Svědek politické korupce umlčen, poslanci se bojí voleb

Sabina Slonková, Markéta Chaloupská
15. 5. 2009 7:40
Na začátku dubna ho přitom sami zákonodárci zbavili mlčenlivosti
Mafiánská chobotnice, jak ji v roce 2006 namaloval na výboru pro obranu a bezpečnost Ivan Langer
Mafiánská chobotnice, jak ji v roce 2006 namaloval na výboru pro obranu a bezpečnost Ivan Langer | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Politici nechtějí, aby bývalý elitní detektiv Karel Tichý, který zakládal dnes již legendární policejní spis Krakatice, promluvil před červnovými eurovolbami.

Na začátku dubna přitom expolicistu, který sledoval politiky i mafii, sami zákonodárci zbavili mlčenlivosti.

"Nechci, aby to bylo příčinnou nějakých politických spekulací," řekl Aktuálně.cz František Bublan (ČSSD), předseda sněmovního bezpečnostního výboru, před kterým měl Tichý vypovídat.

Podle Bublana tak detektiv, který od policie odešel po volbách v roce 2006, vystoupí nejdříve po letošních červnových volbách. Přesný termín ale dosud není jasný. "Zatím mohu říct jen to, že 28. května (nejbližší zasedání bezpečnostního výboru, pozn. red.), to nebude."

Sociální demokraté tedy těsně před volbami otočili. Ještě před dvěma týdny Bublan tvrdil, že Tichý by měl vystoupit koncem května.

Spis Krakatice mapoval například aktivity kontroverzního podnikatele Františka Mrázka. Ovšem objevují se tam i jména některých čelních politiků - jak z ODS (například Vlastimila Tlustého či Ivana Langera), tak lidí napojených na ČSSD (Barbora Snopková nebo Miroslav Šlouf).

Mluvit smí, psát už ne

Tichý Aktuálně.cz řekl, že ho o tomto rozhodnutí dosud nikdo neinformoval, nicméně je připraven mluvit od loňského roku. "Já mluvit chci a je mi celkem jedno, kdy to bude. To, co chci říct, prostě řeknu."

Aktuálně.cz navíc zjistilo, že chtěl nejen vypovídat, ale i předat poslancům písemnou zprávu o případu Krakatice. Bublan se ale obrátil na Nejvyšší bezpečnostní úřad, a ten rozhodl, že Tichý nic takového udělat nesmí.

Mimochodem, na začátku března požádal o zproštění mlčenlivosti i člen Tichého týmu, detektiv Oldřich Kopp. Ten například vyšetřoval financování politických stran - včetně pokusu zavraždit věřitele ČSSD Ivana Lhotského. Poslanci o jeho žádosti ale  doteď nerozhodli.

Politizace policie?

Aby Tichý promluvil těsně před volbami, nechce ani současný ministra vnitra Martin Pecina. Ten se nedávno nechal slyšet, že se před volebním kláním obává politizace policie.

Bývalí ministři vnitra: František Bublan a Ivan Langer
Bývalí ministři vnitra: František Bublan a Ivan Langer | Foto: Aktuálně.cz

"A tomu bych chtěl zabránit z jedné i z druhé strany, aby nebyla kauza typu Kubiceho aféry. Ale ani proti socdem, ani proti ODS, ani proti komukoli jinému. Prostě toto do období týden před volbami nepatří," řekl nedávno pro Radiožurnál Pecina, kterého do vlády nominovali sociální demokraté.

Detektiv musel na výslech

Politici zbavili expolicistu mlčenlivosti na začátku dubna s tím, že může hovořit před výborem.

Bývalý kriminalista chtěl být zbaven mlčenlivosti, aby se prý mohl hájit proti nejrůznějším nařčením, že se s vyšetřováním Krakatice manipulovalo, anebo že ze spisu vynášel informace.

Mimochodem: poté, co Tichý oznámil, že je připraven vypovídat o okolnostech spisu Krakatice, byl několikrát na výslechu u policie.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Hvězdou týdne v NHL je díky pěti gólům Toffoli

Hvězdou týdne v NHL byl vyhlášen útočník Tyler Toffoli z Montrealu. Osmadvacetiletý Kanaďan byl ve sledovaném období nejlepším střelcem soutěže s pěti góly ze čtyř zápasů, během nichž si připsal celkově osm bodů.

Toffoli pomohl Canadiens stát se teprve druhým týmem v historii NHL, jenž získal alespoň bod v prvních šesti utkáních sezony. Montreal je navíc všechny odehrál na ledě soupeře.

Druhou hvězdou byl vyhlášen veterán Joe Pavelski. Šestatřicetiletý centr dovedl Dallas ke dvěma vítězstvím v úvodních dvou zápasech sezony sedmi body za tři góly a čtyři asistence, v obou případech navíc vstřelil vítězné branky.

Jako třetí byl oceněn brankář John Gibson z Anaheimu, který minulý týden zlikvidoval 95 z 99 střel. Ve třech utkáních měl průměr 1,33 inkasované branky na zápas a úspěšnost zásahů 96 procent.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Italský premiér Giuseppe Conte podá v úterý demisi. Uvádí to agentura Reuters. Conteho vláda ztratila minulý týden absolutní většinu v Senátu

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ministerstvo bude chtít od ruského velvyslance vysvětlit zadržení Navalného i násilné potlačení protestů, řekl Petříček

Ministerstvo zahraničí bude chtít od ruského velvyslance v ČR Alexandra Zmejevského vysvětlení zadržení opozičního vůdce Alexeje Navalného i násilného potlačení protestů v Rusku. Řekl to ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Zároveň velvyslanci resort sdělí svůj postoj k celé věci.

Petříček se kvůli koronaviru nemohl zúčastnit dnešního jednání ministrů zahraničí zemí Evropské unie, kteří se neshodli na potrestání ruských činitelů odpovědných za Navalného uvěznění. Některé země chtěly dát přednost jednání s ruským vedením, šéf unijní diplomacie Josep Borrell proto vyrazí začátkem února do Moskvy apelovat na propuštění Navalného.

Zdroj: ČTK
Další zprávy