Svoboda médií se v Česku zlepšila. Žebříček vede Finsko

ČTK ČTK
12. 2. 2014 14:11
Nejhorší podmínky mají podle indexu svobody psaní novináři v Severní Koreji a Eritreji.
Fotoreportéři například z New York Times nebo Getty Images utíkají před bombami svrženými provládními letadly poblíž kontrolního místa Rás Lanúf.
Fotoreportéři například z New York Times nebo Getty Images utíkají před bombami svrženými provládními letadly poblíž kontrolního místa Rás Lanúf. | Foto: Reuters

Paříž - V porovnávání svobody médií ve světě si Česká republika oproti loňskému hodnocení polepšila o tři místa a je třináctá mezi 180 sledovanými zeměmi. Vyplývá to z nejnovějšího indexu svobody médií, který zveřejnila mezinárodní organizace Reportéři bez hranic (RSF).

Nejsvobodnější média mají opět Finsko, Nizozemsko a Norsko. Naopak nejhorší podmínky ke svobodnému informování mají novináři v Turkmenistánu, Severní Koreji a Eritreji.

Česko se podle pořadí organizace ocitlo těsně před Německem, Švýcarskem, Irskem a výrazně například před Spojenými státy, Británií či Francií.

Vloni byla Česká republika šestnáctá a předloni čtrnáctá. Polepšilo si také Slovensko, které postoupilo z loňské 23. na 20. příčku. Také sousední Polsko poskočilo z 22. na 19. pozici.

Naopak Maďarsko se dále propadlo, a to z 56. na 64. místo. Podle RSF je to kvůli prosazování nedemokratických hodnot konzervativní vládou Viktora Orbána.

Zpráva si zvlášť všímá také propadu Spojených států, které se z 32. příčky posunuly za rok na 46. pozici. Podle autorů zprávy za to může příliš časté zneužívání národní bezpečnosti k omezování svobody sdělování.

Výrazně si pohoršily také Mali a Středoafrická republika, které zasáhly ozbrojené konflikty. To podle zprávy opět ukazuje, že při nestabilitě v nějaké zemi se média stávají strategickými cíli a terči skupin či jednotlivců, kteří se snaží kontrolovat sdělování bez ohledu na mezinárodní pravidla.

Rusko je stejně jako loni na 148. místě. Podle RSF si ale nepohoršilo jen díky odporu a houževnatosti občanské společnosti. "Ve skutečnosti (ruské) úřady zesilují každý den represivní odklon zahájený od návratu Vladimira Putina do Kremlu v roce 2012. A vyvážejí tento model do celého bývalého Sovětského svazu," uvedla organizace v textu.

Finsko je v čele žebříčku počtvrté za sebou a jako loni jsou na druhém a třetím místě Nizozemsko a Norsko. Oproti minulému roku se nezměnila ani poslední trojice tvořená Turkmenistánem, Severní Koreou a Eritreou. Tyto tři země jsou pro novináře podle RSF "skutečnými pekly". Velmi špatné podmínky pro jejich práci jsou tradičně také v Číně, Somálsku a Sýrii.

Organizace Reportéři bez hranic se sídlem v Paříži při sestavování každoročního žebříčku má v jednotlivých zemích na zřeteli řadu kritérií, a to od legislativy až po míru násilí vůči novinářům.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 5 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy