Státníci rokují v OSN, Zeman odjel na akci Putinova přítele

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
26. 9. 2014 15:30
Prezident se účastní konference Dialog civilizací, kterou vede šéf ruských železnic a Putinův blízký přítel Vladimir Jakunin.
Miloš Zeman dal před OSN přednost konferenci v Rusku.
Miloš Zeman dal před OSN přednost konferenci v Rusku. | Foto: Vojtěch Marek

Praha – Valné shromáždění OSN v New Yorku řeší krizi na Ukrajině i hrozbu Islámského státu. Prestižního setkání se účastní americký i francouzský prezident, stejně jako hlavy států sousedících s Českem.

Prezident Miloš Zeman však mezi světovými státníky chybí. Dal totiž přednost konferenci na Rhodosu pořádané Ruskem.

Zeman odjel na akci Dialog civilizací oficiálně jako hlava České republiky. "Na konferenci pan prezident pronesl projev, ve kterém především varoval před nebezpečím mezinárodního terorismu v souvislosti se vzestupem tzv. Islámského státu,“ sdělil deníku Aktuálně.cz mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

Spolu se Zemanem na Rhodos odjela jeho manželka nebo kancléř Vratislav Mynář. Součástí delegace je i prezidentův poradce a zástupce ruského ropného gigantu Lukoil v Česku Martin Nejedlý. Všechny náklady podle Hradu zaplatí pořadatel.

Akci pořádá Světové veřejné fórum, organizace vzniklá pod záštitou Kremlu. Jejím zakladatelem je šéf ruských železnic, ministr dopravy, bývalý rozvědčík KGB a Putinovi blízký muž Vladimir Jakunin, kterého Zeman považuje za svého blízkého přítele. Jakunin se kvůli ukrajinské krizi ocitl na americkém a australském sankčním seznamu.

Prezident upřednostnil ruskou akci před zasedáním OSN v době probíhající ukrajinské krize. Nejvýše postaveným českým státníkem v New Yorku tak je ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). "Pan prezident zastupoval ČR na nedávném summitu NATO, kde hovořil právě o nutnosti boje s mezinárodním terorismem,“ vysvětluje Ovčáček, proč prezident odjel raději na Rhodos.

"Je to pozoruhodné, že jede raději sem než na shromáždění OSN. Ale každý podle svých preferencí a podle své chuti," komentoval to exministr zahraničí a šéf zahraničního výboru Sněmovny Karel Schwarzenberg (TOP 09). Dodal také, že Česko začíná mít takovou pověst, že už se v zahraničí podobným věcem přestávají divit.

Poprvé jako hlava státu

Mluvčí Hradu odmítl, že by prezident svou účastí na akci chtěl podpořit Rusko v konfliktu s Ukrajinou.

"Pan prezident se dlouhodobě snaží přispět k urovnání ukrajinského konfliktu. Připomínám setkání zemí Východního partnerství na Pražském hradě, o situaci už velmi podrobně před časem jednal s ukrajinským prezidentem Petro Porošenkem. Účast na konferenci Dialog civilizací je tedy logickým pokračováním této iniciativy pana prezidenta,“ dodal Ovčáček.

Zeman byl na konferenci Dialog civilizací osmkrát, až do letošního ročníku však vždy jako soukromá osoba.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Dálnici D5 u Berouna zavřela nehoda tří aut

Dálnici D5 poblíž Berouna v neděli večer zhruba na hodinu zavřela ve směru na Plzeň nehoda dvou osobních aut a kamionu. Jeden muž je těžce zraněný, záchranáři na místo poslali i vrtulník. Vyplývá to z informací od policejní mluvčí Lucie Novákové a Národního dopravního informačního centra.

"Máme tam havarovaná dvě osobní vozidla. Kousek před nimi je zastavený ještě kamion, který byl taky účastníkem dopravní nehody," popsala Nováková místo havárie. Těžce zraněný muž je z jednoho z osobních aut, dodala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy