Supezakázka na staré ekoškody se odsouvá do roku 2011

Pavel Baroch
26. 11. 2010 16:45
Firmy měly původně podat nabídky na sanaci za desítky miliard do 8. prosince
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Státní superzakázka za desítky miliard korun na likvidaci starých ekologických škod nabírá další zpoždění.

Ministerstvo financí znovu odkládá termín, kdy budou moci firmy předložit své finanční nabídky. Poslední plán počítal s tím, že ministerstvo financí předere nabídky 8. prosince, jenže to už je kvůli šetření antimonopolního úřadu nereálné.

"Ten termín padá," potvrdil Aktuálně.cz mluvčí ministerstva Ondřej Jakob. Dodal, že ministerstva stanoví nový termín až poté, co Úřad pro ochranu hospodářské soutěže vynese své definitivní rozhodnutí.

Obří zakázka se "zadrhla" kvůli sporům se společností PPF, kterou ministerstvo financí opakovaně z výběrového řízení vyloučilo.

Dva roky tahanic o desítky miliard

Rekordní státní zakázka, která by teoreticky mohla překročit 100 miliard korun, se táhne už od konce roku 2008, kdy Topolánkova vláda rozhodla o tom, že sloučí odstranění několika stovek starých ekologických škod do jednoho projektu.

Do ekologického tendru se původně přihlásilo šest uchazečů, ministerstvo financí v prvním kole tři z nich vyřadilo. Do finále se dostaly společnosti Geosan Group, Marius Pedersen Engineering a Environmental Services.

Foto: PPF

Vzdát se ovšem nehodlá ani zmiňovaná PPF, kterou ministerstvo vyloučilo už dvakrát - naposledy letos v červenci. Firma se poté obrátila na antimonopolní úřad, který v zápětí zakázku pozastavil.

V říjnu pak společnost PPF podala druhou stížnost. Napadla v ní kvalifikační předpoklady svých konkurentů v tendru. I tento podnět prošetřuje Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

Chceme řízení dokončit

Mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob uvedl, že i přes opakované komplikace je cílem jeho úřadu zakázku na likvidaci starých ekologických škod, které vznikly před privatizací chemiček, hutí a dalších podniků, dokončit.

Na rozhodnutí vlády pak bude, jestli na nabídku vítěze výběrového řízení přistoupí. "Chceme, aby se zakázka dokončila," řekl Aktuálně.cz mluvčí Jakob.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Nehoda šesti aut zablokovala hlavní tah z Hradce Králové na Moravu, dva lidé utrpěli zranění

Srážka šesti aut u Ostřetína na Pardubicku zablokovala v pátek v podvečer v obou směrech hlavní tah I/35 z Hradce Králové směrem na Brno a Olomouc. Dva lidé byli při nehodě zraněni.

Informovala o tom mluvčí pardubické policie Eva Maturová. Policie dopravu z obou směrů odkláněla zhruba dvě hodiny na objízdné trasy, kolem 22:00 byla silnice opět průjezdná.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Při srážce vlaku s kamionem na nechráněném přejezdu na Nymbursku se zranily tři děti, jedno z nich těžce

Při páteční odpolední srážce osobního vlaku s kamionem na železničním přejezdu v Běrunicích na Nymbursku se zranily tři děti. Jedno z nich těžce, další středně těžce a jedno lehce.

Celkem záchranná služba ošetřila a odvezla do nemocnice pět lidí, všichni byli z vlaku, řekla mluvčí středočeských záchranářů Petra Effenbergerová. Škodu vyšetřovatelé vyčíslili na více než tři miliony korun.

Nehoda se stala na přejezdu, který není chráněn závorami, je vybaven výstražným křížem a značkou stop.

Další zprávy