Svatý Vít je téměř definitivně státu, ne církve

Rozhodl Nejvyšší soud. Teď lze podat jen ústavní stížnost
Pohled na katedrálu svatého Víta z okna Pražského hradu.
Pohled na katedrálu svatého Víta z okna Pražského hradu. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Spor státu a církve o vlastnictví svatovítské katedrály na Pražském hradě se po sedmnácti letech chýlí ke konci.

Nejvyšší soud zamítl další dovolání církve. Ta takový postoj čekala, kardinál Miloslav Vlk se už dříve nechal slyšet, že Nejvyšší soud je jen nutným mezikrokem k podání stížnosti k Ústavnímu soudu a případně i k evropským soudům.

"Metropolitní kapitula ústavní stížnost proti tomuto verdiktu podá," potvrdil Aktuálně.cz mluvčí pražského arcibiskupství Aleš Pištora.

Nejvyšší soud opět vyhověl oběma hlavním argumentům státu ve sporu. Totiž, že církev nebyla po celou dobu jediným vlastníkem chrámu a že církev se neměla právo majetku domáhat prostřednictvím určovací žaloby, ale restituční.

"Nejvyšší soud dovolání výše uvedených žalobců odmítl, protože rozhodnutí Městského soudu v Praze je v souladu s již ustálenou judikaturou Ústavního soudu ČR i Nejvyššího soudu ČR. Tedy, že soudy nemohou libovolně bez příslušných zákonů vracet cestou projednání určovacích žalob majetek odňatý církevním subjektům komunistickým režimem," uvedl mluvčí soudu Petr Knötig.

Ohradil se i proti kritice církve, že o jejích sporech v senátu Nejvyššího soudu rozhoduje soudce František Ištvánek, který má komunistickou minulost.

"Procesní námitky dovolatelů na předchozí obsazení senátu Nejvyššího soudu nejsou při nynějším rozhodování nijak významné. Senát Nejvyššího soudu ostatně rozhodoval tehdy i nyní v souladu s rozvrhem práce, který je veřejně přístupným dokumentem. Navíc je třeba dodat, že rozhodoval tříčlenný senát, a ne jeden soudce, jak bylo v minulosti veřejnosti cíleně podsouváno," dodal mluvčí soudu.

Kardinál: Je to velká nemravnost

Kardinál Miloslav Vlk nedávno v rozhovoru pro Aktuálně.cz naznačil, že soudy ve sporu nerozhodují spravedlivě. Je přesvědčen, že církev o katedrálu nikdy nepřišla, a proto ji nemůže dostat zpět restitucí.

"Hlavně jde o ty domy, které jsou na Pražském hradě na lukrativním místě, a ty také patří církvi. A Hrad je drží, nechce je pustit, protože z toho má slušné nájemné. Je to velká nemravnost. My jsme před časem potřebovali určité prostory pro církevní soud a museli jsme si od Hradu pronajmout Staré proboštství za normální nájemné. Přitom oni berou nájem z našich domů," řekl kardinál.

Hrad na rozhodnutí Nejvyššího soudu reagoval pouze stručně. "Rozhodnutí Nejvyššího soudu ve věci Katedrály sv. Víta jsme předpokládali a z pohledu Správy Pražského hradu se nic nemění. Nejvyšší soud v Brně de facto pouze potvrdil pravomocný rozsudek předchozí instance."

S rozsudkem nejsou spokojeni lidovci, kteří by raději viděli katedrálu ve vlastnictví církve. "Měla by patřit těm, kdo v ní dělají bohoslužby. Nevidím rozdíl mezi touto katedrálou a dalšími kostely," prohlásil předseda KDU-ČSL Jiří Čunek.

Doplnil, že stát by nyní měl katedrálu církvi věnovat. "Vlastník se svým majetkem může nakládat, jak chce. Já myslím, že by to byl dobrý nápad," zmínil šéf lidovců.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Hasiči likvidovali rozsáhlý požár lesního porostu po pálení klestí u Nezdenic

Hasiči dnes odpoledne bojovali s rozsáhlým požárem lesního porostu po pálení klestí u obce Nezdenice na Uherskohradišťsku. Oheň zasáhl plochu 400 metrů délky a 200 metrů šířky, uvedl mluvčí hasičů Roman Žemlička. Zasahovalo osm jednotek. Hasiči ve Zlínském kraji dnes také odstraňovali několik následků silného větru, nejdříve zejména na Vsetínsku, poté také na Zlínsku.

Další zprávy