Svědectví z postiženého města: Voda se valila z kopců

mih
22. 6. 2007 14:30
Rozhovor se starostkou východočeské Úpice

Úpice - Silné bouře včera a během noci zasáhly téměř polovinu území Česka. K nejpostiženějším oblastem patří východní Čechy a šestitisícové město Úpice. Voda tam zaplavila několik sklepů a dostala se i do přízemí mateřské a umělecké školy. "Kanalizaci budeme čistit ještě na podzim," říká starostka Iljana Beránková.

Energetici dnes na východě Čech vyhlásili kalamitní stav. Potýkají se se stovkami výpadků proudu. Také Úpice byla včera bez proudu, během dneška energetici zapojili většinu města. Bez elektřiny zůstalo už jen několik domů.

Podle zástupců Městského úřadu v Úpici a starostky Beránkové v současné době pokračují úklidové práce.

A: Kdy bouře do města dorazila?

Ve čtvrtek večer, kolem osmnácté hodiny. Přehnal se vichr a hodně silně pršelo.

A: Co smršť způsobila?

Voda se valila z kopců a zatopila sklepy domů. Zaplavena byla umělecká i mateřská škola a voda protekla střechou do jednoho paneláku. Směrem na Trutnov jsou vyvrácené stromy. Všude bylo bláto a většina lidí byla večer i v noci bez elektřiny. Pomohli nám hasiči z okolních obcí i z Trutnova.

A: Jaká je situace nyní?

Je klid, probíhají uklízecí práce. Hasiči ještě ráno kontrolovali situaci, vodu ze sklepů odčerpali už včera. Probíhá také čištění kanalizace. Tu budeme čistit ještě na podzim.

A: Jsou lidé stále bez proudu?

Kolem půl desáte ráno ještě na úřad přišlo několik lidí a vyptávali se, jak dlouho ještě bez elektřiny budou. V současné době už by měla být většina lidí připojena.

A: Jaký je váš odhad škod, které bouře způsobila?

Na školách bych škody odhadovala na řádově desítky tisíc korun. Bouře zasáhla několik soukromých domů, u kterých se zatím škoda nedá odhadnout. Nějaké škoda bude i na střeše panelového domu a v bytech pod ní.

A: Kdy naposledy zasáhla město podobná smršť?

V lednu tady řádil vítr, orkán Kyrill. Jinak v poslední době nic podobného nepamatuju.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Američtí poslanci odhlasovali celonárodní legalizaci marihuany, návrh nejspíš narazí v Senátu

Sněmovna reprezentantů Kongresu USA, ve které mají většinu demokraté, se vyslovila pro dekriminalizaci marihuany na federální úrovni. Pro vyškrtnutí marihuany ze zákona o omamných látkách v pátek hlasovalo 228 zákonodárců, proti bylo 164 členů sněmovny, převážně z řad republikánů, uvedly tiskové agentury. Současně upozornily, že návrh nejspíše neprojde v Senátu, ve kterém mají většinu republikáni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy