Svědek Zeman. Vypovídat bude v kauze notáře Halbicha, který chce podíl po Altnerovi

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 20. 4. 2016 17:52
Miloš Zeman vystoupí jako svědek v případu bývalého notáře Václava Halbicha. Ten chce podíl ze 337 milionů korun, které musí ČSSD zaplatit advokátu Zdeňku Altnerovi za získání Lidového domu. Halbich tvrdí, že se spolu s dalším právníkem Zdeňkem Hájkem o vyhrání sídla sociálních demokratů také zasloužil.
Prezident Miloš Zeman.
Prezident Miloš Zeman. | Foto: Ludvík Hradilek

Jince (Příbramsko) - Prezident Miloš Zeman bude svědčit v kauze bývalého notáře Václava Halbicha, který se domáhá peněz za pomoc v boji o Lidový dům. Zeman to ve středu řekl novinářům v Jincích na Příbramsku na závěr své třídenní cesty po Středočeském kraji.

Odpověděl tak na dotaz, zda už ví, kdy bude předvolán jako svědek v případu advokáta Zdeňka Altnera, kterému má ČSSD podle rozsudku uhradit téměř 338 milionů korun za právní služby ve věci Lidového domu, v němž sociální demokraté v Praze sídlí.

"Nebudu vystupovat v kauze pana Altnera, ale budu vystupovat v kauze pana Halbicha. Termín, kdy vystupuji jako svědek, je už stanoven. Mám dojem, že je to příští nebo přespříští týden," řekl ve středu prezident.

Podle databáze soudních jednání je ale další jednání v uvedené kauze nařízeno až na 24. května.

Halbich tvrdí, že ke kontraktu na právní pomoc později přistoupil, a má tedy společně s Altnerem a dalším právníkem Zdeňkem Hájkem zásluhu na tom, že ČSSD boj o své sídlo vyhrála.

Halbich zažaloval společnost Alba, které Altner v roce 2000 postoupil svou pohledávku vůči ČSSD. Na straně žalovaných figuruje i samotná sociální demokracie. Halbich předložil jako důkaz svých zásluh mimo jiné i děkovný dopis za právní služby, který mu Zeman zaslal v roce 2000. Hájek již před několika lety zemřel.

ČSSD ve středu zaplatí dvě pohledávky věřitelů advokáta Altnera ve výši 95 tisíc korun. Strana přes pravomocné rozhodnutí zatím nechce platit Altnerovi, ale nejprve uspokojovat jeho věřitele.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Obránce Jeřábek dal v KHL dva góly a byl strůjcem výhry Podolsku

Jakub Jeřábek se po dvou letech opět zapsal v Kontinentální hokejové lize mezi střelce. Obránce, který se v létě vrátil ze zámoří do Viťazu Podolsk, se v domácím utkání s Čerepovcem trefil hned dvakrát, připsal si i asistenci a velkou měrou se podílel na výhře 4:1. Na jediný gól poražených přihrál další český bek Libor Šulák.

Brankář Marek Langhamer dlouho držel čisté konto a naději Chabarovsku na vítězství v Minsku, ale tři vteřiny před koncem prodloužení mu vstřelil jediný gól zápasu Kanaďan Marc-Andre Gragnani. Český brankář předtím zneškodnil 17 střel domácích hráčů.

před 2 hodinami

Americká centrální banka snížila základní úrok o čtvrt procenta

Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,75 až 2,00 procenta. Snaží se tak podpořit ekonomiku Spojených států, která se potýká s negativními důsledky slabšího globálního hospodářského růstu a obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem.

před 2 hodinami

K Bermudám se blíží hurikán Humberto, udeřit má na sever ostrovů

Obyvatelé Bermud se připravují na příchod hurikánu Humberto, který by souostroví vzdálené asi tisíc kilometrů východně od amerického pobřeží mohl zasáhnout ve středu večer místního času (ve čtvrtek časně ráno SELČ). Lidé zabedňují okna svých domů, obchody se zavírají, doprava se zastavila a zdravotnická zařízení jsou v pohotovosti. Bermudská vláda povolala na pomoc příslušníky armádního sboru. Humberto, který byl ještě před třemi dny tropickou bouří, už se na pětistupňové hurikánové škále dostal na třetí stupeň. Informace Národního střediska pro hurikány (NHC) hovoří o tom, že střed živlu se pohybuje asi 300 kilometrů západně od Bermud a míří k ostrovům rychlostí kolem 26 kilometrů za hodinu.

Další zprávy