Větší zabiják než HIV i malárie. Žloutenka je na vzestupu i v Česku, v Brně je epidemie

Kristýna Svrdlinová
28. 7. 2016 19:09
Na 28. červenec připadá Světový den boje proti žloutenkám. Každoročně připomíná nebezpečí, které žloutenka stále představuje. Jde totiž o sedmou nejčastější příčinu úmrtí na světě, která předčí HIV, tuberkulózu či malárii. Nemocí, která napadá játra, trpí po celém světě 400 milionů lidí. Žloutenka je na vzestupu i v České republice. Nejkritičtější situace je v současnosti na jižní Moravě, kde v první polovině roku 2016 zaznamenali hygienici 107 případů, což je více než pětinásobný nárůst.
Foto: Isifa/Thinkstock

Nemoc napadající játra

Virová žloutenka neboli hepatitida je nakažlivé onemocnění způsobené viry, které napadají jaterní tkáň. Kromě akutní infekce můžou viry zapříčinit dlouhodobou infekci nazývanou chronická hepatitida, která může vést k život ohrožujícím komplikacím, jako jsou cirhóza (ztvrdnutí jater), selhání jater či rakovina jater.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Sněmovna přes výhrady podpořila vznik stálých senátních obvodů

Sněmovna přes výhrady opozice podpořila v prvním kole vládní návrh na zavedení stálých obvodů pro volby do Senátu. Zamítnutí novely ve středu Piráti neprosadili. Návrh před dalším schvalováním projedná ústavně-právní výbor a také ústavní komise.

Předseda výboru Marek Benda (ODS) označil za mimořádně nešťastné a nerozumné řešení, kdy ústavní zákon vyjmenovává skoro všechny obce. Podle Pirátů návrh nabourává z dlouhodobého hlediska rovnost hlasovacího práva, když se bude výrazně lišit počet obyvatel v navrhovaných obvodech.

"Jsou konstruované často nepochopitelným způsobem," uvedl pirátský místopředseda Sněmovny Vojtěch Pikal. Nadhodil možnost přepočítávat obyvatele obvodů třeba jednou za 12 let a podle toho je měnit. Vládě vytkl, že navržené vymezení nerespektuje správní příslušnost ani spádovost obcí, na což poukázal i komunista Stanislav Grospič.

Zdroj: ČTK
Další zprávy