Svoboda: Žaloba je nonsens. Ke svému vydání poslance nevyzvu

Domácí Domácí
3. 2. 2015 15:54
Policie v pondělí požádala Poslaneckou sněmovnu o exprimátorovo vydání k stíhání kvůli smlouvě s advokátem Láskou na audit v dopravním podniku.
Bohuslav Svoboda
Bohuslav Svoboda | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Bývalý primátor Prahy Bohuslav Svoboda nepožádá poslance, aby vyhověli policii a vydali ho ke stíhání ve věci auditu v dopravním podniku.

"Tato žaloba je takový nonsens a taková lumpárna, že něco takového neudělám,“ řekl v České televizi Svoboda.

O žádosti vydání k trestnímu stíhání Svobody přitom již Sněmovna jednou hlasovala. Bylo to v případu vyšetřování kauzy Opencard a 5. února loňského roku se poslanci nakonec rozhodli policii vyhovět. V tomto případě je ale Svoboda ke svému vydání sám vyzval.

Policie Svobodu podezírá z nedbalostního porušení povinnosti při správě cizího majetku. Případ souvisí se smlouvou s advokátem Václavem Láskou. Nynější senátor za Stranu zelených zpracovával pro město právní analýzu problematických smluv.

Policie škodu vyčíslila na 1 069 200 korun. Podle Svobody šlo jen o 800 tisíc. "Ta částka je špatně, mám k tomu všechny doklady," uvedl s tím, že u takové sumy nebylo nutné schválení radou. Podpis smlouvy s Transparency International, kterou tehdy zastupoval právě Václav Láska, prý Svobodovi doporučil ředitel úřadu i právní odbor. "Nepodepsal bych něco, pro co bych neměl podklady," ujistil Svoboda.

Žalobu označil za nepochopitelnou. "Nerozumím tomu, co je v této zemi všechno možné," řekl. Připomněl také, že audit, kvůli kterému nyní čelí stíhání, odhalil závažné chyby a stal se podkladem pro trestní oznámení. "Ze tří trestních oznámení, která jsme podali, není žádné vyřešeno, zato jsem obžalován já," uzavřel.

Opencard zatím u soudu není

V případu městské karty opencard čelí Svoboda společně s dalšími tehdejšími radními podezření z porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže a porušení povinnosti při správě cizího majetku ve spolupachatelství v souvislosti se zadáním zakázky na podporu programového vybavení firmě Haguess. Městu prý způsobili škodu asi 25 milionů korun.

Obvinění říkají, že jen "hasili" problém, který způsobila předchozí politická garnitura. Projekt opencard vznikl za někdejšího primátora Pavla Béma (ODS). Svoboda označil stíhání před poslanci za nesmyslné a politické. Soud v prosinci vrátil obžalobu státnímu zastupitelství k došetření, žalobci ji prý chtějí podat, nebo už dokonce podali znovu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 16 minutami

Dálnici D5 u Berouna zavřela nehoda tří aut

Dálnici D5 poblíž Berouna v neděli večer zhruba na hodinu zavřela ve směru na Plzeň nehoda dvou osobních aut a kamionu. Jeden muž je těžce zraněný, záchranáři na místo poslali i vrtulník. Vyplývá to z informací od policejní mluvčí Lucie Novákové a Národního dopravního informačního centra.

"Máme tam havarovaná dvě osobní vozidla. Kousek před nimi je zastavený ještě kamion, který byl taky účastníkem dopravní nehody," popsala Nováková místo havárie. Těžce zraněný muž je z jednoho z osobních aut, dodala.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

České basketbalistky vyhrály v kvalifikaci ME i podruhé

České basketbalistky vyhrály i druhý zápas v kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy. V pražské hale Královka rozhodla o výhře 60:59 nad Rumunskem sekundu před koncem Kateřina Elhotová. Výběr trenéra Štefana Svitka navázal na čtvrteční vítězství 62:52 na palubovce favorita skupiny Itálie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy