Svědectví o svobodě: Co lidé nevědí, papaláš zná dodnes

Jan Král, spolupracovník redakce
28. 9. 2009 8:30
"Proč školy mlčí o zločinech komunistů?" ptá se odpůrce totality
Foto: Tomáš Kunc

* Aktuálně.cz a [portál Moderní dějiny](http://www.moderni-dejiny.cz/) připravili seriál "Svědectví o svobodě". Přinese postřehy o tom, jak se Česko změnilo od roku 1989. * 20 let svobody nebudou hodnotit žádné V.I.P. osobnosti, ale lidé spíše méně známí. Všichni však mají svůj silný příběh z doby totality. * Vybereme nejlepší postřehy o tom, co se v naší zemi podařilo, co se nezměnilo vůbec, nebo co jsme naopak naprosto pokazili. * Ve 3. díle seriálu přinášíme svědectví aktivního odpůrce komunistického režimu Milo Komínka. Organizoval odboj a ve vězení prožil 17 let.

Frýdek Místek - Dodnes má kanadský pas, a to z pádného důvodu. Kdyby zase bylo zapotřebí Česko kvůli nepříznivým poměrům opustit.

Milo Komínek ví, co to znamená dostat se s komunisty do konfliktu. Byl zavřený hned dvakrát, podruhé nepředstavitelných sedmnáct let v kuse.

Bydlí ve Frýdku-Místku, v typickém činžovním domě postaveném někdy v 50.letech minulého století. Milo Komínek určitě vidět stavbu tohoto domu nemohl. Odseděl si celá padesátá a v podstatě i šedesátá léta.

Začala privatiazce a já věděl, že je zle

„Rozhodně se dnes žije lépe než za komunismu, za diktatury. Dobré je to hlavně pro mladé lidi, kteří mohou do světa, vyzkoušet si tam nějaké zaměstnání, Ovšem lidé, kteří se měli za komunismu dobře, se mají dobře i dál," říká Komínek o současnosti i uplynulém dvacetiletí.

Foto: Petr Protivánek

Správně se vlastně jmenuje Miloslav, ale jeho přátelé jej důsledně titulují jako Milo. On sám se tak i podepisuje.

Jeho pracovna je vyzdobena fotografiemi, které ihned asociují filmy s Belmondem. Jenže tohle není film, ale skutečnost. Milo Komínek visí na různých hrazdách pod i nad trupy dobových letadel a zem je pod ním hodně hluboko.

Dlouhá léta býval leteckým akrobatem, své kousky předváděl téměř na celém světě. V pokoji visí i vlajky států, se kterými Milo na letadlech a pod nimi na hrazdách létal.

Do Čech se vrátil z kanadského exilu hned v lednu 1990. Po dvaadvaceti letech. A mnoho změn nesledoval s nadšením.

Milo Komínek

* 26. června 1926 ve Sviadnově

  • V roce 1946 založil Československou leteckou reklamní kancelář.
  • V dubnu 1948 chce utéct z komunistického Československa. Na hranici je postřelen a končí ve vězení.
  • Gottwald se však stává prezidentem a Komínek se na amnestii dostává z vězení.
  • Brzy odchází do Beskyd, kde chce organizovat odboj. Je však dopaden a odsouzen na 20 let vězení.
  • Ze žaláře se dostává znovu na amnestii, ale až v roce 1965. Odseděl si 17 let.
  • V letech 1966 až 1968 se ¨vrací k akrobacii. Vystupuje na leteckých dnech v Maďarsku, Švýcarsku, Rakousku a Kanadě.
  • V roce 1968, čtrnáct dnů před okupací emigruje.
  • V Kanadě organizuje československý exil, vydává časopisy, zkouší vysílání pro Čechy a Slováky na kabelových televizích.
  • Několik týdnů po listopadu 1989 se vrací do vlasti. V roce 1992 je rehabilitován. Vydává časopis Svědomí.

„Už když jsme viděl, jak probíhá privatizace, říkal jsem si, že je zle. Pro ty, co měli dříve moc, se toho mnoho nezměnilo. Zůstali u fleků," tvrdí Milo Komínek.

„Sice už nedělali přímo ředitele, ale například jejich zástupce. Vedli to, měli vše v rukou. Věděli, kam šáhnout, kde jsou konta. To, co obyčejný člověk nevěděl, papaláši znali," popisuje  nové poměry v Česku.

Školy? Zklamání

Spokojen není ani se stavem dnešního školství. „Školy zůstávají na stejné úrovni. Vůbec se neučí o tom, co se v této zemi dělo po roce 1948. Proč zamlčují, jakou měli komunisté moc, jak ji zneužívali a jak se mstili? To je pro mne určité zklamání," říká.

I když bývalý akrobat chodí už jen velmi těžce s pomocí dvou francouzských holí, přece jenom oceňuje, jak se okolí změnilo.

„Změny jsou vidět ve městě. Stačí se projít po náměstí. Za komunistů domy málem padaly, dneska se všechno třpytí. Když je převzali soukromníci, začalo se vše zlepšovat," pochvaluje si muž.

„Za komunistů bylo všechno těch čtyřicet roků pasé. Chtěli vyždímat vše, co se jen vyždímat dalo," tvrdí.

Na zásadní otázku, jestli nepovažuje svých sedmnáct let v komunistických koncentrácích za zbytečně ztracené roky, kroutí Milo Komínek hlavou: „Ne, ne. Poznal jsme charaktery lidí. Ve vězení se mnou byli obyčejní zloději i generálové, univerzitní profesoři i poslanci."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Zrušení ústavního práva na potrat vyvolalo protesty napříč Spojenými státy

V amerických městech se čekají další protesty spojené s pátečním verdiktem nejvyššího soudu, který po téměř 50 letech zrušil ve Spojených státech ústavní právo na potrat. Už během sobotního dopoledne se lidé opět scházeli před budovou soudu ve Washingtonu, přičemž vedle stovek nespokojených přišla podle médií i menší skupina lidí, kteří verdikt umožňující zakazovat interrupce vítají. Nové manifestace přicházejí po pátečních protestech, ale i oslavách v New Yorku, Bostonu, Atlantě nebo Los Angeles.

Nejvyšší soud poměrem pěti hlasů ku čtyřem zneplatnil precedenční verdikt z roku 1973, který vytvořil právo na ukončení těhotenství přibližně do 23. týdne. Páteční stanovisko představuje velmi vzácné rozhodnutí, které zrušením platného precedentu práva Američanů nerozšiřuje, ale omezuje. Verdikt dává možnost americkým zákonodárcům potraty libovolně regulovat a v několika státech s republikánským vedením už jsou nyní tyto procedury zakázané.

Před budovou soudu nedaleko washingtonského Kapitolu po zveřejnění verdiktu slavili členové takzvaného hnutí pro život, pro které šlo o dlouho očekávaný moment, zatímco zastánci práva na potrat vývoj těžce vstřebávali. Protesty proti rozhodnutí nejvyššího soudu se do večera rozšířily do mnoha koutů Spojených států. Průzkumy veřejného mínění v USA dlouhodobě ukazují většinovou podporu práva na interrupce, byť se čísla mohou stát od státu výrazně lišit.

Bezpečnostní složky se v souvislosti s očekávaným výbušným verdiktem připravovaly na násilí a noc na sobotu v tomto směru přinesla několik menších incidentů. V Jacksonu ve státě Mississippi podle televize CNN nad ránem neznámý muž vystupující proti potratům najel autem do dobrovolníka místní kliniky. Web Huffington Post pak informoval o dění v Cedar Rapids ve státě Iowa, kde nějaký muž najel do žen pochodujících za právo na interrupci.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Čeští hokejbalisté porazili ve čtvrtfinále MS Finsko 9:1

Čeští hokejbalisté zvítězili ve čtvrtfinále mistrovství světa v kanadském Lavalu nad obhájci stříbra Finy jednoznačně 9:1 a na čtrnáctém světovém šampionátu postoupili potřinácté mezi nejlepší čtyři celky. Pěti góly zazářil Dalimil Zvonek. Šest bodů za šest asistencí si připsal Martin Kruček.

Češi, kteří ovládli základní skupinu A1 bez porážky, s Finy prohráli před třemi roky na minulém MS v Košicích v semifinále 1:2 v prodloužení. Po následné porážce v duelu o 3. místo s Kanadou (2:3 v prodloužení) skončili teprve podruhé v historii bez medaile. V roce 2005 v Pittsburghu obsadili páté místo.

V Lavalu museli svěřenci trenéra Jiřího Mašíka dohánět ztrátu. Při vyloučení Henrika Kärkkäinena nevyužili přesilovou hru a v čase 9:07 otevřel skóre Sami Pietsalo. Český výběr ve 14. minutě bleskově během 11 sekund otočil stav. Při trestu Juusa Nieminena vyrovnal Jan Müller a vzápětí se zapsal mezi střelce Tomáš Zajíček.

Ve druhé třetině pojistil náskok dvěma góly Zvonek, který skóroval v 18. a 27. minutě. Mezitím se Mašíkův výběr ubránil ve dvou oslabeních při pobytu Ondřeje Pražáka a Radomíra Vaňka na trestné lavici.

Po 59 sekundách závěrečného dějství při vyloučení Mikka Hyvönena zvýšil Tomáš Fejfar. V čase 32:23 dovršil hattrick Zvonek a za čtyři minuty přidal ičtvrtou trefu. Potom se prosadil Lukáš Lhota a ve 43. minutě korunoval své střelecké představení Zvonek.

před 4 hodinami

Českou obec sokolskou povede v dalších třech letech opět Hana Moučková

Českou obec sokolskou povede i v nadcházejících třech letech starostka Hana Moučková. Bude to její páté funkční období. Delegáti o tom rozhodli dnes na 13. sjezdu, který se uskutečnil v Tyršově domě v Praze. Oznámil to mluvčí obce Jiří Reichl.

Moučková vede sokoly již od roku 2011. Je také první ženou, která tento post zastává od založení organizace před 160 lety.

Sokol, který se řadí mezi nejstarší spolky v Česku, vznikl 16. února 1862, kdy Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner založili Tělocvičnou jednotu pražskou se znakem sokola v letu. V současnosti má Česká obec sokolská 152 tisíc členů.

Od ostatních sportovních organizací se Sokol odlišuje mimo jiné tím, že se věnuje i kulturně-společenským aktivitám. Pod hlavičkou České obce sokolské tak působí asi dvě stovky divadelních, loutkářských, folklorních a hudebních nebo pěveckých sborů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy