Švejdar o útoku v Ostravě: Policie původně zatkla několik osob, na které seděl popis

Domácí Domácí
Aktualizováno 12. 12. 2019 8:07
Policie v souvislosti s úterní střelbou v ostravské nemocnici zadržela celkem pět nebo šest lidí, než se podařilo dopadnout skutečného pachatele. Ve čtvrtečním rozhovoru pro deník Právo to řekl policejní prezident Jan Švejdar.
Policejní prezident Jan Švejdar.
Policejní prezident Jan Švejdar. | Foto: Lukáš Oujeský

Švejdar v rozhovoru také uvedl, že motiv útočníka dál zůstává nejasný. Vyšetřování je teprve na začátku a možný motiv si netroufá odhadovat. 

Policejní prezident se také vyjádřil ke zveřejnění fotografie muže, kterého policie nejprve v úterý při zásahu označila za možného pachatele, posléze ale uvedla, že jde o svědka.

"Je potřeba si uvědomit, že policie je v tom okamžiku pod tlakem. My jsme věděli, že pachatel měl střelnou zbraň, střílel, zavraždil a se zbraní utekl. Z kamerového systému jsme věděli jeho popis a policie automaticky udělá to, že vyhlásí pátrání," vysvětlil pro Právo Švejdar. 

"Měli jsme fotku pravděpodobného pachatele, kterou jsme pustili ven, a požádali jsme o pomoc při pátrání a v tom okamžiku se stalo, že policie zatkla pět nebo šest lidí, na které ten popis seděl. Ti byli předvedeni, vyslechnuti, pak jsme je propustili a omluvili jsme se jim. Nicméně i já se tomu člověku omlouvám, stane se to a myslím si, že to každý normální člověk pochopí vzhledem k situaci, která tam byla," dodal šéf policie.

Ten také poděkoval za excelentní zásah policistů včetně členů Útvaru rychlého nasazení (URNA). "Přesun URNA nějakou chvíli trvá, je to logisticky náročné, ale dopadlo to na jedničku," sdělil Švejdar.

Muž zahájil palbu bez varování na poliklinice ostravské nemocnice v čekárně traumatologické ambulance v úterý po 7:00. Střílel čekající pacienty z bezprostřední blízkosti do hlavy a hrudníku. Šest lidí zabil, tři zranil. V kritickém stavu je žena, kterou střelil do hlavy. Ve středu se její stav ještě zhoršil. Další dva zranění jsou mimo ohrožení života.

Z nemocnice se střelci, kterým byl dvaačtyřicetiletý Ctirad V., podařilo odejít před příjezdem policie. Navštívil matku, které se svěřil a oznámil jí, že se zabije. 

Deník Mladá fronta Dnes ve čtvrtek s odvoláním na dva na sobě nezávislé zdroje informoval, že střelce měla policii udat právě jeho matka. Podle listu zavolala na policii zhruba tři hodiny od tragédie.

Kriminalistům měla sdělit, že se syn k činu přiznal a že se nachází v okolí Děhylova na Opavsku, asi osm kilometrů od ostravské fakultní nemocnice. Policie tam ihned poslala zásahové jednotky s vrtulníkem.

Než na místo dorazila, útočník spáchal sebevraždu. Svým zraněním podlehl po půlhodinové resuscitaci.

Podle médií byl útočník stavební technik, zhruba od půlky října byl nemocný. Jeho zaměstnavatel uvedl, že posledních 14 dní byl v pracovní neschopnosti a myslel si, že trpí závažnou chorobou.

Útok v Ostravě: Rozhodovaly náhody a vteřiny. Vyzbrojit lidi není cesta, míní Prymula

Viděl jsem jen obličeje lidí, kteří vycházeli. Musel to být otřesný zážitek, který si neumíme představit, líčí náměstek ministra zdravotnictví. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 37 minutami

V konfliktu na východě Ukrajiny dochází k porušování příměří, dva vojáci zabiti

Situace na frontě v Donbasu na východě Ukrajiny, částečně ovládaném proruskými separatisty, se zhoršila. Během uplynulých 24 hodin separatisté pětkrát porušili příměří, dvakrát pak během pátku. Dva ukrajinští vojáci byli zabiti a další dva utrpěli zranění, hlásí ukrajinská média s odvoláním na velení ukrajinské armády. Separatisté naopak obviňují z porušování příměří ukrajinské jednotky.

"Během uplynulého dne ukrajinské jednotky zaznamenaly pět porušení příměří ze strany ozbrojených uskupení Ruské federace," uvedla armáda podle agentury Interfax-Ukrajina. "V důsledku nepřátelské palby utrpěli dva ukrajinští vojáci zranění neslučitelná se životem," dodalo armádní komuniké.

Kyjev obviňuje Rusko z vojenské podpory separatistů, což Moskva popírá. Ukrajinské úřady a média běžně označují nepřátelské vojáky za "ruské žoldnéře" a "okupanty". Konflikt si od jara 2014 vyžádal více než 13 000 mrtvých. Velké boje ustaly po uzavření mírových dohod v Minsku v únoru 2015, ale přestřelky čas od času propukají bez ohledu na nově uzavíraná příměří a v politickém urovnání konfliktu se dosud žádného průlomu nedosáhlo.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Novém Zélandu schválili v referendu eutanazii a odmítli rekreační marihuanu

Novozélanďané schválili v referendu legalizaci eutanazie, odmítli ale legalizovat marihuanu pro rekreační účely. Vyplývá to z předběžných výsledků, které dnes zveřejnila místní volební komise. Konečné výsledky budou k dispozici až příští týden. Podle listu The New Zealand Herald je ale možnost, že budou příznivci marihuany nakonec přece jen slavit vítězství, nepatrná.

Obyvatelé Nového Zélandu v obou referendech hlasovali 17. října, kdy se konaly i parlamentní volby. V nich zvítězila Strana práce dosavadní premiérky Jacindy Ardernové.

Podle předběžných výsledků, které dnes zveřejnila volební komise, se pro legalizaci eutanazie vyslovilo 65,2 procenta voličů. Legalizaci marihuany pro rekreační účely odmítlo 53,1 procenta hlasujících.

Nyní zbývá sečíst ještě asi 17 procent odevzdaných hlasů. Jedná se z velké části o hlasy Novozélanďanů žijících v zahraničí. Konečné výsledky obou referend by měly být k dispozici 6. listopadu.

Podle novozélandských médií je výsledek v případě hlasování o eutanazii prakticky jistý. Dodatečný téměř půlmilion hlasů by ještě mohl změnit výsledek referenda o marihuaně, šance je ale podle médií relativně nízká.

Mluvčí novozélandské premiérky k výsledkům referend uvedla, že Ardernová v obou případech hlasovala pro legalizaci. Před samotným hlasováním předsedkyně vlády odmítla říci, jak bude sama hlasovat. "Po zveřejnění konečných výsledků příští týden bude postupovat v souladu s vůlí lidu," řekla premiérčina mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy