Svědectví z postiženého města: Voda se valila z kopců

mih
22. 6. 2007 14:30
Rozhovor se starostkou východočeské Úpice

Úpice - Silné bouře včera a během noci zasáhly téměř polovinu území Česka. K nejpostiženějším oblastem patří východní Čechy a šestitisícové město Úpice. Voda tam zaplavila několik sklepů a dostala se i do přízemí mateřské a umělecké školy. "Kanalizaci budeme čistit ještě na podzim," říká starostka Iljana Beránková.

Energetici dnes na východě Čech vyhlásili kalamitní stav. Potýkají se se stovkami výpadků proudu. Také Úpice byla včera bez proudu, během dneška energetici zapojili většinu města. Bez elektřiny zůstalo už jen několik domů.

Podle zástupců Městského úřadu v Úpici a starostky Beránkové v současné době pokračují úklidové práce.

A: Kdy bouře do města dorazila?

Ve čtvrtek večer, kolem osmnácté hodiny. Přehnal se vichr a hodně silně pršelo.

A: Co smršť způsobila?

Voda se valila z kopců a zatopila sklepy domů. Zaplavena byla umělecká i mateřská škola a voda protekla střechou do jednoho paneláku. Směrem na Trutnov jsou vyvrácené stromy. Všude bylo bláto a většina lidí byla večer i v noci bez elektřiny. Pomohli nám hasiči z okolních obcí i z Trutnova.

A: Jaká je situace nyní?

Je klid, probíhají uklízecí práce. Hasiči ještě ráno kontrolovali situaci, vodu ze sklepů odčerpali už včera. Probíhá také čištění kanalizace. Tu budeme čistit ještě na podzim.

A: Jsou lidé stále bez proudu?

Kolem půl desáte ráno ještě na úřad přišlo několik lidí a vyptávali se, jak dlouho ještě bez elektřiny budou. V současné době už by měla být většina lidí připojena.

A: Jaký je váš odhad škod, které bouře způsobila?

Na školách bych škody odhadovala na řádově desítky tisíc korun. Bouře zasáhla několik soukromých domů, u kterých se zatím škoda nedá odhadnout. Nějaké škoda bude i na střeše panelového domu a v bytech pod ní.

A: Kdy naposledy zasáhla město podobná smršť?

V lednu tady řádil vítr, orkán Kyrill. Jinak v poslední době nic podobného nepamatuju.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Na Maltě zadrželi muže, kterého podezírají ze zprostředkování vraždy novinářky

Maltská policie zadržela muže, kterého považuje za zprostředkovatele vraždy novinářky Daphne Caruanaové Galiziové. S odvoláním na své zdroje o tom v úterý informovala agentura Reuters. Podle listu Times of Malta zadržený nabídl policii spolupráci výměnou za prezidentskou milost. Novinářka, která psala o korupci ve vládních kruzích, zahynula při výbuchu bomby ve svém voze v říjnu 2017.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Izraelská armáda zneškodnila čtyři rakety vypálené ze Sýrie

Izraelská armáda v úterý zneškodnila čtyři rakety, které byly na izraelské území vypáleny ze Sýrie. Agentura AP oznámila, že kvůli raketovému útoku se rozezněly varovné sirény na Golanských výšinách. Syrská agentura SANA informovala o výbuchu, který byl slyšet poblíž damašského mezinárodního letiště. Bližší informace neposkytla.

Izrael v minulých měsících útočil na íránské cíle v Sýrii a minulý týden také izraelská raketa dopadla na dům jednoho z vůdce palestinské radikální organizace Islámský džihád v Damašku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy