Žantovský: Svět, jak ho známe, skončil. Ovčáček: Trump ukázal, že lze porazit média a pseudoelity

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 9. 11. 2016 13:26
Čeští politici reagují na vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách. Podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka to do politiky přinese nové pohledy. Šéf KDU-ČSL Pavel Bělobrádek si myslí, že česko-americké vztahy zvolení Trumpa k horšímu neovlivní. Mluvčí prezidenta Miloše Zemana napsal, že volby ukázaly, že je možné porazit média a pseudoelity.
Volby v USA.
Volby v USA. | Foto: Reuters

Praha – Americké volby finišují a k vítězství Donalda Trumpa se vyjadřují čeští politici a osobnosti.

Ke zvolení Donaldu Trumpovi pogratuloval premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). "Gratuluji nově zvolenému prezidentovi Trumpovi a věřím, že pod jeho vedením budou USA nadále spolehlivým partnerem a spojencem," napsal na Twitteru. "Občané v USA demokraticky zvolili změnu. Respektujme to a berme pragmaticky. Trump na rozdíl od některých předchůdců alespoň ví, kde leží ČR," dodal premiér.

Trump podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) přináší do politiky nové pohledy. "Přináší nové pohledy a začíná nová etapa našich vztahů. Věřím, že bude pokračovat naše partnerství a spojenectví," napsal z jihokorejského Soulu k výsledkům amerických prezidentských voleb.

Černínský palác pak v prohlášení uvedl, že je připraven s novou administrativou pokračovat ve spolupráci. Ministerstvo zahraničí pevně věří, že "ČR a USA budou v duchu strategického partnerství pokračovat v dialogu o významných tématech, jakými jsou český příspěvek v boji proti mezinárodnímu terorismu, naše zastupování USA v Sýrii a naše závazky jako člena NATO." 

Podle vicepremiéra a šéfa lidovců Pavla Bělobrádka Trumpovo vítězství česko-americké vztahy k horšímu neovlivní. "Nepředpokládám zhoršení vztahů mezi Českem a USA, ať už to nakonec dopadne jakkoli," napsal stručně Aktuálně.cz v textové zprávě.

Podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka volby ukázaly, že je možné porazit média a pseudoelity. Uvedl to na svém osobním Facebooku. "Normální Američané nám ukázali, že lze porazit mocenský konglomerát prolhaných médií a nabubřelých pseudoelit," napsal Ovčáček. "Dokažme i my v roce 2018, že umíme porazit souručenství médií a tzv. elit," dodal. Počátkem roku 2018 se v Česku uskuteční prezidentské volby.

Europoslanec ANO Pavel Telička na Twitteru uvedl, že Trump pro Evropskou unii není optimálním partnerem. "Ale záleží i na ní, jaké vztahy budeme mít. Dá se dohromady?" napsal.

Europoslanec za TOP 09 a STAN a bývalý viceguvernér ČNB Luděk Niedermayer postavil vedle Trumpova předpokládaného vítězství referendum o odchodu Velké Británie z EU. "Neobvykle rozhádaná Evropa musí držet víc při sobě a vzít svůj díl odpovědnosti za dění v ní i ve světě," napsal na Twitteru.

Období vlády Donalda Trumpa ve Spojených státech bude podle předsedy opoziční ODS Petra Fialy klást nové nároky na českou diplomacii a vládu. Je podle něj třeba, aby se čeští politici shodli na zahraniční politice. "V obhajobě našich národních zájmů budeme silní jen tak, jak budeme doma jednotní," míní. Z hlediska české politiky bude podle něj důležité, jaký důraz bude nová vláda dávat vztahům s Evropou a Severoatlantickou aliancí.

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) volbu Američanů respektuje a nemá ji potřebu nijak komentovat. "Současné vztahy mezi našimi zeměmi jsou prospěšné pro obě země, věřím, že se na tom do budoucna nic nezmění," napsal.

Vítězství Trumpa není dobrou zprávu pro Evropu ani svět

Výhra Donalda Trumpa není podle předsedy hnutí STAN Petra Gazdíka dobrou zprávou pro Evropu ani svět. "Ale počkejme, jestli nabubřelá předvolební prohlášení přetaví v činy. Obávám se ale dalšího izolacionismu USA," sdělil.

Europoslanec za TOP 09 Jiří Pospíšil vyjádřil naději, že v otázkách NATO bude Trump dělat politiku, která neohrozí zájmy ČR a dalších zemí regionu. "Svět, jak ho známe, skončil," komentoval na Twitteru očekávané výsledky amerických voleb bývalý český velvyslanec v USA a ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský.

Exministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) očekává po zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem politické zemětřesení ve světě. V kampani podle něj Trump přeháněl, ale byla v tom i část jeho přesvědčení. "Samozřejmě, že ne všichni kandidáti uskutečnili vše, co (v kampani) říkali, ale obyčejně část přesvědčení naplnili," řekl. Čeká, že se tak stane i v případě Trumpa. Změna bude podle Schwarzenberga mít vliv na evropskou i celosvětovou politiku.

Poslankyně a bývalá předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová (ODS) se obává Trumpových sympatií směrem k Rusku a k Vladimiru Putinovi
i možného oslabení NATO. "To mě jako občana České republiky docela děsí.  Donald Trump je nevyzpytatelný a nikdo neví, co udělá, protože pronášel řadu věcí, které potom korigoval," napsala Němcová.

Podle komunistů vítězství republikána není překvapením. Jeho demokratická soupeřka Hillary Clintonová prý byla slabá a ztratila tradiční levicové voliče. Zástupci KSČM se shodují, že je těžké odhadnout, jakou politiku bude Trump v Bílém domě zastávat. "Trump bude těžko odhadnutelný prezident, žádný mírotvorce – jeho izolacionistické a deregulační recepty nebudí důvěru, jásat může krajní pravice," uvedl místopředseda KSČM Jiří Dolejš.

Šéf TOP 09 Miroslav Kalousek doufá, že Trump nenaplní své předvolební sliby. 

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) na svém twitterovém účtu Trumpovi poblahopřál. Podle něj by zvolení Trumpa mohlo pozitivně zvýšit tlak na evropské členy NATO, aby zvedli své výdaje na obranu.

Podle ministra zemědělství Mariana Jurečky (KDU-ČSL) se lidé zvolením Trumpa rozhodli pro změnu, jenže "každá změna nemusí být k lepšímu", dodal.

První místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek na svém Twitteru napsal, že po zvolení Trumpa musí Evropa především začít plnit své povinnosti vůči NATO.

Podle ministra kultury Daniela Hermana už toho Evropa zvládla víc a vzkázal USA "jsme s tebou".

Státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza v ostré reakci na zvolení Trumpa napsal, že "nenávist a populismus se stávají účinným volebním programem i za oceánem".

Podle europoslance Pavla Svobody (KDU-ČSL) v USA zvítězila "špatná nejistota".


 

Právě se děje

Další zprávy