Svěrák dostane 536 tisíc za nelegální stahování Kukyho

ČTK ČTK
2. 7. 2013 7:01
Soud zakázal provozovatelům serveru Share-rapid.cz nabízet film k volnému stažení
Soud zakázal provozovatelům serveru Share-rapid.cz nabízet film Kuky se vrací k volnému stažení.
Soud zakázal provozovatelům serveru Share-rapid.cz nabízet film Kuky se vrací k volnému stažení. | Foto: Falcon

Praha - Vrchní soud potvrdil rozhodnutí Městského soudu v Praze, který zakázal provozovatelům serveru Share-rapid.cz nabízet k volnému stažení film Kuky se vrací.

Podle soudu musí server režisérovi snímku Janu Svěrákovi zároveň zaplatit odškodné 536 000 korun. Informují o tom úterní Hospodářské noviny (HN).

"Tím, že žalovaná strana neoprávněně umístila dílo Kuky se vrací na portál Sahre-rapid.cz, se podílí na porušení majetkových práv," uvádí podle HN rozsudek soudu.

Svěrákův spor byl podle deníku na české poměry unikátní - filmaři až dosud stahování ilegálních kopií pouze kritizovali nebo se omezili na žalování jednotlivců, kteří je na web umisťují.

Svěrák byl však prvním, který šel přímo po serverech, jež masové stahování umožňují.

"Rozsudek je prvním krokem v beznadějné situaci, ve které jsme se ocitli s nástupem internetového pirátství. Mohl by varovat majitele těchto severů, aby neumožňovali stahovat nelegální obsah," řekl HN Svěrák.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Obránce Jeřábek dal v KHL dva góly a byl strůjcem výhry Podolsku

Jakub Jeřábek se po dvou letech opět zapsal v Kontinentální hokejové lize mezi střelce. Obránce, který se v létě vrátil ze zámoří do Viťazu Podolsk, se v domácím utkání s Čerepovcem trefil hned dvakrát, připsal si i asistenci a velkou měrou se podílel na výhře 4:1. Na jediný gól poražených přihrál další český bek Libor Šulák.

Brankář Marek Langhamer dlouho držel čisté konto a naději Chabarovsku na vítězství v Minsku, ale tři vteřiny před koncem prodloužení mu vstřelil jediný gól zápasu Kanaďan Marc-Andre Gragnani. Český brankář předtím zneškodnil 17 střel domácích hráčů.

před 4 hodinami

Americká centrální banka snížila základní úrok o čtvrt procenta

Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,75 až 2,00 procenta. Snaží se tak podpořit ekonomiku Spojených států, která se potýká s negativními důsledky slabšího globálního hospodářského růstu a obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem.

Další zprávy