Svatý Vít je téměř definitivně státu, ne církve

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
5. 3. 2009 16:11
Rozhodl Nejvyšší soud. Teď lze podat jen ústavní stížnost
Pohled na katedrálu svatého Víta z okna Pražského hradu.
Pohled na katedrálu svatého Víta z okna Pražského hradu. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Spor státu a církve o vlastnictví svatovítské katedrály na Pražském hradě se po sedmnácti letech chýlí ke konci.

Nejvyšší soud zamítl další dovolání církve. Ta takový postoj čekala, kardinál Miloslav Vlk se už dříve nechal slyšet, že Nejvyšší soud je jen nutným mezikrokem k podání stížnosti k Ústavnímu soudu a případně i k evropským soudům.

"Metropolitní kapitula ústavní stížnost proti tomuto verdiktu podá," potvrdil Aktuálně.cz mluvčí pražského arcibiskupství Aleš Pištora.

Nejvyšší soud opět vyhověl oběma hlavním argumentům státu ve sporu. Totiž, že církev nebyla po celou dobu jediným vlastníkem chrámu a že církev se neměla právo majetku domáhat prostřednictvím určovací žaloby, ale restituční.

"Nejvyšší soud dovolání výše uvedených žalobců odmítl, protože rozhodnutí Městského soudu v Praze je v souladu s již ustálenou judikaturou Ústavního soudu ČR i Nejvyššího soudu ČR. Tedy, že soudy nemohou libovolně bez příslušných zákonů vracet cestou projednání určovacích žalob majetek odňatý církevním subjektům komunistickým režimem," uvedl mluvčí soudu Petr Knötig.

Ohradil se i proti kritice církve, že o jejích sporech v senátu Nejvyššího soudu rozhoduje soudce František Ištvánek, který má komunistickou minulost.

"Procesní námitky dovolatelů na předchozí obsazení senátu Nejvyššího soudu nejsou při nynějším rozhodování nijak významné. Senát Nejvyššího soudu ostatně rozhodoval tehdy i nyní v souladu s rozvrhem práce, který je veřejně přístupným dokumentem. Navíc je třeba dodat, že rozhodoval tříčlenný senát, a ne jeden soudce, jak bylo v minulosti veřejnosti cíleně podsouváno," dodal mluvčí soudu.

Kardinál: Je to velká nemravnost

Kardinál Miloslav Vlk nedávno v rozhovoru pro Aktuálně.cz naznačil, že soudy ve sporu nerozhodují spravedlivě. Je přesvědčen, že církev o katedrálu nikdy nepřišla, a proto ji nemůže dostat zpět restitucí.

"Hlavně jde o ty domy, které jsou na Pražském hradě na lukrativním místě, a ty také patří církvi. A Hrad je drží, nechce je pustit, protože z toho má slušné nájemné. Je to velká nemravnost. My jsme před časem potřebovali určité prostory pro církevní soud a museli jsme si od Hradu pronajmout Staré proboštství za normální nájemné. Přitom oni berou nájem z našich domů," řekl kardinál.

Hrad na rozhodnutí Nejvyššího soudu reagoval pouze stručně. "Rozhodnutí Nejvyššího soudu ve věci Katedrály sv. Víta jsme předpokládali a z pohledu Správy Pražského hradu se nic nemění. Nejvyšší soud v Brně de facto pouze potvrdil pravomocný rozsudek předchozí instance."

S rozsudkem nejsou spokojeni lidovci, kteří by raději viděli katedrálu ve vlastnictví církve. "Měla by patřit těm, kdo v ní dělají bohoslužby. Nevidím rozdíl mezi touto katedrálou a dalšími kostely," prohlásil předseda KDU-ČSL Jiří Čunek.

Doplnil, že stát by nyní měl katedrálu církvi věnovat. "Vlastník se svým majetkem může nakládat, jak chce. Já myslím, že by to byl dobrý nápad," zmínil šéf lidovců.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 19 minutami

Dálnici D5 u Berouna zavřela nehoda tří aut

Dálnici D5 poblíž Berouna v neděli večer zhruba na hodinu zavřela ve směru na Plzeň nehoda dvou osobních aut a kamionu. Jeden muž je těžce zraněný, záchranáři na místo poslali i vrtulník. Vyplývá to z informací od policejní mluvčí Lucie Novákové a Národního dopravního informačního centra.

"Máme tam havarovaná dvě osobní vozidla. Kousek před nimi je zastavený ještě kamion, který byl taky účastníkem dopravní nehody," popsala Nováková místo havárie. Těžce zraněný muž je z jednoho z osobních aut, dodala.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

České basketbalistky vyhrály v kvalifikaci ME i podruhé

České basketbalistky vyhrály i druhý zápas v kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy. V pražské hale Královka rozhodla o výhře 60:59 nad Rumunskem sekundu před koncem Kateřina Elhotová. Výběr trenéra Štefana Svitka navázal na čtvrteční vítězství 62:52 na palubovce favorita skupiny Itálie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy