Letošní sucho podzemní vody neovlivnilo, jejich stav je lepší než v 80. letech

ČTK ČTK
23. 11. 2016 18:35
Zatímco na čtvrtině území jsou podzemní vody silně pod normální úrovní, zbytek mimořádná sucha neovlivnila. Objem podzemních vod se sice špatně odhaduje, podle vedoucího oddělení hydrologie z Výzkumného ústavu vodohospodářského T. G. Masaryka Zbyňka Hrkala se však stav největších nádrží proti konci 80. let zlepšuje. Podle něj tak letošní sucho hladinu podzemních vod příliš neovlivnilo. Odborníci se však shodují, že je přesto nutné podzemní vody více chránit.
Sucho na podzemní vody vliv nemělo (ilustrační foto).
Sucho na podzemní vody vliv nemělo (ilustrační foto). | Foto: Reuters

Praha - Hladiny podzemních vod jsou na čtvrtině republiky stále mimořádně nebo silně pod normální úrovní, zejména v severovýchodních Čechách. Uvádí to nejnovější týdenní zpráva Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), datovaná k polovině listopadu. Podle vedoucího oddělení podzemních vod ČHMÚ Martina Zrzaveckého naopak velké zdroje podzemních vod v okolí Mělníka, Ústí nad Labem nebo v okolí Českých Budějovic a Třeboně dlouhodobé sucho nepociťují.

Objem podzemních vod v ČR se přitom nedá příliš odhadnout. Podle vedoucího oddělení hydrologie z Výzkumného ústavu vodohospodářského T. G. Masaryka Zbyňka Hrkala se stavy největších nádrží proti konci 80. let zlepšují. V loňském roce se odebralo z podzemních vod přes 366 milionů kubických metrů vody, většinou pro veřejnou spotřebu.

Podzemní voda je nejkvalitnější vodou, protože z povrchu země se dostane do rezervoárů nebo puklin někdy až za několik let. "Lidé si přitom často představují, že je to nádrž v podzemí, kde je voda. Není tomu ovšem tak. Vyskytuje se v puklinách a v průrvách v podloží," vysvětlil Zrzavecký. Sucho, které loni sužovalo republiku, tak na české zásoby podzemních vod, které leží i 400 metrů pod povrchem, nemá podle něho aktuální vliv.

"Větší zásoby podzemní vody se mohou tvořit přibližně na třetině českého území," řekl ředitel České geologické služby Zdeněk Venera. Na zbytku území to ale není možné kvůli geologickému podloží.

Služba nyní dokončuje několikaletý projekt, který by měl zmapovat přítoky, odtoky a odpad podzemních vod na této jedné třetině. Měl by stát 623 milionů korun. O jeho výsledcích chce služba informovat během letošní zimy. Podle Hrkala výsledky u největších kolektorů ukázaly, že hladiny podzemní vody oproti konci 80. let, kdy se naposledy přeměřovaly, jsou na tom lépe.

Oslovení odborníci se shodují, že by se měly podzemní vody více chránit. Ministerstvo životního prostředí proto do novely zákona o vodách, kterou vláda letos schválila, zapracovalo zvyšování poplatků za jejich odběr. Resort chtěl zvýšit poplatky za odběr podzemní vody do roku 2022 na trojnásobek.

Předloha měla podle kritiků zvednout poplatky za vodu až o 17 procent, ministerstvo tento výpočet ale opakovaně zpochybnilo. Z novely se postupně stalo předvolební politické téma, zvyšování poplatků odmítli sociální demokraté. Ministr životního prostředí Richard Brabec stejně jako jeho stranický šéf Andrej Babiš (ANO) označili chování ČSSD za podrazácké a pokrytecké. Brabec tehdy řekl, že zvyšování poplatků do konce mandátu současné vlády nepředloží.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Rakousko zasáhlo zemětřesení, větší škody ale zřejmě nezpůsobilo

Zemětřesení o síle 4,5 stupně zasáhlo v ranních hodinách centrální části Rakouska. Závažnější škody ale nejspíše nezpůsobilo.

Podle Rakouského institutu pro meteorologii a geodynamiku (ZAMG) leželo epicentrum poblíž města Admont ve spolkové zemi Štýrsko, ohnisko spočívalo v hloubce osmi kilometrů. Otřesy půdy byly cítit i v přilehlých Horních Rakousech.

ZAMG vydal varování, že zemětřesení mohlo způsobit drobná poškození budov. Stanice ORF bez bližších podrobností uvedla, že jsou již hlášeny první škody. Podle agentury APA je s ohledem na sílu zemětřesení možné, že na domech popraskaly fasády či se odloupala omítka.

Zdroj: ČTK
před 3 minutami

Zpěvák Van Morrison žaluje vládu, chce, aby povolila koncerty

Severoirský zpěvák Van Morrison "jménem tisíců hudebníků, umělců, klubů a všech, kdo pracují v koncertním průmyslu" žaluje tamní vládu. Od soudu chce, aby přezkoumal platnost zákazu koncertování v době nemoci covid-19. "Nejsme si vědomi žádného věrohodného vědeckého či lékařského zdůvodnění, které by odůvodnilo plošný zákaz," řekl deníku Guardian zpěvákův právník.

Severní Irsko je součástí Spojeného království, které coby nejpostiženější evropská země momentálně zápasí s třetí vlnou epidemie umocněnou novou, nakažlivější mutací viru. Za necelý rok v Británii kvůli covidu-19 zemřelo přes 91 tisíc lidí, z toho přes 1600 v Severním Irsku.

Pětasedmdesátiletý Morrison, člen Rokenrolové síně slávy a držitel dvou cen Grammy, proslul písněmi jako Brown Eyed Girl nebo Moondance, deskami Astral Weeks či Tupelo Honey nebo spoluprací s kapelou Chieftains. V posledním roce vydal několik skladeb brojících proti zákazům spojeným s nemocí covid-19, naposledy ve spolupráci s kytaristou Ericem Claptonem.

Zdroj: Guardian
před 54 minutami

Pražské letiště loni odbavilo 3,66 miliony pasažérů, o 79 procent méně

Pražské letiště Václava Havla loni odbavilo 3,66 milionu cestujících, což je meziroční propad o 79 procent. Zároveň je to nejnižší počet cestujících za posledních 25 let. Loňský rok bezprecedentně narušila koronavirová krize, před ní provoz rostl. Letiště, které kvůli ztrátám muselo i propouštět, v letošním roce očekává postupně obnovování dopravy.

Vloni se tak přerušila série od roku 2013, kdy na letišti provoz nepřetržitě rostl až k rekordním 17,8 milionu cestujících v roce 2019.

Před krizí přitom letiště očekávalo pro rok 2020 další růst, ten se však zastavil na jaře po vypuknutí pandemie koronaviru. Ta během jarních měsíců snížila počet cestujících o více než 99 procent. V létě sice provoz postupně rostl ke zhruba 600.000 cestujících za červenec a srpen, stále však byl hluboko pod normálem. Krize navíc na podzim znovu zesílila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy