Sucho zabíjí zvířata v Česku. Dávejte jim na zahradu i do parků vodu, prosí ochránci

hrz hrz
27. 4. 2019 12:05
Dávejte na trávníky do stinných míst misku s vodou pro volně žijící zvířata, prosí Český svaz ochránců přírody. Sucho je takové, že hlavně ve městech mnoho zvířecích druhů trpí nedostatkem vody. A dopad je o to závažnější, že v této době mnozí pečují o mláďata.
Pravidelně doplňované misky s vodou mohou zachránit život ježkům, veverkám i ptákům.
Pravidelně doplňované misky s vodou mohou zachránit život ježkům, veverkám i ptákům. | Foto: Shutterstock.com

Miska s pravidelně obměňovanou vodou na zastíněném trávníku uprostřed zástavby všude tam, kde je přirozený zdroj vody jinak nedostupný, pomůže udržet divoká zvířata při životě. Na zemi ji využijí kromě ptáků také třeba ježci, veverky či někteří brouci.

"Důležité je vodu pravidelně obměňovat, misku dávat na stejné místo a alespoň jednou za týden pořádně umýt. Dobré je nepřestat s doplňováním vody. Zvířata si zvyknou a když pak narazí na suchou misku, mohou mít problém," popisuje ředitel kanceláře Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) Petr Stýblo. "Umístěna by měla být tak, aby v okolí pěti metrů nebyl žádný úkryt pro číhající kočku, měla by být ve stínu a úplně nejlépe pod převislými větvemi stromu," dodává.

Takový jednoduchý zdroj vody je vhodný na zahrady a do parků. Záchranou však může být i miska umístěná na okenním parapetu.

K tomu, aby lidé nosili vodu zvířatům i do volné přírody, šéf ochranářů nevybízí. "Tuhle pomoc bych řešil opravdu jen v zástavbě. Už třeba jen pro to, že bude nutné k misce pravidelně, prakticky každý den docházet."

"Zvířata jí ráda dají přednost před nebezpečnými a nezabezpečenými bazény, nevhodně konstruovanými jezírky či sudy na dešťovou vodu, ve kterých se mohou utopit," dodává.

Katastrofální sucho, které se týká celého území republiky, bude zřejmě pokračovat celý rok a jak ochranáři varují, v jeho důsledku dojde k výrazným proměnám našich zvířecích populací. Na některých zvířatech jsou problémy znatelné už nyní. 

Ochránci přírody například na tradičních tahových místech letos pozorovali extrémně málo žab, zejména dříve běžných ropuch obecných. V mnoha potocích se už v loňském roce nepodařilo přežít mláďatům mloků, protože potoky vyschly.

A radikální pokles výskytu kosů, zaznamenaný během zimy českými odborníky v programu ČSOP Živá zahrada, bude zřejmě v přímé souvislosti nejen s novým virem Usutu, ale i s oslabením kosích populací vlivem sucha v loňském roce.

"O jak závažný pokles šlo, zjistíme během jarního mapování zahrad, které proběhne už za měsíc," dodává Petr Stýblo.

Video: Pohrdají města dešťovou vodou? Víc než polovina jí zmizí v kanálu, říká Stránský

Řada měst situaci podceňuje, změnit myšlení projektantů a úředníků je ale složité, popisuje David Stránský z ČVUT. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy