Sudy s jedy jsou pryč, hrozba ještě trvá

Pavel Baroch
22. 2. 2007 11:26
Libčany - Experti prověří, jestli se vysoce nebezpečné chemikálie z nelegálního skladu ve středu Libčan nedostaly do studní či do půdy.
Foto: Pavel Baroch, Aktuálně.cz

Lidé v nevelké vsi u Hradce Králové si mohou po dlouhých měsících konečně oddechnout: bezprostřední riziko z nepovoleného skladu jedovatých odpadů je zažehnáno. Pracovníci odborné firmy Dekonta dnes z areálu bývalé továrny, která leží jen kousek od školy a školky, odvezli posledních zhruba patnáct tun chemikálií.

V ošuntělém, zanedbaném skladišti zůstaly jenom látky, které nejsou pro zdraví nebezpečné.

Úplnou jistotu ovšem obyvatelé Libčan ještě nemají. Experti teď začnou prověřovat, zda se z uskladněných sudů s jedovatými kyanidy, DDT, kyselinami a dalšími jedy nedostaly některé chemikále do půdy nebo dokonce do studní.

"Necháme si zpracovat analýzu rizik s tím, že celé území by měli prověřit experti, kteří potvrdí, zda lidem v okolí nehrozí žádné další riziko poškození jejich zdraví, popřípadě životního prostředí ," uvedl radní Královéhradeckého kraje Jiří Vambera.

Obec Libčany u Hradce králové
Obec Libčany u Hradce králové | Foto: Aktuálně.cz

"Skutečně se stává, že z nějakého sudu něco vyteče. Tak to Dekonta zasype a poškozený barel přebalí," řekl už dříve Aktuálně.cz starosta Jiří Polák.

Na 600 tun jedovatých látek

Celkem leželo v Libčanech přibližně 600 tun vysoce nebezpečných, rizikových chemikálií.

"Situaci se podařilo vyřešit o půl roku dříve, než se původně předpokládalo. Umožnily to peníze, které se podařilo získat prostřednictvím ministerstva životního prostředí, i letošní mírná zima. Bez těchto okolností by lidé v Libčanech žili v sousedství chemického ohrožení nejméně do konce června," řekl hejtman Královéhradeckého kraje Pavel Bradík.

"Po téměř roce jsme nesmírně šťastni, protože v Libčanech přestane být strach a hrůza," řekl podle ČTK starosta obace Jiří Polák.

Vyčištění vyšlo na desítky milionů

Likvidace nelegálního skladu stála více než třicet milionů korun, které z větší části zaplatil stát. Příspěvek poslal také Královéhradecký kraj, hradecká radnice a obec Libčany.

Dlouho však panovaly obavy, zda bude na vyčištění chemické "laboratoře" v obci dostatek peněz. Vloni dokonce museli pracovníci z firmy Dekonta na čas práci přerušit, protože první miliony od státu a dalších úřadů došly.

Sklad hlídá také policie
Sklad hlídá také policie | Foto: Pavel Baroch, Aktuálně.cz

Nakonec se však podařilo na účtech státních úřadů najít další peníze, takže se práce mohly obnovit.

Ve vazbě skončili čtyři muži

O nelegálním skladu vysoce nebezpečných chemikálií neměly úřady dlouho tušení. Vloni na jaře sudy s jedy objevili policisté a inspektoři životního prostředí.

Policisté poté zatkli čtyři muže spojené s odpadovou firmou SNOG HK, všichni poté skončili ve vazbě. Tři z nich už byli z vězení propuštěni. Za mřížemi zůstal pouze hlavní podezřelý.

Česká inspekce životního prostředí uložila společnosti SNOG HK desetimilionovou pokutu, ovšem je otázkou, zda se ji někdy podaří vymoci. Firma totiž v červenci 2006 skončila v konkurzu.

Náklaďáky s německými značkami

Marie Sobotková má staré stavení hned naproti bráně do areálu s chemickými látkami. Kamiony, které už před několika lety vozily dovnitř velké cisterny, jí jezdily před okny.

"Takový smrad z toho šel," řekla Aktuálně.cz stará žena, podle níž byly mezi nákladními auty i vozy s německými poznávacími značkami.

"Jednou jsem mluvila s německým řidičem. Říkal mi: Paní, to, co tady máte, to bych se hned sebral a odešel pryč," vzpomíná Sobotková, který jeden čas přemýšlela, že by svou usedlost prodala.

Když se naproti jejímu domu otáčelo jedno nákladní auto za druhým, opisovala jejich poznávací značky a nosila je na radnici. "Vozili to potom v noci, abychom je neviděli," říká Sobotková.

 

Právě se děje

Další zprávy