Lékový ústav vydá 1,7 miliardy za zrušené poplatky u lékaře

ČTK ČTK
1. 4. 2015 15:18
Peněžní rezervy původně plánoval SÚKL použít na nové projekty systému elektronických receptů nebo rozhodování o cenách.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) pokryje část výpadku příjmů, které chybí ve zdravotnictví po zrušení třicetikorunových regulačních poplatků za návštěvu lékaře a za recept.

Do státní pokladny letos převede nevyužitých 1,7 miliardy korun. Umožní to novela, kterou podepsal prezident Miloš Zeman, informoval mluvčí Jiří Ovčáček.

Ústav má na zvláštním účtu přes dvě miliardy korun. Rezervy měl na nové projekty, jako jsou zavádění systému elektronických receptů a rozhodování o cenách a úhradách zdravotnických prostředků. Z těchto projektů zatím sešlo.

Finanční pomoc dvěma ohroženým nemocnicím

Stát chce ve zdravotnictví mimo jiné finančně pomoci pražské Nemocnici Na Bulovce a brněnské Fakultní nemocnici u sv. Anny. Do dvou nemocnic by mělo jít kvůli jejich špatné ekonomické situaci celkem 700 milionů korun.

Bez finanční injekce by byl ohrožen výkon stanoveného rozsahu zdravotní péče, píše se v důvodové zprávě. Brněnská nemocnice by podle zprávy musela poskytování péče úplně přerušit.

Výpadek příjmů z regulačních poplatků má letos činit asi 4,2 miliardy korun, z toho u ambulancí a lékáren asi 3,27 miliardy korun. Stokorunové platby v nemocnicích zrušil od loňského ledna Ústavní soud s tím, že pro řadu občanů činí nemocniční péči nedostupnou.

Proti návratu k platbě 60 korun v nemocnicích soud nic nenamítal, koalice se ale rozhodla ji neobnovovat.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Koronavirus odsouvá zrušení střídání zimního a letního času, zřejmě na dlouho

Koronavirová krize odsouvá možné zrušení pravidelného střídání času, zřejmě na dlouhou dobu. Evropská komise původně navrhovala zrušení střídání času na letošní nebo příští rok, v současnosti se však o věci nejedná a je otázkou, zda se s ohledem na současnou krizi a její dopady téma na jednací stůl vůbec vrátí. Řekl to mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka. V noci na neděli 25. října se hodinové ručičky ve 03:00 posunou o hodinu zpět.

Evropská komise v roce 2018 navrhla zrušení střídání času, ponechala však na členských státech, aby se dohodly na tom, který čas bude zaveden celoročně. Česká vláda předloni podpořila zavedení zimního, tedy standardního středoevropského astronomického času. Návrh komise ovšem ještě musí schválit unijní Rada a Evropský parlament, do té doby se nic nemění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy