Větší zabiják než HIV i malárie. Žloutenka je na vzestupu i v Česku, v Brně je epidemie

Kristýna Svrdlinová
28. 7. 2016 19:09
Na 28. červenec připadá Světový den boje proti žloutenkám. Každoročně připomíná nebezpečí, které žloutenka stále představuje. Jde totiž o sedmou nejčastější příčinu úmrtí na světě, která předčí HIV, tuberkulózu či malárii. Nemocí, která napadá játra, trpí po celém světě 400 milionů lidí. Žloutenka je na vzestupu i v České republice. Nejkritičtější situace je v současnosti na jižní Moravě, kde v první polovině roku 2016 zaznamenali hygienici 107 případů, což je více než pětinásobný nárůst.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Žloutenka má pět různých podob

Existuje celkem pět druhů žloutenky. Všechny způsobují nemoc jater, liší se však průběhem nemoci a závažností. Nejčastěji se člověk může setkat s typy A, B a C.

Hepatitida A (neboli nemoc špinavých rukou) je nejčastěji se vyskytující a zároveň nejméně závažný druh žloutenky. Nejčastěji se lidé tímto typem nakazí požitím kontaminované vody či jídla.

Typ žloutenky B se přenáší krví a tělními tekutinami od infikovaného člověka. K nákaze nejčastěji dochází při nechráněném pohlavním styku nebo injekční aplikaci drog. Možný je i přenos z matky na plod.

Hepatitida typu C se přenáší hlavně krví, je ale možné se nakazit i tělními tekutinami nemocného.

Existují ještě další dva typy D a E, ty ale nejsou tak časté. Žloutenka typu D se může vyvinout pouze u pacientů, kteří už trpí typem B. Typ E je podobný hepatitidě A, přenáší se stejným způsobem.

 

Právě se děje

Další zprávy