měla bezpečnostní rizika, která rádiu zřizovanému Kongresem Spojených států hrozila v centru Prahy. Budova o rozloze 23 tisíc metrů čtverečních bude protkána bezpečnostními opatřeními. Není divu - stanice vysílá do takových zemí jako je Írán nebo Afghánistán.

Historie
Autor fotografie: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Historie

  • Založil ho v roce 1949 americký kongres
  • Prvním šéfem se stal novinář Ferdinand Peroutka, který se o vznik rádia zasadil
  • Poprvé se vysílalo 4. 7. 1950 z vysílače na autech v blízkosti československých hranic
  • V roce 1952 se Svobodná Evropa rozšířila o rumunskou, maďarskou, polskou a bulharskou redakci
  • V listopadu téhož roku byl v Mnichově otevřen komplex 22 studií
  • Česká redakce se natrvalo usídlila v Mnichově (vedl ji Pavel Tigrid), centrála rádia zůstala v New Yorku (odkud rádio řídil Ferdinand Peroutka)
  • V roce 1953 vznikla sesterská stanice Rádio Svoboda - vysílala do Sovětského svazu
  • Po sametové revoluci se česká sekce transformovala v Český rozhlas 6

Investor ani Svobodná Evropa se ke konkrétním ochranným prvků odmítají vyjadřovat. O stupni utajení svědčí i skutečnost, že ani čeští architekti, kteří budovu navrhovali, se ke všem informacím nedostali.

Zajímavé také je, že objekt bude stát v blízkosti dalších dvou objektů potenciálně vystavených bezpečnostním rizikům - židovského hřbitova a domova sociální péče pro židovské seniory.

Nejvyšší standardy

Přes zjevnou komplikovanost projektu se podle tvrzení investora zatím žádné závažné zádrhele při realizaci neobjevily.

"Realizace probíhá podle nejvyšších standardů a norem Evropské unie, Spojených států i České republiky. Vždy je vybrán a implementován ten nejvyšší z nich," uvedla PR manažerka společnosti Orco Property Group Petra Zdeňková.

Náklady na výstavbu a stěhování by měly dosáhnout zhruba 315 milionů korun.

Místo rádia muzeum

Rádio Svobodná Evropa - celým názvem Radio Free Europe/Radio Liberty - vysílá dnes v 28 jazycích. Od července 1994 se usídlilo v Praze, odkud vysílá do nesvobodných zemí. Českou verzi Kongres USA v roce 2002 odmítl dál financovat a zrušil ji jako nepotřebnou.

Někdejší budovu Federálního shromáždění, kterou rádio opustí na začátku příštího roku, začne využívat Národní muzeum, které s objektem sousedí.

Instituce má v plánu v nově nabytých prostorách ukázat například své antické a mimoevropské sbírky, které patří k nejvýznamnějším v Evropě a jsou doposud veřejnosti zpřístupňovány pouze minimálně.

 

Právě se děje

Další zprávy