reklama
 
 

Šumavský park bez vědců, rezignovali kvůli Stráskému

7. 3. 2011 14:35
Odešlo 14 ze 16 přítomných členů vědecké sekce Rady Národního parku Šumava

Vimperk - Přání ministra životního prostředí Tomáše Chalupy, aby nový ředitel Šumavského národního parku Jan Stráský uklidnil tamní rozbouřenou situaci a usmířil znesvářené strany, nevydrželo ani měsíc.

Na pondělním zasedání Rady Národního parku Šumava - konzultačního a poradního sboru - rezignovalo čtrnáct ze šestnácti přítomných členů její vědecké sekce.

Prvotním důvodem je Stráského rozhodnutí zrušit obě sekce rady - vědeckou i regionální - a vytvořit jednolitý orgán. Vědcům vadí, že tím zanikne jejich expertní názor. Členy početnější regionální sekce Rady jsou šumavští starostové, zástupci krajů, ale i místní podnikatelé.

"Až dosud jsme se mohli vyjadřovat jako vědecká sekce. Mohli jsme s různými návrhy souhlasit, nesouhlasit. A i když jsme pak třeba byli v Radě přehlasovaní, náš názor byl vidět. To teď padne," řekl Aktuálně.cz dosavadní předseda vědecké sekce Jakub Hruška z České geologické služby.

Chystá se kácení, obávají se vědci

Kromě Hrušky rezignoval například i mezinárodně uznávaný Josef Fanta z Univerzity v Amsterodamu. Z rady odešli i zástupci Jihočeské univerzity, České zemědělské univerzity, Akademie věd nebo Univerzity Karlovy.

V Radě Národního parku Šumava se probírají například takové dokumenty, jako je plán péče o lesy (tedy i kácení stromů kvůli kůrovci), zonace parku nebo návštěvní řád.

Vědci se obávají, že Stráský teď půjde výhradně na ruku místním obcím a podnikatelům. "Hodlá se odklonit od moderního způsobu péče o národní park," řekl Aktuálně.cz Hruška. Obává se, že se chystá kácení kolem turistických cest nebo že se zmenší bezzásahové zóny, takže se budou porážet kůrovcové smrky i v nejcennějších zónách parku.

"Na tom se nechceme podílet. Nebude žádná možnost to zvrátit," poznamenal Hruška. 

S kritikou se přidalo i Hnutí Duha. "Ředitel Stráský evidentně žádné rady od expertů nepotřebuje. Nový ředitel potřeboval pročistit svůj poradní sbor, aby mu vědci nemluvili do plánů, které na Šumavě má s dřevorubci a developery," řekl Jaromír Bláha z této organizace.

Jednotný názor je prý lepší

Podle odstupujícího předsedy vědecké sekce Jakuba Hrušky zdůvodnil Stráský zrušení sekcí tím, že to v minulosti nefungovalo dobře a že si přeje jednotný názor.

"Ten teď bude mít. Tedy aspoň ten většinový," dodal Hruška. Stráský obhajuje zrušení sekcí tím, že takové rozdělení zákon nezná. Ovšem například v Krkonošském národním parku vědecká sekce dál funguje, i když to není stanoveno zákonem.

Stráský zároveň snižuje počet radních z 53 na 45. "Ze stávající vědecké sekce mi doporučí předsedající Rady Národního parku Šumava  profesor Stanislav Vacek celkem osm osob. Tímto vznikne Rada, o které bych rád rozhodl do 14 dnů," řekl Stráský.

autor: Pavel Baroch | 7. 3. 2011 14:35

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama