Svoboda: Žaloba je nonsens. Ke svému vydání poslance nevyzvu

Domácí Domácí
3. 2. 2015 15:54
Policie v pondělí požádala Poslaneckou sněmovnu o exprimátorovo vydání k stíhání kvůli smlouvě s advokátem Láskou na audit v dopravním podniku.
Bohuslav Svoboda
Bohuslav Svoboda | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Bývalý primátor Prahy Bohuslav Svoboda nepožádá poslance, aby vyhověli policii a vydali ho ke stíhání ve věci auditu v dopravním podniku.

"Tato žaloba je takový nonsens a taková lumpárna, že něco takového neudělám,“ řekl v České televizi Svoboda.

O žádosti vydání k trestnímu stíhání Svobody přitom již Sněmovna jednou hlasovala. Bylo to v případu vyšetřování kauzy Opencard a 5. února loňského roku se poslanci nakonec rozhodli policii vyhovět. V tomto případě je ale Svoboda ke svému vydání sám vyzval.

Policie Svobodu podezírá z nedbalostního porušení povinnosti při správě cizího majetku. Případ souvisí se smlouvou s advokátem Václavem Láskou. Nynější senátor za Stranu zelených zpracovával pro město právní analýzu problematických smluv.

Policie škodu vyčíslila na 1 069 200 korun. Podle Svobody šlo jen o 800 tisíc. "Ta částka je špatně, mám k tomu všechny doklady," uvedl s tím, že u takové sumy nebylo nutné schválení radou. Podpis smlouvy s Transparency International, kterou tehdy zastupoval právě Václav Láska, prý Svobodovi doporučil ředitel úřadu i právní odbor. "Nepodepsal bych něco, pro co bych neměl podklady," ujistil Svoboda.

Žalobu označil za nepochopitelnou. "Nerozumím tomu, co je v této zemi všechno možné," řekl. Připomněl také, že audit, kvůli kterému nyní čelí stíhání, odhalil závažné chyby a stal se podkladem pro trestní oznámení. "Ze tří trestních oznámení, která jsme podali, není žádné vyřešeno, zato jsem obžalován já," uzavřel.

Opencard zatím u soudu není

V případu městské karty opencard čelí Svoboda společně s dalšími tehdejšími radními podezření z porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže a porušení povinnosti při správě cizího majetku ve spolupachatelství v souvislosti se zadáním zakázky na podporu programového vybavení firmě Haguess. Městu prý způsobili škodu asi 25 milionů korun.

Obvinění říkají, že jen "hasili" problém, který způsobila předchozí politická garnitura. Projekt opencard vznikl za někdejšího primátora Pavla Béma (ODS). Svoboda označil stíhání před poslanci za nesmyslné a politické. Soud v prosinci vrátil obžalobu státnímu zastupitelství k došetření, žalobci ji prý chtějí podat, nebo už dokonce podali znovu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 minutami

Prezident Miloš Zeman jmenoval Pavla Šámala soudcem Ústavního soudu. Ten je tak po víc než roce kompletní

Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek na Pražském hradě jmenoval dosavadního předsedu Nejvyššího soudu Pavla Šámala soudcem Ústavního soudu  Soud je tak kompletní po více než roce, jednoho soudce postrádal od rezignace Jana Musila ze zdravotních důvodů k loňskému 31. lednu. Senát vyslovil souhlas se jmenováním experta na ústavní právo Šámala koncem ledna.

Po dnešním přesunu Šámala mezi ústavní soudce povede Nejvyšší soud do jmenování nového předsedy jeho místopředseda Roman Fiala, sdělil mluvčí soudu Petr Tomíček. Hrad zatím neupřesnil, kdy Zeman nového předsedu vybere. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy