Svěrák dostane 536 tisíc za nelegální stahování Kukyho

ČTK ČTK
2. 7. 2013 7:01
Soud zakázal provozovatelům serveru Share-rapid.cz nabízet film k volnému stažení
Soud zakázal provozovatelům serveru Share-rapid.cz nabízet film Kuky se vrací k volnému stažení.
Soud zakázal provozovatelům serveru Share-rapid.cz nabízet film Kuky se vrací k volnému stažení. | Foto: Falcon

Praha - Vrchní soud potvrdil rozhodnutí Městského soudu v Praze, který zakázal provozovatelům serveru Share-rapid.cz nabízet k volnému stažení film Kuky se vrací.

Podle soudu musí server režisérovi snímku Janu Svěrákovi zároveň zaplatit odškodné 536 000 korun. Informují o tom úterní Hospodářské noviny (HN).

"Tím, že žalovaná strana neoprávněně umístila dílo Kuky se vrací na portál Sahre-rapid.cz, se podílí na porušení majetkových práv," uvádí podle HN rozsudek soudu.

Svěrákův spor byl podle deníku na české poměry unikátní - filmaři až dosud stahování ilegálních kopií pouze kritizovali nebo se omezili na žalování jednotlivců, kteří je na web umisťují.

Svěrák byl však prvním, který šel přímo po serverech, jež masové stahování umožňují.

"Rozsudek je prvním krokem v beznadějné situaci, ve které jsme se ocitli s nástupem internetového pirátství. Mohl by varovat majitele těchto severů, aby neumožňovali stahovat nelegální obsah," řekl HN Svěrák.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Sanders v průzkumu dále sílí, Bidenovi přebírá černošské voliče

Americký senátor Bernie Sanders si v průzkumu upevnil vedení v boji o prezidentskou nominaci Demokratické strany. Svému rivalovi Joe Bidenovi navíc přebírá černošské voliče, kteří dosud bývalého viceprezidenta upřednostňovali. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění společnosti Ipsos, jehož výsledky dnes zveřejnila agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Producent Weinstein skončil po odsuzujícím verdiktu v nemocnici

Bývalému filmovému producentovi Harveymu Weinsteinovi se cestou od soudu do vězení přitížilo a musel být převezen do nemocnice. Stalo se tak poté, co jej porota v pondělí uznala vinným ze sexuálního napadení a z lehčí formy znásilnění, za což mu hrozí až 29letý trest vězení. Dnes o tom informovala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy