Sucho nekončí, výstraha před požáry platí dál. Kromě Moravy i na severovýchodě Čech

ČTK ČTK
27. 4. 2019 11:45
Výstraha před požáry platí až do odvolání na Moravě, Vysočině a nově i na severovýchodě Čech. Ochlazení a zeslabení větru sice částečně snížilo nebezpečí vzniku a šíření požárů, ale sucho stále přetrvává. Páteční srážky ve východních Čechách byly navíc zanedbatelné. Podle meteorologů se riziko sníží až v pondělí. ČTK o tom dnes informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: HZS Středočeského kraje

V pondělí by mělo na většině území ČR pršet, na severu a severovýchodě mají být srážky četnější a trvalejší. "Proto se zde pravděpodobně riziko nebezpečí požárů sníží, přetrvávat bude nejspíš už jen na jižní Moravě. Výstrahu budeme (podle očekávaných srážkových úhrnů) v dalších dnech upřesňovat," uvedli meteorologové.

Aktuální výstraha platí od dnešních 11:00 pro kraje Pardubický, Královéhradecký, Zlínský, Olomoucký, Moravskoslezský, Jihomoravský a pro Vysočinu.

Lidé by neměli rozdělávat oheň v lesích a parcích, vypalovat trávu ani odhazovat nedopalky, používat v přírodě přenosné vařiče nebo grily na dřevěné uhlí. Meteorologové také doporučují úsporné hospodaření s vodou.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na východě Ukrajiny byl zastřelen voják, další tři utrpěli zranění

Jeden ukrajinský voják byl zabit a další tři utrpěli zranění při sobotním ostřelování pozic vládních vojsk v Donbasu na východě Ukrajiny "ozbrojenými uskupeními Ruské federace" z minometů a dalších zbraní, uvedl v neděli na své internetové stránce list Ukrajinska pravda s odvoláním na komuniké velení ukrajinské armády. Podle něj "ruská okupační vojska" v sobotu desetkrát porušila příměří, v neděli zatím jednou.

Separatisté v neděli naopak obvinili ukrajinskou armádu, že během uplynulých 24 hodin dvanáctkrát porušila dohodnuté příměří ostřelováním vsí ovládaných povstalci. O případných ztrátách se povstalecká agentura DAN nezmínila.

V pondělí se v Paříži mají poprvé setkat prezidenti Ruska a Ukrajiny Vladimir Putin a Volodymyr Zelenskyj, aby za účasti německé kancléřky Angely Merkelové a francouzského prezidenta Emmanuela Macrona jednali o míru v Donbasu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy