Světem cloume recese, byznys s krásou ale kvete

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
27. 3. 2009 14:00
Česko je pro klienty ze zahraničí rájem kosmetické chirurgie

Praha - I v dobách celosvětové recese se najdou odvětví, která vzkvétají.

Zatímco svět dusí nejhlubší ekonomická krize od konce 2. světové války a tři ze čtyř českých firem platí pozdě, majitelům soukromých klinik komerční medicíny zisky rostou.

Nebývale se daří plastickým chirurgům, propad zájmu nepostřehli ani ti, na které se obracejí neplodné páry.

Plastika v Česku? Atraktivní hlavně pro Němce

"Úbytek klientů? To rozhodně nezažíváme. Naopak," kroutí hlavou Radka Červinková, mluvčí pražské Perfect Cliniky, která nabízí krásnější obličej i tělo.

Klinika provádí na pětadvacet plastických zákroků a operací, klientům je tu k dispozici šest chirurgů. Oproti loňskému roku mají letos o třicet procent více práce.

Zájem vylepšit svůj vzhled má stále více Čechů, ale i zahraničních klientů. "Především z Anglie a Německa," upřesnila Červinková.

Majitel Roman Kufa proto uvažuje o rozšiřování. "Oproti některým evropským zemím a USA máme jednu nespornou výhodu - kosmetické operace může v Čechách vykonávat pouze lékař s licencí z plastické chirurgie," vysvětluje. V jiných zemích stačí, že je lékař běžný chirurg.

Řada cizinců dá proto Česku přednost před vlastní zemí.

Rabín pro páry z Izraele

Podobně je na tom reprodukční medicína.

"My úbytek nepociťujeme. V současné době musíme uspokojit zhruba sto párů měsíčně," přikyvuje také Ladislav Pilka z brněnského centra Reprofit International, které pomáhá přivést na svět miminka neplodným párům.

Do Česka se podle něj sjíždějí manželé z celého světa. Nejčastěji tu hledají pomoc páry z Izraele. Řada dalších je z Rakouska, Německa, Spojených států a Francie.

Klinika totiž vychází zahraničním klientům ve všem vstříc. Zavedla dokonce několik zvláštností. Například židovským párům nabízí služby rabína, který na celý proces oplodnění pečlivě dohlíží.

Česko je levnější

Důvody, proč se manželé ze zahraničí vypraví právě do Česka, jsou ale i daleko prozaičtější. "V řadě států nejsou některé postupy reprodukční medicíny povoleny," vysvětluje Pilka.

Například v Německu se podle něj zakazuje spojit vajíčko dárkyně se spermiemi manžela a použít je jako základ, který se pak vloží neplodné ženě do dělohy. "V tomto ohledu má Česko obrovské medicínské plus," hodnotí lékař.

Vedle toho ale bude podle odborníků hrát stále větší roli cena zákroku. Například zatímco za umělé oplodnění zaplatí manželé ve Spojených státech kolem pěti až deseti tisíc dolarů (asi 200 tisíc korun), tady je péče lékařů přijde na 70 tisíc korun.

Šest tisíc klientů za rok

"Část klientely už skutečně nebude mít dostatek financí na podstoupení zákroku ve své zemi, zatímco tuzemské kliniky mohou díky slabší koruně nabídnout zákroky za příznivější ceny," domnívá se Pavel Hilberta z Lékařů online .

Příznivý vliv krize, která přivádí zahraniční turisty do Česka za komerční medicínou, už se ostatně projevují nyní.

"V loňském roce navštívilo Českou republiku kvůli plastickým operacím přibližně šest tisíc zahraničních turistů, drtivou většinu tvořily ženy. Zákroky, které podstoupili, dokonce tvořily už celých dvacet procent všech operací, které čeští lékaři provedli," potvrdil Aktuálně.cz Tomio Okamura z Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.

Cizinci měli největší zájem o zvětšení prsou, operaci víček, operaci nosu a liposukci. Nejvíc jich přijelo z Německa, Rakouska, Velké Británie a Slovenska.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Maďarská opozice míří k vítězství v Budapešti, ve volbách zřejmě porazila Orbánovu stranu

V nedělních volbách starosty maďarské metropole Budapešti podle předběžných výsledků míří za vítězstvím kandidát sjednocené opozice Gergely Karácsony. S lehce nadpolovičním ziskem hlasů (50,1 procenta) poráží po sečtení bezmála tří čtvrtin hlasů kandidáta vládní strany Fidesz Istvána Tarlóse, jemuž vyjádřilo podporu 44,8 procenta budapešťských voličů. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž by se jednalo o největší vítězství maďarské opozice za posledních deset let.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Brazilci nedokázali porazit ani Nigérii, Neymar se zranil

Fotbalisté Brazílie ani ve druhém přípravném utkání v Singapuru nedokázali porazit soupeře z Afriky. S Nigérií dnes remizovali 1:1 stejně jako ve čtvrtek se Senegalem. Zápas nedohrála jejich největší hvězda, útočník Neymar odkulhal ze hřiště už ve 12. minutě se zraněným levým stehnem.

Sedmadvacetiletý Neymar ve čtvrtek odehrál stý reprezentační zápas a stal se sedmým brazilským fotbalistou, který to dokázal. Dnes ho ale už krátce po zahájení duelu musel vystřídat Philippe Coutinho.

Nigerijci v poločase vedli po brance Johna Ariba, který nebojácně vběhl do vápna, obhodil si stopera Marquinhose a prostřelil gólmana Edersona. Krátce po přestávce vyrovnal Casemiro, jenž zblízka doklepl do sítě míč odražený od břevna.

Brazilci po červencovém triumfu na Copě América ještě nezvítězili. Ve třech ze čtyř přípravných zápasů remizovali a s Peru prohráli.

Argentina bez potrestaného Lionela Messiho rozstřílela Ekvádor 6:1. Proti jihoamerickému soupeři si zahráli také Slováci, tým českého kouče Pavla Hapala remizoval v Bratislavě s Paraguayí 1:1.

Další zprávy