Bagr, buldozer, jeřáb, vše je pohyblivé a funkční. Nadšenec postavil z lega desítky modelů

Bagr, buldozer, jeřáb, vše je pohyblivé a funkční. Nadšenec postavil z lega desítky modelů
Někteří z nás se obklopují nejnovější technikou, jiní randí s modelkami. Petr Šimr v mládí propadl stavebnici Lego a nadšení pro malé barevné kostičky ho neopustilo ani v dospělosti.
Postupně sestavil desítky modelů, které od 11. dubna vystavuje Technické muzeum v Brně.
Na výstavě Svět kostiček návštěvnici uvidí miniaturní svět techniky.
Traktory, jeřáby, motorky, helikoptéry, letadla, vlaky - vše pohyblivé a funkční. Vše z malých plastových kostiček. Dnes už jen málokdo ví, že firma Lego původně vyráběla dřevěné hračky pro děti.
Foto: David Kohout
David Kohout
15. 4. 2017 12:45
Traktory, motorky, letadla a vlaky – funkční, pohyblivé a vše z lega. Technické muzeum v Brně na výstavě Svět kostiček ukazuje, jak může vypadat svět, který je postavený z této populární stavebnice. Všechny modely přitom pochází z dílny Petra Šimra, který je nadšencem do kostiček. "Pro někoho je to jen drahá stavebnice na hraní, pro mě je to životní styl. Lego je můj splněný sen z dětských let, který neustále rozšiřuji a pomocí putovních výstav mohu nabídnout všem generacím ke zhlédnutí," popisuje autor výstavy. Dánská stavebnice má nekonečně mnoho řešení, a je tak dobrá pro rozvíjení dětské fantazie. A nejen té dětské. Složité technické modely dokazují, že si vyhrají i dospělí.
 

Právě se děje

před 23 minutami

Schodek rozpočtu vzrostl od ledna o více než 54 miliard korun

Schodek státního rozpočtu ke konci února stoupl na 86,1 miliardy korun z lednových 31,5 miliardy korun. V tiskové zprávě o tom v pondělí informovalo ministerstvo financí. Jde o nejhorší únorový výsledek od vzniku ČR. Loni ke konci února, tedy ještě před propuknutím pandemie, vykázal rozpočet schodek 27,4 miliardy korun. Tehdy to bylo také nejhorší únorové číslo od roku 1993.

Prohloubení deficitu je podle ministerstva financí výsledkem dopadů pandemie, což vedlo k poklesu daňových příjmů způsobenému mimo jiné snížením daní a zrušením superhrubé mzdy, změnou rozpočtového určení daní ve prospěch krajů a obcí a pokračující podporou ekonomiky.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Sarkozy musí na rok do vězení. Je vinen z korupce, rozhodl francouzský soud

Pařížský soud v pondělí uznal francouzského exprezidenta Nicolase Sarkozyho vinným z korupce a obchodování s vlivem a uložil mu tříletý trest, z toho jeden rok nepodmíněně. Šestašedesátiletý Sarkozy je podle agentury Reuters druhým francouzským prezidentem usvědčeným z korupce v novodobé historii země.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Juška, Svoboda a Švábíková přijdou o halové ME

Tři čeští atleti přijdou o halové mistrovství Evropy, které začne ve čtvrtek v Toruni. Ze zdravotních důvodů nepojedou do Polska někdejší šampioni Petr Svoboda a Radek Juška ani tyčkařka Amálie Švábíková. Česká výprava bude mít 23 závodníků, řekl dnes novinářům při on-line tiskové konferenci reprezentační šéftrenér Jan Netscher.

Halový mistr Evropy v běhu na 60 metrů překážek z roku 2011 Svoboda, kterému zranění už v minulosti výrazně narušila kariéru, se potýká s bolavou achilovkou. Nejlepší český dálkař Juška, šampion z HME v Praze 2015, je nachlazený. "Vypadli nám dva matadoři, to je razantní oslabení výpravy," konstatoval Netscher.

Se Švábíkovou mluvil půl hodiny před tiskovkou. "Zkoušela poslední trénink a bolavá záda jí neumožní odcestovat," řekl šéftrenér.

Díky tomu bude mít v Toruni osobního trenéra čtvrtkařka Lada Vondrová, jejíž kouč Jaroslav Jón zaplní uvolněné místo po trenéru Švábkové Pavlu Beranovi.

Další zprávy