Šumavská blokáda: Trubky s řetězy kácení jen zbrzdily

Pavel Baroch
27. 7. 2011 14:43
Česká pobočka křesťanské organizace A Rocha chystá mši za ochranu šumavské přírody
Foto: Ludvík Hradilek

Modrava - Aktivisté, kteří bezmála 14 dní brání vlastními těly kácení kůrovcových smrků u Ptačího potoka v šumavském národním parku, změnili způsob blokády.

Aby je nemohli policisté odnést z lesa, přivážou se dva aktivisté ke stromu řetězem, který provlečou ocelovou trubkou. Policisté pak nemohou řetěz přestříhnout jako při úterním zásahu proti demonstrantům.

"Soustředili jsme se na jedno místo v lese a zatím se nám daří, nekácí se tam," řekl ve středu ráno Aktuálně.cz mluvčí blokády, přírodovědec Mojmír Vlašín. Dodal, že na ostatních čtyřech místech, kde jsou také dřevorubci, už tak úspěšní nejsou.

Jenže policisté si posléze poradili i s trubkami, rozbrousili je a blokádníky v lesa vyvedli nebo odnesli. Pak nastoupili dřevorubci.

"To, že je na místě policie, je důkaz toho, že Šumava je součástí právního státu, ve kterém o právu nerozhodují ani lídři politických stran, jako je pan Liška, ani ekologičtí aktivisté, jako je pan Bláha, ani Ekologický právní servis, nýbrž soudy," řekl mluvčí Národního parku Šumava Pavel Pechoušek.

Rekordní počet aktivistů

Zadrženým aktivistům hrozí, že s nimi Odbor životního prostředí Městského úřadu v Sušici zahájí správní řízení, jež může vyústit až v pětitisícovou pokutu. "Dnes bylo předvedeno na obvodní oddělení 17 osob. Někteří aktivisté se do místa těžby stále vracejí," řekla pro ČTK policejní mluvčí Dana Ladmanová.

V oblasti zvané Na Ztraceném u Ptačího potoka se ve středu sešel rekordní počet aktivistů, více než šedesát, což je dvojnásobek oproti pondělí, kdy proti blokádníkům poprvé zasáhla policie. "Naše počty se zvyšují," konstatoval Vlašín.

Kácení se jim ale zcela zastavit nepodařilo. Dřevorubci už porazili stovky stromů.

Musíme zastavit kůrovce, tvrdí park

Demonstranti jsou přesvědčeni, že kácení kůrovcových smrků je nelegální, protože k tomu ředitel parku Jan Stráský nemá patřičná povolení. Tvrdí, že kácení navíc poškodí výjimečně cenný kus šumavské přírody.

Správa národního parku ovšem tvrdí, že jedině vykácením několika tisíc napadených stromů zabrání pokračování kůrovcové kalamity, která by zničila osm až desetkrát více dřevin.

Foto: Zuzana a Josef Havlínovi

"Zásah proti kůrovci má za cíl předejít mnohonásobně větším škodám v porostech navazujících. V lokalitě samotné zásahem rozhodně nedojde k nevratným škodám," řekl Stráského náměstek Jiří Mánek.

Konflikty u porážených stromů

Mezi dřevorubci, policisty a aktivisty přibývá konfliktů. Ekologické Hnutí Duha sdělilo, že šéf dřevorubců vyzval ve středu ráno své podřízené k bití účastníků blokády.

"Incidentu přihlíželo několik svědků, kteří na dotyčného ihned podali trestní oznámení," uvedla organizace, která opakovaně tvrdí, že blokáda je nenásilná. Jeden dřevorubec zase omylem srazil přítomného novináře. Spletl si ho s blokádníkem a později se mu omluvil.

Správa parku odmítla, že dřevorubci záměrně a plánovaně napadají aktivisty. "Dřevorubci pracují v nesmírně obtížných podmínkách. K fyzické náročnosti se tady navíc přidávají i vysoké nervové nároky," řekl mluvčí parku Pechoušek.

Dodal, že pracovníci parku nabádají denně dřevorubce, aby na pracovišti snášeli vzniklá příkoří. "Situace je velice napjatá. Blokáda trvá již třináctý den a aktivisté jim znemožňují práci. Tím firmy přicházejí o peníze," dodal Pechoušek.

Mše za šumavskou přírodu

Česká pobočka mezinárodní křesťanské ochranářské organizace A Rocha oznámila, že na polovinu září chystá v šumavské obci Zbytiny mši za divokou šumavskou přírodu.

"Je tam malý opuštěný kostelík v lesích, snad se tam všichni vejdeme," řekl Aktuálně.cz Pavel Světlík, vedoucí českého týmu mezinárodní organizace.

 

Právě se děje

Další zprávy